Dersom det ikke er helt uglesett lurer jeg på om jeg kan stille et annet DSP aktig spørsmål i denne tråden.
Hvilke DSP-løsning på markedet er å anse som lavest hengende frukt i form av at man synes det virker gøy å lære seg å påvirke signalveien og forbedre eksisterende lyd noe (ikke målsetning om perfeksjonisme) samtidig som det er relativt liten sjangse for å gjøre noe helt borti natta feil?
Wiim sin romkorreksjon?
MiniDSP?
Andre forslag?
Selv har jeg vært ivrig Audiolense bruker de siste 10-12 åra.
Den er basert på auto korreksjon man ikke kommer utenom.
Men der er mange forskjellige muligheter i div innstillinger som begrenser hva som skal korrigeres. BRUK DET.
Jeg tror de aller fleste (med åpent sinn) til slutt ville fått til svært gode resultater her,
om man er nysgjerrig, tåler å snuble litt, og reiser seg igjen og igjen, lærer litt av hva man gjorde feil sist...osv.
Man må heller ikke glemme den fysiske forberedelsen som må være på plass for et godt resultat med DSP.
HT plassering, lytteposisjon, og annet (eks DIY, bygge noe som måler jevnt og låter bra akkurat der det skal stå)
Altså, forberede DSPen til å gjøre minst mulig jobb for et tilfredsstillende resultat.
@The Shy er vel i så måte et godt eks. på den biten.
Å la kona bestemme hvor høyttalere og lytteposisjon skal være, for så å slenge på en DSP boks med autokorreksjon
....ehh, nei det fungerer heller dårlig, trur eg.
Jeg har også et par DSP bokser med både auto og manuel IIR korreksjon til TV og Gaming PC.
DBX PA2 og WiiM Ultra.
Jeg synes IKKE autokorreksjonen på noen av disse fungerer tilfredsstillende.
Få EQ punkter med litt variernde Q etter litt kontroll måling, låter i mine ører, langt bedre og åpent.
Selv, har jeg aldri prøvd Dirac.
Jeg synes egentlig ikke det er fristende å teste, fordi du er overgitt en autokorreksjon som er helt utenfor din kontroll. Det liker jeg IKKE.
I Audiolense, som er mest sammenlignbart til Dirac, har man tross alt en rekke parametre man selv kan justere før filteret genereres. Her kan du også velge mellom ettpunkts eller flerpunkts måling.
PS. Er det noen som vet om DBX pa2 har mulighet for å justere EQ Individuelt høyre/venstre?
Jeg har pr nu ikke funnet noe sted i setupen man kan gjøre dette, og synes dette nesten kvalifiserer til diskvalifasjon.