Well, tilbake til blog/recap i vinylens verden.
Etter at Debut ikke fungerte tilfredsstillende så var rådyra gode. Heldigvis er den nyoppstartede Soundgarden i Fredrikstad gledelig kundeorienterte og ga meg innbytte på Debut slik at jeg kunne kjøpe Rega RP3 hos dem istedet.
Finnes jo mange andre flotte produsenter av platespillere, men så lenge jeg vet at Rega passer mine ører godt så trenger jeg ikke å se lengre.
RP3 med Elys2 er en svært vellykket og vellydende platespiller. Med en stund mellom den og P5en og med annen PU og annen RIAA så blir det ikke så lett å sammenligne. Men at RP3 er en kjapp, presis og rentlydende platespiller er klart. Den låter som om det er mindre resonans i lyden enn det var med P5, starter og stopper raskere og lyden er mer "clean".
Den er ikke veldig fyldig eller tung i lyden, og kan nok bli for lett på tå for noen. Elys2 er sannsynligvis ikke den mest oppløste eller åpne PUen du kan kjøpe, men meget bra på rillestøy (eller dårlig på å få det frem i alle fall), og med et solid driv i musikken.
Så kommer jo frågan, er det smart å gå for RP3 og oppgradere den mot nivået til en RP6, eller er det like lurt å bare skaffe seg en RP6 med det samme?
På RP3 vil det være naturlig (well, det kommer jo sikkert an på hva som defineres som naturlig) å kjøre på med:
- Rega TT-PSU strømforsyning
- Groovetracer Subplatter Reference
... og så kanskje:
- Groovetracer Delrin Platter (eller Acryl Platter)
... mindre trolig, men er man jålete så:
RP3 koster 5000,- og RP6 koster 9000,-
En betydelig forskjell, men den spises fort opp dersom man er på oppgraderingstoget. Bare TT-PSU koster 2500,-
Så da det kom et tilbud jeg ikke kunne si nei til på RP6 så var saken biff, kjøttkaker, pottiter og saus!!
Mvh
RoDa
noen RP3 bilder som avslutning
Endret subplatter fra forrige generasjon
RB303 og brace
Elys2
Glasstallerken au naturell, de forrige var sotet i kanten
Brace på oversiden og samme type brace under for å stive av der det er mest kritisk og dermed kunne ha en lettere plinth enn på utgående modeller.
(Hva kan brace kalles på norsk...?)
Det som VIRKELIG var et byks opp fra Pro-Ject Carbon, Rega-armen! Kvalitetsfeeling i en annen klasse.