Du, om du trykker en digital kabel inn i stikk kontakten og overfører 230 volt med støt tilsvarende hz til en cd plate så får du ikke høyere lyd.
Lydnivået ligger i data informasjonen i alle 0 og 1 som sendes. altså som pakker. der ligger det err check bits og egne bits for lydnivå.
såvidt jeg har studert er at man kan måle støt bølgen hvor ren den er fra 0 til 1, altså en form for sinus kurve som brått ender med en flat høy eller lav puls. denne svingningen er forskjellig fra kabel til kabel akkurat som man kan høre stor forskjell på analoge kabler.
Allikevel er det en 0 og 1 som blir sendt. Hadde kabelen forvrengt en 1 til en 0 og omvendt, så vil en DAC utjevne signalet altså normalisere signalet tilsvarende som en CD spiller vil tette hullene om den ikke klarer å lese ett segment for å unngå disse berømte klikkene.
En DAC normaliserer på forskjellige måter, det er flere metoder for normalisering. Det er litt som med komprimert mp3 musikk. der foregår normalisering hele tiden. rekker med 1 ere er komprimert til få 1ere og omvendt, så prøver dac'en å gjenskape rekken så godt som mulig. mp3 kompresjon kan man høre tydelig, selv på billig utstyr.
Hører man forskjell på en billig usb kabel og en USB kabel til 4000 kroner hva da med USB pluggen inni laptoppen eller datamaskinen, skal man begynne å skifte den til gull kaliber og ? hva da med signalgangen INNI datamaskinen ?