Impulsive (?) oppgraderinger

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • HCS

    En vanlig fyr fra bygda..
    Ble medlem
    22.02.2007
    Innlegg
    26.397
    Antall liker
    32.283
    Sted
    Nesten Gjøvik..
    Torget vurderinger
    28
    Savner noen nye musikk anbefalinger Impulse.. Noe for helgefreden i de tusen hjem.. :)
     

    HCS

    En vanlig fyr fra bygda..
    Ble medlem
    22.02.2007
    Innlegg
    26.397
    Antall liker
    32.283
    Sted
    Nesten Gjøvik..
    Torget vurderinger
    28
    Du peker på det avgjørende punktet, impulse. Det er håp om gode utvekslinger av opplevelser, erfaringer og den menneskelige faktor. Det er ikke håp om respekt for en estetisk tilnærming til lydopplevelser fra scientisme-gjengen. Jeg beundrer dem som prøver å rydde plass for en kommunikasjon mellom leirene, for eksempel HCS, men resultatene er magre. Jeg må innrømme at jeg ikke orker.

    Vi må leve med oppsplitting i fraksjoner, og det går an. Ørkesløse og uendelige diskusjoner om verifisering av opplevelser får leve sitt eget liv, det er likevel rom for glede, entusiasme og musikk. Det er derfor det er så bra å ha deg på banen igjen, for det er nettopp de kvalitetene du representerer.

    Noen livserfaringer er virkelig opprørende. Hvis noen som en bryr seg dypt og inderlig om dør, som far gjorde for noen uker siden, kommer det store alvoret. Da er vi ute på dypt vann og må summe oss for å komme videre. Det samme hvis hørselen svikter og blir smertefull for en som har gjort lyd- og musikkopplevelser til en vesentlig bestanddel av livskvaliteten. Da blir diskusjoner om prosedyrer for blindtesting av kabler randfenomener.

    Jeg sier selvfølgelig ikke at blindtesting i seg selv er irrelevant for vår kjære hobby, men musikken rommer så mye mer og substansielt i et livskvalitetsperpektiv. Noen ganger trenger vi det perspektivet.

    Først vil jeg si kondolerer awe. En gjør seg noen betraktninger ifht det å være eldste generasjon. På vei mot horisonten av ens livsløp..Melankolsk , men dog vakkert om en tør leve med de mulighetene og den historien en løftes av. Ikke bærer, men løftes!

    Det primære i min "kamp" har vært todelt. For det første slik at nye brukere skal starte på forumet og få lov til å lære slik de selv vil og med de praktisk og økonomiske forutsetninger de har. Ikke bli avkrevd "bevis" for sine prioriteringer og indirekte fordummet av enkelte her inne. Sekundært har vært den generelle trivsel, at hobbyen kunne være mange-fasettert uten at de "endelige sannheter var oss forlagt. Men jeg innser at det er en svunnen tid jeg drømmer om. Jeg er en dinosaur i et forglemmelig glasshus av teknokrater som ser kunst, uttrykk og fasetter i ulike vinkler som en trussel imot den snorrette målekurve. Trist.

    Derav blir "Lasarus"-impulse en glede å få tilbake. For da har en et lite hjørne til hvor en kan dele, fryde seg litt og sammen være enig om at musikk er en vidunderlig gave.
     

    awe

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    07.11.2005
    Innlegg
    2.059
    Antall liker
    1.829
    Sted
    Kragerø
    Torget vurderinger
    2
    Takk til HCS for et gnistrende godt innlegg. Ideelt skulle vel våre sinn være vidåpent lyttende for alt og alle i utgangspunktet, men jeg må bare tilstå at trivselen øker et par hakk når en treffer på likesinnede. Denne gangen traff det usedvanlig godt.

    Ja, det er onsdag ettermiddag i livsløpet. Var det ikke Ivar Medaas som sa at nå kunne han se fra søndag til søndag. Vi skjønner at den dagen kommer. I musikkens verden treffer vi på dem som har vært på nøyaktig de samme steder før oss, og det kan vi trygt kalle meningsfylte møter på tvers av tid, kultur og sted. I den forstand er vi aldri alene. Vi løftes av det også. Den tiden vi har får mening og retning.

