|
Nei, det burde han ikke, men det er han. Om noe skulle skje med ham er det angrepspuddelen vance som overtar. musk utropte nettopp vance som «our next president». Om det blir noe valg i 2028 må fåglarna vite.Jeg kan bare gjenta at Trump ikke burde være president.
At statsledere og presidenter burde ta lynkurs i hvordan håndtere adhd, asperger etc. i møte med en mann som ser ut til å ha et snev av begge.Nei, det burde han ikke, men det er han. Om noe skulle skje med ham er det angrepspuddelen vance som overtar. musk utropte nettopp vance som «our next president». Om det blir noe valg i 2028 må fåglarna vite.
Dette er Norges viktigste allierte og fremste «sikkerhetsgaranti». Hvilke konklusjoner trekker du av det?
Mulig, men jeg tenkte for Norges del. Håp er fint, men hva synes du Norge bør gjøre?At statsledere og presidenter burde ta lynkurs i hvordan håndtere adhd, asperger etc. i møte med en mann som ser ut til å ha et snev av begge.
Jeg synes Trump nådde et lavmål her, men jeg er ikke sikker på om Zelensky håndterte det så klokt. Uten at jeg på noen måte er enig med Trump. Spesielt smart er det ikke å komme med eksempler på hvordan USA vil merke krig.
Hva jeg drar av den grafen er at USA muligens er den største krigsprofikatøren siden mye av den samlede finansdelen nok er brukt til å handle våpen fra nettopp US.
Norge og Europa må selvsagt oppgradere forsikringene sine, altså forsvaret.Mulig, men jeg tenkte for Norges del. Håp er fint, men hva synes du Norge bør gjøre?
Vår viktigste allierte er … det der.
![]()
Trump lekser opp som en mafiaboss, en bølle, en mobber
Dette ryster Ukraina, Norge og Europa.www.aftenposten.no
Det er jammen ikke lett å vite. Verden ruller videre i tilsynelatende rasende fart. Det lille vi kan gjøre, den ene eller andre veien, har ingen påvirkning på hva som kommer i morgen, eller dagene deretter...
Håp og å raljere her inne, hva er mest nyttig?
Det er ein anekdote frå då komponist-hytta til Geirr Tveit brann opp, på 1960-talet ein gong, og mykje godt tok med seg livsverket hans. Då gjekk han bort til naboen og sa «sett på noko Mahler».Her inne er det ihvertfall godt valgfritt blandet musikk hifi teknologi og masse off topp så go plass å lese seg og, lære noe, og lytte på ny musikk basert på masse anbefalinger
Gode poenger fra Matlary. Personlig tror jeg at historieleksjonen tiltet glasset. Zelenskyj kunne applaudert historien om den fantastiske diplomaten Trump. Men når det kom fra snørrvalpen Vance, som aldri har satt sin fot i Ukraina, så.![]()
Ekspert: – Zelenskyj tok et spesielt risikabelt valg
Dårlig planlegging, språkvansker og en historielekse. Slik kunne diplomatisk fotarbeid ha reddet møtet mellom Trump og Zelenskyj fra å gå av hengslene.www.vg.no
... så, kan det bety at europa ikke får kjøpe amerikanske våpen for å supplere Ukraina?Sent fredag kveld norsk tid melder Washington Post at Trump-administrasjonen vurderer å stanse all militær støtte til Ukraina.
Avgjørelsen, om den blir tatt, vil påvirke blant annet radarer, kjøretøy, ammunisjon og missiler som venter på forsendelse til Ukraina gjennom presidentens nedtrekksmyndighet, opplyser en talsperson til WP.
Det kan man nesten garantere... så, kan det bety at europa ikke får kjøpe amerikanske våpen for å supplere Ukraina?
Sett i lys av siste døgns hendelser så ser ikke ting bra ut i det hele tatt.Samtidig har putin dårlig tid. Hans muskovia holder på å kollapse, både militært og økonomisk. Han holder på å slippe opp for nordkoreanere, ammunisjon og esler. Han må få til en våpenhvile ganske fort for å kunne bygge opp våpenlager for neste forsøk. muskovia er allerede en råvareøkonomi, vasall av Kina, men nå ser putin seg nødt til å tilby råvareavtaler også til USA. De muskovittiske ultranasjonalistene er ikke happy for det, formodentlig ikke kineserne heller. Det er også en ganske trengt forhandlingsposisjon.
Europa har definitivt ikke dårlig tid. Vi behøver 2-3 år med opprusting før vi kan stå imot et rekonstruert muskovia på nye eventyr uten å ha USAs støtte. For Europa er det verdt hva som helst å holde Ukraina forsynt med våpen, ammunisjon og penger i mellomtiden, og deretter få Ukraina inn i EU og NATO som partner, leverandør og mentor. Vi er ikke part i forhandlingene heller, så det har ikke så mye å si hvilken forhandlingsposisjon Europa har, annet enn full støtte til Ukraina.
Det er sjølvsagt elementært.Du kan ikke bruke den samme krona på flere budsjetter.
Enig, man kan også satse på å øke tilgjengelige ressurser gjennom økonomisk vekst. USA har feks hatt langt høyere økonomisk vekst enn Europa de siste 10-15 årene.Det er sjølvsagt elementært.
Ja, det må skje ei omfordeling av tilgjengelege ressursar (pengar og arbeidskraft). Korleis det skjer, om det er skatt, budsjettkutt på andre felt eller inflasjon er til sjuande og sist eit teknisk spørsmål. Men dersom ca 2-3 % av BNP skal ut i ikkje-produktiv sektor kjem det til å gjera vondt.
Eg veit ikkje om det vil gjera like vondt å bruka Oljefondet til å handla våpen & ammunisjon i utlandet, men ut frå eit europeisk perspektiv bør vi kanskje handla utanfor Europa? Eit paradoks: Vi har bruk for å rusta opp, og vi treng kundar til rustningsindustrien, men dersom alle skal handla frå Rheinmetall, Nammo etc samtidig, så vil prisane gå opp først, før produksjonskapasiteten går opp på sikt.
Eg trur Europa er i ein situasjon der vi må henta (militær) produksjonskapasitet utaskjærs, iallfall ei tid. På sikt er ikkje det ei god løysning, men vi har bruk for både kortsiktige og langsiktige løysingar nett no.
Ja, den der er det jo bare å begynne å maile til hver eneste stortingsrepresentant. Tenk om vi virkelig hadde klinket 1000 milliarder inn i Nansenfondet og satt i marsj, da kunne vi fått til noe.Som Karsten Friis skriver i Aftenposten, og hundre år etter at pass ble utstedt i hans navn, nå er tiden for å kjøre 1000 milliarder kroner inn i et Nansenfond for Ukraina.
![]()
Nå må Norge handle! Det kan bli veldig dyrt å vente.
Det er nå stor sannsynlighet for at USA ikke lenger vil bidra til Ukrainas forsvarskamp. Da må Europa trå til, skriver forsker Karsten Friis.www.aftenposten.no