Fikk tak i et par pakker med 70mm Space Slab på Byggmax BryneSpace får du vel ikke tak i lengre.
Så da hadde jeg gått for hunton:>}
Fikk tak i et par pakker med 70mm Space Slab på Byggmax BryneSpace får du vel ikke tak i lengre.
Så da hadde jeg gått for hunton:>}
Men bruk bare en type.Fikk tak i et par pakker med 70mm Space Slab på Byggmax Bryne![]()
Var det tomt for 50mm kanskje?Fikk tak i et par pakker med 70mm Space Slab på Byggmax Bryne![]()
Sa dette litt uklart, mente samme type / fabrikat.Men bruk bare en type.
De må presses ned minst til -25 dB. Men trolig -30 dB eller noe lavere for at de skal være 100% anekoisk.@Bjørn ("Orso") Når begynner vi å nærme oss utelyd mtp demping? Altså hvor mange dB ned må refleksjoner for å oppleves sånn ca som ute, og hvilket ms-område begynner det å bli viktig å beholde energi for å unngå utelyd?
Deflektorer eller lydspredere, kanskje?Diffusjon er dog et vanskelig tema i dag. Alt som sprer lyden i dag kalles diffusorer. At det gir frekvensmessige store avvik, fokuserer lyden i spesifikke retninger og har nesten ingen eller lav diffusjons koeffisient ser ikke ut til å bety noe.
Spatialt lydbilde og mye energi er veldig viktig for at det skal være engasjerende i lengden IMO. Jeg kan venne meg til tørre oppsett uten et omsluttende lydbildet, men ikke det jeg foretrekker og mister fort noe av lysten til å lytte. Men utelukkende bruk av diffusjon til refleksjonsbehandling er heller ikke noe for meg. Handler om å bruke riktig tiltak til oppgaven.Takker for godt svar @Bjørn ("Orso") !
For min del synes jeg fort utelyd mister all liv og gnist oppover i forhold til hva man forventer og opplever inne, så jeg har troen på å bevare innefølelsen via reflektert/diffusert lyd. For en som hater hodetelefon-lyd (alt skjer inne i hodet) så tenker jeg at det som nærmer seg utelyd ikke i det hele tatt er det jeg vil ha.
14 ms tilsvarer ca 5 meters lydlengde for refleksjoner, altså 2,5 meter omvei tur/retur i forhold til direktelyden. Det er ikke bare bare enkelt slik de fleste av oss setter opp et anlegg i en normal stue med rævhålet inntil bakvegg og/eller høyttaler trøkt inn i nærmeste hjørne
Mulig oppnåelig for @MakkinTosken i sin briljante hule, men tror det blir vanskelig for meg![]()
Det hører nok ikke hjemme her og man ender fort med å bryte forumregler. Bedre at du tar kontakt med oss. Er også helt avhengig av om man skal gjøre større basstiltak, budsjett, estetiske krav, om noe bør være DIY for å holde budsjettet nede, om det kan måles først osv.@Bjørn ("Orso") eller @lydogakustikk; Hva tenker du/dere om mine utfordringer? Se første innlegg. For min del må du/dere gjerne pøse på med produkt-dropping i tilsvaret så lenge det er innenfor forums regler nå som jeg ber om det![]()
Ikke overasket, men da får jeg fort gleden av å sende en mailDet hører nok ikke hjemme her og man ender fort med å bryte forumregler. Bedre at du tar kontakt med oss. Er også helt avhengig av om man skal gjøre større basstiltak, budsjett, estetiske krav, om noe bør være DIY for å holde budsjettet nede, om det kan måles først osv.