    Noe av tiden bruker vi på HFS, og det kan både inspirere og frustrere. Det er tydelig at utgangspunkt og interesseområde spriker helt grunnleggende i ulike deler av dette forumet, og det må så være. Verre er det med intoleranse og respektløshet. Jeg ser to strategier i møte slik fremferd: Enten direkte konfrontasjon eller bygging av konstruktive alternativer. I skrivende stund vet jeg ikke om jeg er konfliktsky eller klok ved ikke å engasjere meg i prinsipp-diskusjoner.
     

    impulse

    Æresmedlem
    Ble medlem
    26.02.2006
    Innlegg
    13.197
    Antall liker
    7.676
    Sted
    Hølen
    Hyggelig å se dere filosofere her inne, mine herrer. Det er vel ikke akkurat noen bombe at vi er på linje heller...

    Ser du etterlyser musikktips, HCS. Nå har jeg vært så lenge borte fra musikken , anlegget og HFS at jeg føler meg litt rusten, men jeg skal komme tilbake til det. ;D

    Ellers må jeg si at det ikke er mange som har kalt meg Lasarus. Men du er jo prestesønn, så da er du vel mer bevandret i bibelhistorien enn de fleste. 8)
     
    Sist redigert:

    awe

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    07.11.2005
    Innlegg
    2.059
    Antall liker
    1.829
    Sted
    Kragerø
    Torget vurderinger
    2
    Det slår meg noen ganger hvordan møtet med musikken plutselig blir et speil der en får øye på noe i en selv, hvor en er og tingenes tilstand. Intravenøs tilstandsrapport. Lytter, utøver og komponist møtes mentalt et eller annet produktivt sted mellom det bevisste og det ubevisste, og slike møter utløser et skred av tanker og fornemmelser. Lukkede, utilgjengelige rom kommer nærmere eller lukkes helt opp.

    I det siste har Beethovens andre klaversonate i Pletnevs tolkning hatt en slik virkning. Han søker, prøver ut og finner.

     

    impulse

    Æresmedlem
    Ble medlem
    26.02.2006
    Innlegg
    13.197
    Antall liker
    7.676
    Sted
    Hølen
    En nydelig beskrivelse, awe. Jeg har hatt noen sånne øyeblikk, senest med Andsnes´Beethovenprosjekt. Dagen får andre farger etter sånne opplevelser.

    Apropos farger, nå nærmer det seg oppmontering. De gamle bokhyllene er solgt og ute av huset. Veggen er malt støvete blågrå, et lass "Pilaster" bokhyller ankom i går, og snart skal elektronikk og plater settes opp og brukes igjen. En tur til byen for å hente rack må til, jeg får ringe å høre om det lar seg gjøre i helga. Men nå er det uansett ikke lenge igjen!
    Akkurat nå står det noen antrasittgrå moduler fra Montana her, og med litt ekstrainnkjøp hadde de, i alle fall visuellt, fungert utmerket som stereomøbel. Men de er jo strenge og funksjonelle i uttrykket, og jeg blir aldri helt enig med meg selv mht hvor godt de passer mot langt over hundre år gammelt panel....
     

    HCS

    En vanlig fyr fra bygda..
    Ble medlem
    22.02.2007
    Innlegg
    26.397
    Antall liker
    32.283
    Sted
    Nesten Gjøvik..
    Torget vurderinger
    28
    Du får knipse et par bilder og la juryen avgjøre impulse ... Fint å se at ting bokstavelig talt "samler" seg.
     

    impulse

    Æresmedlem
    Ble medlem
    26.02.2006
    Innlegg
    13.197
    Antall liker
    7.676
    Sted
    Hølen
    Ja, det er på tide! Tror ikke de danske funksjonalist-kubene finner nåde her, så da blir de vel heller lagt ut til salg. Synd, de fungerer fint.
     

    Powerpoint

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    23.04.2003
    Innlegg
    7.744
    Antall liker
    14.292
    Det var da en aldeles forjævlig runde livet bød deg på Impulse :p
    Godt å se at du er på beina igjen, og at livsgnisten er på oppadgående.
    Det er en farlig alder vi lever i sies det.
    På den annen side er det vel i grunn farlig å leve hele tiden, siden ingen har overlevd ennå.
    Banalt, men sant.
    Så vi får gripe dagen og tilværelsen som best vi kan i livets berg- og dalbane, og satse på mest lyse dager videre.
    Kos deg med å få anlegg og musikkskatter på plass i ditt nye rede.
     

    impulse

    Æresmedlem
    Ble medlem
    26.02.2006
    Innlegg
    13.197
    Antall liker
    7.676
    Sted
    Hølen
    Takk skal du ha, Power! Ja, det har ikke vært peanøtter akkurat, men det er langt bedre nå. Heldigvis.
     

    impulse

    Æresmedlem
    Ble medlem
    26.02.2006
    Innlegg
    13.197
    Antall liker
    7.676
    Sted
    Hølen
    Etter en lang og helt usedvanlig hyggelig samtale med oct i kveld, kan det se ut som om det blir henting av rack om noen få dager. Da er det ikke lenge til det spilles i stua i Store Strandgate . Jeg vet allerede hvem som skal få æren av å åpne akkurat det ballet.
     

