Diverse Hva har gått riktig i Norge?

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • tjua

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    19.08.2012
    Innlegg
    4.698
    Antall liker
    3.344
    Sted
    Bergen
    Det stemmer sikkert. Men 1 er mye bedre en ingen. Dette kan være en god løsning i ikke bynære strøk i Norge, og de er det mange av
     

    Balle Clorin

    Æresmedlem
    Ble medlem
    19.06.2012
    Innlegg
    11.293
    Antall liker
    10.934
    Torget vurderinger
    2
    Et sjeldent blaff av fornuft fra den kanten.

    Hvor ligger fornuften i å avvæpne politiet ? Hvorfor ønske svenske gjengkrimineller og terrorister og psykotiske forbrytere velkommen med vimpler.?
     

    4-string

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    29.01.2011
    Innlegg
    7.455
    Antall liker
    14.023
    Sted
    Interiore Simplicitate
    Hvor ligger fornuften i å avvæpne politiet ? Hvorfor ønske svenske gjengkrimineller og terrorister og psykotiske forbrytere velkommen med vimpler.?
    Nå er saken at Sp går inn for bevæpning, og det går mot et flertall for det på Stortinget. Vet ikke hvor du får avvæpning fra.
     
    Sist redigert:

    weld77

    Æresmedlem
    Ble medlem
    19.09.2014
    Innlegg
    22.518
    Antall liker
    15.204
    Hvor ligger fornuften i å avvæpne politiet ? Hvorfor ønske svenske gjengkrimineller og terrorister og psykotiske forbrytere velkommen med vimpler.?
    UK klarer seg eksempelvis helt fint uten generell bevæpning av politiet og de løsner nesten aldri skudd de som er bevæpnet. Det er et begrenset subset av politistyrken som er autoriserte til å bære skytevåpen.

    Hva som er så fantastisk lurt med å ha totalt noen tusen folk bevæpnet ute i befolkningen til enhver tid er heller ikke helt opplagt for meg.

    Dette er for meg rimelig åpenbart er gradivis formålsglidning over tid hvor man har startet med å senke terskelen for bevæpning og ender opp med generell bevæpning på enhver holme i kongeriket.
     

    Balle Clorin

    Æresmedlem
    Ble medlem
    19.06.2012
    Innlegg
    11.293
    Antall liker
    10.934
    Torget vurderinger
    2
    Er ikke det - bevæpning- bra da? . Vi lever ikke i Kardemomme by lengre
     

    weld77

    Æresmedlem
    Ble medlem
    19.09.2014
    Innlegg
    22.518
    Antall liker
    15.204
    Er ikke det - bevæpning- bra da? . Vi lever ikke i Kardemomme by lengre
    Det er, forståelig nok, stadig flere som får en oppfatning av at Norge og verden generelt har blitt så fryktelig farlig men det er ikke spesielt lett å se at så faktisk er tilfelle. Antallet drap i Norge har vært relativt stabilt de siste 10 årene og det er fortsatt slik at de fleste av sorten skjer i nære relasjoner og det vanligste åstedet er eget hjem. Vanligste drapsvåpen er kniv. Antall drap i Norge er nok et sted rundt så lavt som det er mulig å få det - det er ikke mulig å gardere seg mot alskens familiære- og sjalusidrama og det er i alle fall ikke noe en politibetjent med skytevåpen kan gjøre med noe slikt. Sannsyneligheten for å bli råka av noe som tilfeldig forbipasserende er forsvinnende lav og bør ikke være noe å være spesielt redd for.
     

    weld77

    Æresmedlem
    Ble medlem
    19.09.2014
    Innlegg
    22.518
    Antall liker
    15.204
    Så er det heller ikke vold i nære relasjoner som er grunnen til at mange ønsker generell bevæpning.
    Nei. Jeg tipper forklaringen er at politiet føler seg tøffere med skytevåpen (de har jo ivret for dette i ørten år siden god tid før da man lo av at det var svenske tilstander i Sverige) og at politikere føler et behov for å kappest om å være mest mulig hard mot de slemme siden det er i vinden om dagen. Det er også valgår i år og FrP har hatt betydelig oppsving. Jeg tviler på at de ymse partienes standpunkt på dette er fryktelig empirisk fundert, men heller av hva som ventes å kunne sanke stemmer eller ikke miste stemmer.
     

