Beklager at dette har tatt sin tid, men her er endelig en liten rapport fra Denver
Vi var tre glade mannfolk fra Skandinavia som dro avsted på en langweekend for å oppleve hifi uten å tenke på kjerringer og unger ;D
Vi har alle vært på mange hifi-messer tidligere, men RMAF i Denver var faktisk mye større (og bedre) enn vi hadde våget å håpe på forhånd

Det var enormt med rom og utstyr og det som nok er mest spesielt med denne messen fremfor de fleste andre er at her finnes ingen "low-fi" og også nesten ingen "mid-fi".
Altså stort sett bare produsenter som prøver å være "high-end".
Det finnes heller ingen TV (d.vs. på et eneste rom var det storskjerm, men da snudde vi i døra ;-)
Derimot fantes et enormt utvalg av rørforsterkere av ymse slag fra dyrt til skamdyrt.
Det er dog nesten umulig å si noe om lyden fra forsterkere på en slik messe med ukjente rom og høyttalere.
Selvfølgelig var det også mange forskjellige slags høyttalere, men egentlig ikke noe som vi syntes var noe spesielt spennende.
Horn høyttalerne på messen var ikke allverden å skryte av.
Riktignok var det noen gigantiske horn fra Acapella som undertegnede synes var svært tøffe, men resten av reisefølget synes at de var "wayyyy over the top".
Spilte ok, men ikke fantastisk.
Flere rom hadde også horn med Lowter elementer, men undertegnede er ikke spesielt glad i Lowter og ingenting av det jeg hørte på messen gjorde at jeg revurderte dette synet.
Riktignok var de kanskje ikke fullt så "skrikende" som de som jeg har hørte tidligere, men det er allikevel en helt spesiell lyd fra disse elementene som ikke faller helt i undertegnedes smak.
De store Cogent hornene til Teres imponerte heller ikke noe særlig.
Heller ikke hornene i rommet hvor det ble benyttet Raven AC (og som jeg ikke husker navnet på) imponerte allverden selv om de var ganske dynamiske.
I rommet ved siden av hvor de spilte på Raven One hadde de noen høyttalere som låt direkte fælt. Lurer på om det var Bastianes eller noe slikt, men er ikke sikker.
Beste "hornlyd" (og også beste lyden jeg hørte under hele messa) kom fra noen ganske så store "hybrid" hornhøyttalere fra Sunny Cable Technologies.
På det ene "tracket" de spilte var det enormt bra

Dessverre så endret det seg litt på andre innspillinger og det var tydelig at høyttalerne farget lyden ganske mye og dermed nok ikke var helt ferdig utviklet.
Potensiale hadde de dog.
Avantgarde glimret med sitt fravær.............
Det som låt best "allround" var mer tradisjonelle høyttalere.
De nyeste og største Reference 3A høyttalerne sammen med Copland romkorreksjon og "kina-forsterkere" fra ASL(2 x 845 rør) låt helt utmerket.
Spesielt i forhold til prisen.
Det samme gjorde noen store Gerswin høyttalere sammen med VAC preamp og transistor monoblokker fra Clayton Audio.
Satt igjen med det inntrykket at dette var noe av den beste og mest vellykkede forsterkerkombinasjonen på hele messen.
Dette var dog utstyr i en helt annen prisklasse enn 3A.
Når det gjaldt platespillere så prøvde vi å gjøre noe seriøs lytting ved å ta med oss en plate fra rom til rom for å sammenligne platespillere.
Slettes ikke lett, men vi spilte en plate med et piano (nest siste sang på side to på Janis Ian's Breaking Silence) og hvor vi hørte spesielt etter hvordan pianoet startet og stoppet og også hvor det lyden holdt seg ren på de lange tonene.
Mener at vi på tross av svært forskjellig lyd fra rom til rom klarte å danne oss et bilde av litt av kvalitetene på de forskjellige platespillerne.
Den klare vinner på piano var Grand Prix Audio.
Både startet, stoppet og hadde renere toner enn allle de andre.
Dessverre så manglet denne dynamikk (spesielt makro).
Dette gikk igjen i begge rommene hvor vi hørte denne og vi snakket også med noen andre som mente at den største svakheten med denne spilleren var nettopp mangelen på makrodynamikk.
Hadde den kostet $5-10.000 så er det likevel mulig at jeg hadde kjøpt meg en slik ;D
Som nummer to kom Raven AC.
Denne hadde også klart den beste dynamikken av dem alle.
Har derfor bestilt meg en slik ;D
Når det gjaldt Teres DD så var denne ikke så langt bak.
Jeg var egentlig ganske bestemt på å bestille meg en slik under messen, men dessverre ble det for mye rot med Teres.
Første gang vi hørte så hadde de glemt å slå på diskantene (!).
Vi gjorde dem oppmerksom på dette og de ble selvfølgelig meget flaue (de hadde jo først skrytt av lyden de hadde....).
Dernest byttet de om høyre/venstre når de byttet mellom to platespillere.
Og så fikk de fælt med forvrengning på den ene spilleren og den sporet ikke platene i det hele tatt (!).
Den store Teres'en (som jeg hadde tenkt og bestille) var også dårlig sammenskrudd.
Ren slarv som kunne vært fikset på et lite øyeblikk.
Neste dag var lyden mye bedre, men selv da (og etter å ha beklaget seg så mye for alt rotet den andre dagen) presterte de å bytte om høyre/venstre kanal.
Da hoppet jeg av..............
Er heller ikke sikker på at XYZ Universe'n som de spilte på er "verdensmester" på oppstartstransienter.
Skal dog slettes ikke avskrive Teres DD for godt og ser ikke bortifra at jeg bestiller meg en til neste år allikevel ;D
Redpoint og Galiber som fantes i flere rom imponerte ikke noe særlig.
Heller ikke VPI.
Den nye spilleren fra Frank Schroder (som skal selges under et annet navn) hadde en spennende løsning med hvordan belte ble strammet belte og låt ok på piano, men manglet fullstendig bass og slagkraft.
Sannynligvis ganske lik DPS'en (som den på mange måter hadde svært mye til felles med) på dette området.
Når det gjaldt pickup'er så var det vel flest Titan'er (Roy Gregory hadde 3-4

og jeg så vel også en Skala.
Ellers ett par XYZ Universe og Airy 3 samt Air Tight sin PC-1 (som mange av de virkelige "high-end'erne" skrøt voldsomt av).
47 Labs sin Myabi fantes vel også.
Den nye "strainGauge" pickup'en med sin egen dedikerte forsterker/riaa var også på plass.
Noen mener at den har helt spesielle egenskaper (spesielt dynamisk), men dessverre så selges den bare i dag med "fullt blålys" samt medfølgende forsterker/riaa som ser ut som et helt lysorgel.
Særdeles usmakelig og en klar hindring hvis dette skal slå an i high-end kretser.
Mener denne er omtalt i Stereophile.
Av tonearmer så fantes Schroder Reference "all over the place" og det samme var Triplaner.
En og annen Phantom var det også samt ett par Dynavector'er (som undertegnede syntes så fæle ut).
Kommer ikke på mere i farten annet enn at frokosten på hoteller "over there" fortsatt er "helt på trynet" og at biffene til kvelds (til lunsj spises hamburger) fortsatt er STORE ;D