    HCS

    En vanlig fyr fra bygda..
    Ble medlem
    22.02.2007
    Innlegg
    26.397
    Antall liker
    32.283
    Sted
    Nesten Gjøvik..
    Torget vurderinger
    28
    Gratulerer. Blir spennende å høre hvordan rommet spiller på lag, om ørene henger med. Og , ikke minst, se et bilde eller to av tingene satt opp.
     

    Minutten

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    15.12.2007
    Innlegg
    8.448
    Antall liker
    3.392
    Torget vurderinger
    4
    Hyggelig å lese at formen er stigene impulse, og at du kan nyte musikk igjen. (Kan det være en 50 modell med mellomnavn Brian som skal åpne ballet? (på vinyl selvfølgelig))
     

    impulse

    Æresmedlem
    Ble medlem
    26.02.2006
    Innlegg
    13.197
    Antall liker
    7.676
    Sted
    Hølen
    Takker, HCS. Jeg vet at ørene funker igjen. Det hører jeg hver dag. Heldigvis. Rommet har jeg stor tro på. Tror jaggu en matt, gråblå vegg med bokhyller i oljet eik, et lavt rack og et relativt oppgående anlegg kan vise seg å bli helt ok. ;D

    Hyggelig at du stikker innom, Minutten! Tusen takk skal du ha. Etter et traumatisk år kjennes det ganske fantastisk å være på sporet igjen.


    Vel, når du spør så direkte; Her er lista over de jeg skal la få spilletid aller første kvelden.

    Bob Dylan, Keith Jarrett, Rolf Lislevand, Bill Evans, Kate Bush, Leif Ove Andsnes, Sam Cooke, Marianne Faithfull, Angela Hewitt og Jordi Savall. På vinyl der det er mulig, selvfølgelig. Jeg regner vel i grunnen ikke med å få så mye søvn.
     
    Sist redigert:

    gooner4ever

    Overivrig entusiast
    Ble medlem
    02.02.2008
    Innlegg
    835
    Antall liker
    830
    Sted
    Mysen
    Torget vurderinger
    1
    Impulse, har du fått de siste pm'ene jeg har sendt deg? Har ikke fått noe svar så jeg ble usikker på om de er kommet frem.

    -gooner
     

    impulse

    Æresmedlem
    Ble medlem
    26.02.2006
    Innlegg
    13.197
    Antall liker
    7.676
    Sted
    Hølen
    Noen ganger kan det være lurt å huske på at vegger, gulvplass og rom i det hele tatt ser utrolig mye større ut når møblene er borte! Etter å ha fjernet tre hvite bokhyller fra veggen anlegget skal settes opp på, virket det veldig greitt å få plass til fire pilasterhyller (hvor bøkene ligger i bunker på små hylleplan i høyden), TV, rack og anlegg. Nå som hyllene er i hus, ser det brått litt anderledes ut. Det kan være jeg må gå for et mindre rack enn først antatt. Det er ikke så enkelt, siden jeg har litt utstyr, og i tilfelle må ut på nok en leterunde. Stereohyllegreier er det værste jeg vet å lete etter. Stygt, dyrt og ikke særlig estetisk tilfredsstillende som det er....
     

    HCS

    En vanlig fyr fra bygda..
    Ble medlem
    22.02.2007
    Innlegg
    26.397
    Antall liker
    32.283
    Sted
    Nesten Gjøvik..
    Torget vurderinger
    28
    How goes the hunt? Finnes det noe modul basert som kan testes ut ? Og ja, det er en kjip økt å finne noe en liker.
     

    ottone

    Æresmedlem
    Ble medlem
    08.04.2008
    Innlegg
    14.512
    Antall liker
    12.341
    Sted
    Stavanger
    Torget vurderinger
    3
    Hei impulse.
    Når du skriver om hifi-møbler kom jeg på noe jeg så for en stund siden, en kar på Vestandet som lager ting i rekved på bestilling.
    Her et type hifi-møbel han leverte for en fornuftig sum. Ser rimelig solid ut. Han kaller denne for hifi-tv-baderomsbenk. :)
    Skjermbilde 2015-05-15 kl. 19.05.31.png

    Rekved finish er elsk eller hat, men jeg har sansen.
     

    impulse

    Æresmedlem
    Ble medlem
    26.02.2006
    Innlegg
    13.197
    Antall liker
    7.676
    Sted
    Hølen
    Har etpar stykker i kikkerten, HCS. Først prøver vi benken til oct, og blir den for lang, har vi en benk i gyllen eik fra ROOM som blir halt inn.