    Hønndjevelen

    Æresmedlem
    Ble medlem
    12.04.2010
    Innlegg
    10.052
    Antall liker
    11.383
    Sted
    Oslo
    Så får vi bare ta med oss at det blir litt flere vådeskudd, både inne på stasjonene og ute i felt.
    Collateral damage, we can't help it
     
    • Liker
    Reaksjoner: MML

    Aurora

    Æresmedlem
    Ble medlem
    04.06.2004
    Innlegg
    16.865
    Antall liker
    13.596
    Sted
    Ytterst i havgapet...
    Ikke veldig urolig for akkurat det. I motsetning til svunne tiders lokale lensmenn er dagens politi velutdannet og godt trent.
    Njaaa.... det er nok fortsatt en god del cowboymentalitet ute og går... fortsatt mange som blir jævlig tøffe når de får på seg uniform og solbriller.......
    Det hadde vel ikke vært vanskeligere enn å gå veien om regionale tillatelser til generell bevæpning, der hvor behovet synes størst... og det er det vel ikke i indrre Tufsingdal og ytre Billefjord...
     

    Aurora

    Æresmedlem
    Ble medlem
    04.06.2004
    Innlegg
    16.865
    Antall liker
    13.596
    Sted
    Ytterst i havgapet...
    Joda... etter 2-3-4 timer så gjør det nok det... hvis de ikke er opptatt på annet hold... da går det fort noen timer ekstra.. Man har jo brukt så uhorvelig mye penger på å opprette nye kontorer på slike steder.....Det er kanskje et større behov for å bevæpne brannvesen og ambulanse, da det nesten oftest er de som er først tilstede...
     
    Ble medlem
    06.04.2019
    Innlegg
    8.049
    Antall liker
    12.543
    Torget vurderinger
    2
    Det er også valgår i år og FrP har hatt betydelig oppsving. Jeg tviler på at de ymse partienes standpunkt på dette er fryktelig empirisk fundert, men heller av hva som ventes å kunne sanke stemmer eller ikke miste stemmer.
    Noe er det jaffall som har fått politikere på alle sider til å snu på femøringen i løpet av våren, til og med "det andre kinnet til» partiet vil ha gønnere. Dette er folk som nesten aldri snur i saker, og i hvertfall ikke uten en laaang prosess. .
     

    4-string

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    29.01.2011
    Innlegg
    7.455
    Antall liker
    14.023
    Sted
    Interiore Simplicitate
    ^^Etter 2-3-4 timer rekker de å finne frem våpen uansett tipper jeg.

    Det er valgår ja, og det er sikkert vanskelig å se på at Frp vinner stemmer på sin uforsonlige linje. Spørs m ikke Sigve Bolstads nærvær i Sp også har betydd litt.
     
    Ble medlem
    06.04.2019
    Innlegg
    8.049
    Antall liker
    12.543
    Torget vurderinger
    2
     
    Ble medlem
    06.04.2019
    Innlegg
    8.049
    Antall liker
    12.543
    Torget vurderinger
    2


    – Det er en fantastisk utvikling, sier Kari Nessa Nordtun (Ap).

    – Det er svært gledelig at det er skapt økt bevissthet rundt dette og at det gir resultater. Dette viser at politikken vår fungerer. At det nytter at politikere og andre snakker i offentligheten og direkte med foreldre og barn om hvilke konsekvenser sosiale medier har for samfunnet vårt.

    Kunnskapsministeren har akkurat fått sett på tallene fra Norsk mediebarometer 2024, som er Statistisk sentralbyrås (SSB) årlige undersøkelse om mediebruk.

    Ser vi på aldersgruppen 9–12 år i tabellen for «andel av befolkningen som bruker ulike sosiale medier en gjennomsnittsdag» og sammenligner tallene med de to foregående årene, har det nemlig skjedd noe interessant:

    I 2022 oppga 52 prosent at de brukte sosiale medier. Året etter var andelen 50 prosent. I fjor svarte 39 prosent det samme.

    Altså en nedgang på 13 prosentpoeng på to år.

    Må ta forbehold
    Men kan vi stole på disse tallene?

    Fam Vivian Bekkengen, statistikkansvarlig for Norsk mediebarometer i Statistisk sentralbyrå, mener det er viktig å ta visse forbehold når man leser resultater fra slike undersøkelser.

    – Innsamlings- og bearbeidingsfeil kan skje om spørsmålene oppleves som kompliserte. Og siden vi har bare tre år med målinger om sosiale medier i denne aldersgruppen, er disse tallene beheftet med en viss usikkerhet, sier hun.

    Bekkengen legger til at 88 prosent av barna i denne aldersgruppen gjorde undersøkelsen sammen med en voksen, noe som kan ha påvirket svarene.

    Nordtun er imidlertid ikke i tvil om at Arbeiderpartiet har klart å skape en bølge av sunn skepsis.

    – Målet vårt er helt klart at ingen barn skal være på disse plattformene. Og det skal jeg aldri gi meg på. Vi må sette krav til aktørene og beskytte ungene mot det de på ingen måte er modne nok til å håndtere.