Generelt så kan man si at det er viktig å komme i mål med plassering av både sitteposisjon og høyttalere først. Og helst flytte seg ut fra bakvegg om det er mulig. Videre er det vesentlig at tiltakene til refleksjonsbehandling har god effekt ned til Schrøder frekvensen. Skal det gjøres basstiltak, så er det best å starte med det før man går videre til behandling av refleksjoner siden sistnevnte kan ende opp med samme plassering og det må gå utenpå en bassfelle. Skal det brukes diffusorer så bør energien diffuseres skikkelig. Det bør foreligge målinger basert på både ISO 17497-2 og ISO 17497-1. Finnes ikke slike målinger, så er det grunn til å være skeptisk. Enkle slitter i et tremateriale diffuserer vanligvis ikke, men bare sprer lyden litt. Det er noe annet enn diffusjon og kan potensielt med enkelte plasseringer gi utstikkende refleksjoner som er plagsomme.
Det er vel en 2D diffusor. I så fall passert det ikke så godt til bruk ved vegger og har ingen diffusjon over ca. 5 KHz. Hvis det i tillegg er Skyline type diffusor så er diffusjons koeffisienten lav, men mulig det er noe annet?En skikkelig diffusor har jo thohaug laget.
Har thohaug noen gang satt begrensninger på seg selv?En skikkelig diffusor har jo thohaug laget.
Men de blir enorme skal de gå lengre ned i frekvens.
Denne er 60 cm dyp og virker ned til ca 300hz.
Bilde er lånt fra tråden til thohaug.
Vis vedlegget 683411
Diffusjon til 20 KHz med gjennomsnittlig diffusjons koeffisient på ca. 5,5:Er selv ikke så plaget av det, men får enkelte tilbakemeldinger på at folk savner litt luftighet i lydbildet. Kunne godt tenke meg å prøve noe som diffuserer over 5 kHz. Noen tips orso?
Pga din første settning. Ja det er jo en grunn til att jeg bruker han. Derav resultatet vi har fått til.Har thohaug noen gang satt begrensninger på seg selv?
Men ikke for å være negativ, men for å lære: Dette er jo en 2D diffusor av et eller annet slag. GIK anbefaler 1D. Konklusjon er da at dette er smak og behag, eller er det andre kriterier som spiller inn (avstand til lyttepos. forx.)? Finnes det noen generelle kjøreregler her som folk (og meg) kan benytte seg av? En vet jo aldri før en har prøvd, men greit å sjekke ut det som i teorien er størst sjangs fungerer førstDiffusorer er jo også gjerne kostbare og/eller mye arbeid med i garasjen, da er det litt kjedelig hvis enn bommer.
Med min avstand til bakvegg er det lite vits i å diffusere lavere enn 1000Hz.
Takk, dette er med på å "kle av" litt mystikken som jeg føler er rundt diffusorerDet viktigste er vel utfra hva jeg har lest flere steder, ikkje noe eg har testet, bare lest, Boggy på GearSlutz osv, er å diffusere i overtone området til stemme og instrumenter, dette er fra ca. 600/800 til 5000Hz. Det følger da Pareto formelen om at 80% av gevinsten fås med 20% av innsatsen. Går du lengre ned og lengre opp får du de siste 20% men må ut med 80% av cash eller kronasje som det heter på folkemunne.... Går du lengre ned skal du i tillegg ha meget god plass, så da er den saken avgjort for de fleste
La oss nå ikke kreve for mye av én fattig plate... La oss likevel ta en kikk under 100 og se om den er helt "usynlig"Men dette er jo bare ned til 100hz.
Unnskyld for å være så system troLa oss nå ikke kreve for mye av én fattig plate... La oss likevel ta en kikk under 100 og se om den er helt "usynlig"
Vis vedlegget 684762
Rundt 70 Hz ser den ut til å gløtte litt
Nei, jeg mener overhodet ikke at rockfon er det ultimate, men slike produkter er ofte lettere for en stakkar å få aksept for i dagligstuen og koster ikke det hvite ut av øyet. For oss med egen stue...hmm. Mine 12kvm, gjør en god jobb hos meg som sagt.![]()