    Den var massiv, men kul, ottone. Hadde nok funket i det gamle huset med den blågrå panelen. Den er på lista. Takk for tips!
     
    Sist redigert:
    • Liker
    Reaksjoner: oct

    Hornlyd

    Musikkglad
    Ble medlem
    01.04.2005
    Innlegg
    20.415
    Antall liker
    11.633
    Torget vurderinger
    10
    Hei impulse.
    Når du skriver om hifi-møbler kom jeg på noe jeg så for en stund siden, en kar på Vestandet som lager ting i rekved på bestilling.
    Her et type hifi-møbel han leverte for en fornuftig sum. Ser rimelig solid ut. Han kaller denne for hifi-tv-baderomsbenk. :)
    Vis vedlegget 320963
    Rekved finish er elsk eller hat, men jeg har sansen.
    "ÅHHHHHHH RÅÅÅKULT" sier fruen ved siden av i sofaen akkurat nå. Det har vel kun skjedd et par ganger i løpet av de 10 årene jeg har frekventert sentralen! For the record er det sjeldent slike ovasjoner kommer fra den bedre halvdel når jeg dreier ipaden 180 grader for å få en kommentar........faktisk snarere tvert i mot egentlig, "for en syk gjeng..." osv.

    Mulig å legge inn en ordre? ;)
     

    HCS

    En vanlig fyr fra bygda..
    Ble medlem
    22.02.2007
    Innlegg
    26.397
    Antall liker
    32.283
    Sted
    Nesten Gjøvik..
    Torget vurderinger
    28
    Ja, likte dette selv. Nesten så jeg vurderer å bytte ut racket jeg har... Hva er pris på noe slikt oct ?
     

    impulse

    Æresmedlem
    Ble medlem
    26.02.2006
    Innlegg
    13.197
    Antall liker
    7.676
    Sted
    Hølen
    Se her, ja! Ikke bare jeg som bryr meg om hvordan benkene, hyllene og rackene vi setter greiene våre på ser ut, altså.... ! 8)
     
    • Liker
    Reaksjoner: oct

    oct

    Æresmedlem
    Ble medlem
    09.04.2009
    Innlegg
    11.853
    Antall liker
    8.041
    Sted
    Oslo
    Skal se om jeg finner foto av mitt cambrerack in toto:

    Stereo 140612 002.jpg
    dæven. Treff på første forsøk. Foto er vel 5 år gammelt.


    mvh
     
    Sist redigert:

    bluesbreaker

    Hundeeier
    Ble medlem
    05.03.2009
    Innlegg
    23.697
    Antall liker
    68.797
    Sted
    Blåskogen
    Torget vurderinger
    1
    Tydelig at det er et lite marked for drived racks i.o.m at flere fatter interesse.
    Ser solid og tungt ut og ringing og vibrasjoner bør være et minimum.
    Kult også at ingen kan bli helt like.
     

    ottone

    Æresmedlem
    Ble medlem
    08.04.2008
    Innlegg
    14.512
    Antall liker
    12.341
    Sted
    Stavanger
    Torget vurderinger
    3
    Hei impulse.
    Når du skriver om hifi-møbler kom jeg på noe jeg så for en stund siden, en kar på Vestandet som lager ting i rekved på bestilling.
    Her et type hifi-møbel han leverte for en fornuftig sum. Ser rimelig solid ut. Han kaller denne for hifi-tv-baderomsbenk. :)
    Vis vedlegget 320963
    Rekved finish er elsk eller hat, men jeg har sansen.
    "ÅHHHHHHH RÅÅÅKULT" sier fruen ved siden av i sofaen akkurat nå. Det har vel kun skjedd et par ganger i løpet av de 10 årene jeg har frekventert sentralen! For the record er det sjeldent slike ovasjoner kommer fra den bedre halvdel når jeg dreier ipaden 180 grader for å få en kommentar........faktisk snarere tvert i mot egentlig, "for en syk gjeng..." osv.