    Ny aldersgrense?
    I fjor skrev Aftenbladet en omfattende reportasje om foreldreflokken som allierer seg mot sosiale medier. Der uttalte Kjellaug Tonheim Tønnesen, faglig leder i Barnevakten, at de har sett samme tendens over noen år:

    – Sammenligner du med 2020, går kurven tydelig nedover for barn og unges bruk av Tiktok, Snapchat og Instagram, spesielt i aldersgruppen 9 til 11 år, sa Tønnesen og viste til tall fra Medietilsynets rapporter.

    Barnevakten er en fri og selvstendig stiftelse som formidler fakta og råd om barn, unge og medier.

    Tønnesen hadde da opplevd at flere foreldre er blitt mer bevisste angående grenser for sosiale medier enn for få år siden.

    – Nå møter vi en annen foreldregruppe i barneskolene enn for bare to og fire år siden. Foreldrene er litt mer påskrudd og strengere, sa Tønnesen.

    Kunnskapsminister Nordtun har også sett at foreldre går sammen flere steder og lager felles regler.

    – Det er det som kanskje er mest avgjørende for positiv utvikling i samfunnet, hevder hun.

    Hun tror høylytt snakk og strenge regler er rett medisin for å oppnå målet om null barn under 15 år på sosiale medier i framtiden.

    – Barn er ikke modne nok til å håndtere det de blir utsatt for på sosiale medier med kommersielt, voldelig, radikaliserende og seksualisert innhold. Derfor leder nå digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Tung arbeidet om å innføre 15 års aldersgrense for bruk av sosiale medier. Dette er virkelig nybrottsarbeid, sier Nordtun, som ikke vil spekulere i når en ny aldersgrense eventuelt kan tre i kraft.

    Hun legger til at deres jobb som myndighet er samtidig å sørge for at alle barn lærer seg nettvett og kildekritikk gjennom skolens læreplan – slik at de er best mulig rustet til å håndtere den digitale verdenen når de en dag begir seg ut i den.

    Tiktok fjerner brukere
    Om vi dykker dypere inn i tallene om sosiale medier i den ferske SSB-rapporten, ser vi at nedgangen i bruk av sosiale medier for 9–12-åringer er størst for Snapchat og Tiktok. Der sank andelen fra henholdsvis 34 og 24 prosent i 2023 til 19 og 14 prosent i 2024.

    Det sosiale mediet som flest i denne aldersgruppen har oppgitt at de bruker, er Youtube med 22 prosent. Denne tjenesten var ikke med i tilsvarende tabeller for 2022 og 2023.

    Ser vi på kategorien «Andel av befolkningen som ser på videoklipp eller andre videoer på app eller internett en gjennomsnittsdag» for 2024, svarer derimot 60 prosent i aldersgruppen at de bruker Youtube – som kan tyde på at en god del barn ikke definerer denne tjenesten som et sosialt medium.

    I samme kategori oppgir 13 prosent å ha sett video på Tiktok og 16 prosent på Snapchat.

    Ifølge reklamebyrået Try har Tiktok over 2 millioner brukere i Norge.

    Kjartan Sverdrup, myndighetskontakt for Tiktok Norge, forteller at de stadig fjerner kontoer de mistenker blir brukt av personer under 13 år.

    Fra fjerde kvartal 2022 til fjerde kvartal 2024 tok de bort hele 250.221 slike kontoer, opplyser han overfor Aftenbladet.

    Dette er bra, men fortsatt ikke godt nok, svarer Nordtun.

    – Aktørene har begynt å gjøre et arbeid etter klare beskjeder fra oss, men det er ikke i nærheten av god nok kontroll ennå, sier hun.
     

    xerxes

    Æresmedlem
    Ble medlem
    08.01.2005
    Innlegg
    13.080
    Antall liker
    9.344
    Sted
    Holmestrand
    Selv forskere lever i en globalisert verden, og vi som må forholde oss til NPM må velge løsninger som er billige og "gode nok". Det er ikke grenser for hvor villige folk er til å kutte i offentlig sektor, og det mest effektive offentlig sektor kan gjøre er å kjøpe tjenester som er dyre å gjøre selv. Datalagring er en sånn tjeneste. Kjempedyr å gjøre sjøl, kjempeproblematisk å overlate til andre. Men penger er alltid viktigst.
    Nå spørs det selvsagt hva man trenger, men er ikke så sikker på at å kjøpe skytjenester, f eks lagring nødvendigvis er så billig.
    Når man kjøper ute så koster ALT penger, og de er gjerne ganske så kreative med å finne faktureringsmuligheter.
     

    Harry Stoteles

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    18.05.2020
    Innlegg
    2.979
    Antall liker
    3.289
    Sted
    Oslo
    Torget vurderinger
    0
    Du har selvfølgelig rett, men det er rart hvordan ting blir billigere på magisk vis hvis en bare kan sette utgiften på et annet budsjett.
     
  • Laster inn…

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • Laster inn…
Topp Bunn