    Mulig å legge inn en ordre? ;)
    Ja. Produsenten diver dette som hobby, men kan kontaktes her
    https://www.facebook.com/repromoblerinterior?ref=bookmarks&__mref=message_bubble
     

    HCS

    En vanlig fyr fra bygda..
    Ble medlem
    22.02.2007
    Innlegg
    26.397
    Antall liker
    32.283
    Sted
    Nesten Gjøvik..
    Torget vurderinger
    28
    Da har jeg snakket med produsent. Koselig fyr. Nå må jeg litt i tenkeboksen ja. Takk for at du deler ottone :)
     

    The Gunner

    Æresmedlem
    Ble medlem
    29.05.2010
    Innlegg
    10.345
    Antall liker
    19.084
    Sted
    Oslo
    Torget vurderinger
    7
    Noen ganger kan det være lurt å huske på at vegger, gulvplass og rom i det hele tatt ser utrolig mye større ut når møblene er borte! Etter å ha fjernet tre hvite bokhyller fra veggen anlegget skal settes opp på, virket det veldig greitt å få plass til fire pilasterhyller (hvor bøkene ligger i bunker på små hylleplan i høyden), TV, rack og anlegg. Nå som hyllene er i hus, ser det brått litt anderledes ut. Det kan være jeg må gå for et mindre rack enn først antatt. Det er ikke så enkelt, siden jeg har litt utstyr, og i tilfelle må ut på nok en leterunde. Stereohyllegreier er det værste jeg vet å lete etter. Stygt, dyrt og ikke særlig estetisk tilfredsstillende som det er....
    Hehehe, klassisk å overvurdere plassen man har til rådighet, ja! Skjer nesten hver gang hos meg - lærer aldri. Nå sist drasset jeg inn to suber. Måtte anskaffe ny TV-benk, LOLZ :rolleyes:
     

    impulse

    Æresmedlem
    Ble medlem
    26.02.2006
    Innlegg
    13.197
    Antall liker
    7.676
    Sted
    Hølen
    Plassen man har til rådighet, anleggets størrelse og hifi-benkenes fremtoning, pris og funksjon er brøken fra helvete, Gunner! Like jævlig hver gang. Jeg lærer visst aldri jeg heller, om det kan være noen trøst...

    Det der er jeg ikke helt sikker på, Cross. Er den her i landet?
    Med tanke på hva man kan få av vintagefunn her om dagen, ville jeg satt grensen på 3500.
     

    crosswind

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    25.11.2012
    Innlegg
    5.594
    Antall liker
    15.140
    Sted
    Svartskog
    Torget vurderinger
    14
    Nej inte enkelt det där med prissättning/värde. Den står i Sverige och jag vet egentligen bara att den har "normal" bruksslitage etc. Vi får se, men jag tackar för inputs. Blir litt enklare att fatt beslut nu!
     

    impulse

    Æresmedlem
    Ble medlem
    26.02.2006
    Innlegg
    13.197
    Antall liker
    7.676
    Sted
    Hølen
    Ok. Får du tak i den, er det bare å kjøpe en Denon 103, så har du en veldig bra vintage rock&roll-spiller. 8)
     
    Sist redigert:

    crosswind

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    25.11.2012
    Innlegg
    5.594
    Antall liker
    15.140
    Sted
    Svartskog
    Torget vurderinger
    14
    Kul med kontraster till Koetsun, spela massa 70-tals rock på vintage-utstyr. Kan vänja mig vid den tanken ja ;)
     

    HCS

    En vanlig fyr fra bygda..
    Ble medlem
    22.02.2007
    Innlegg
    26.397
    Antall liker
    32.283
    Sted
    Nesten Gjøvik..
    Torget vurderinger
    28
    Hvordan går det med rack? Tok du kontakt med han med rekved?

    God pinse impulse
     

    impulse

    Æresmedlem
    Ble medlem
    26.02.2006
    Innlegg
    13.197
    Antall liker
    7.676
    Sted
    Hølen
    God pinse, HC !
    Rackgreiene er litt i limbo akkurat nå. Bokhyllene er oppe og målbåndet tatt fram, og jeg må bare konkludere med at øyemålet nok også har fått lide under det siste årets helseeskapader, for jeg har bomma så det holder. Det kan se ut som om alt jeg hadde på hånden faktisk blir for langt, og rekvedkameraten har jeg snakket med, men konkluderte med at det blir litt vel mye shabby chic for min del. Så den jævlig frustrerende rackjakta er et faktum. Kriseløsningen er å bruke det gamle, som ikke er optimalt, men i hvert fall er veldig bra lydmessig. Jeg har sett på så mye ubehjelpelig stygt og lite formålstjenlig de siste ukene at det er fanden ikke grenser. Audiofile er stort sett ikke døve, men gudene skal vite at flere av dem, og særlig de som er involvert i produksjon av hifi-møbler, er blinde. Alternativt kan de se, men eier ikke visuell følelse, formsans eller smak.
     
    Sist redigert:
  • Laster inn…

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • Laster inn…
Topp Bunn