"Jeg mener også bevisbyrden i injuriesaker (ikke sedelighetssaker slik som Dagbladet får det til å fremstå!) i forbindelse med voldtektssaker er problematisk. I dag henlegges de fleste injuriesaker på grunn av nettopp bevisbyrden. Jeg mener det i større grad bør være slik at det ikke er kvinnen som må bevise at hun ble voldtatt, men at gjerningsmannen også i større grad må kunne føre bevis for at han ikke voldtok. Dette må selvsagt ikke gå på bekostning av rettsikkerheten og menneskerettighetene til den siktede. Forutsetningen om at enhver er uskyldig til det motsatte er bevist skal ligge til grunn, men vi må finne tiltak som hindrer at voldtektsmenn blir uten bevisbyrde. Begge parter må føre bevis, slik at vi unngår at ofrene ikke tør å gå til sak på grunn av den skjeve bevisbyrden. Jeg mener utfordringen med det lovmessige kan løses uten negative konsekvenser, og den manglende konkretiseringen av dette per nå må ikke overskygge det tiltaket er ment å løse."
Det beste med dette er vel at hun innser at det er endel utfordriger med tiltakene. Jeg imøteser med spenning den konkretiseringen hun selv påpker at mangler. Jeg er ingen jurist og er noe usikker på hva som ligger i at det er bevisbyrden i injuriesaker, ikke sedlighetssaker ifbm. voldtektssaken hun sikter til. Hun skriver: "vi må finne tiltak som hindrer at voldtektsmenn blir uten bevisbyrde". I hennes forutinntatthet ser hun tydeligvis ikke muligheten for at "voldtektsmannen" er uskyldig. For hun skriver faktisk ikke at " tiltak som hindrer at mistenkte blir uten bevisbyrde". Hvordan hun enn måtte vri og vende på saken...eller forhåpentligvis komme til en konkretisering av tiltakene....så vil dette bety at man pålegges et ansvar for å bevise sin uskyld.
"Frøken, vil De være snill å signere på samleiesamtykket før vi blir for ivrige ?"
Jeg må si jeg er helt enig med Sandra Borch i at jenter som anmelder voldtekt ikke bør bli straffet for injurier med mindre det er bevist at voldtekten ikke har funnet sted. Hun bør også ha anledning til å være uskyldig inntil det motsatte er bevist.
Det kan nok se ut som regelverket allerede er slik hun ønsker seg det, ja. Ingen grunn til å kjølhale en ungdomspolitiker av den grunn, spør du meg. Kanskje er lovverket rundt dette for dårlig kjent?
Bevisbyrden i denne sammenheng, må vel påligge offeret?
Kan man ikke vise til DNA-spor / sædrester, så går vel tiltalte fri? Uten dermed å "forherlige" slike ugjerninger, som definitivt bør straffes etter strengere regler enn hva dagens lovverk tilsier.
Sandra Borch er på jordet, attpåtil på et feil sådant....
Dette forslaget er gode nyheter. Her åpnes det for at man kan gå over til innskuddspensjon uten at pensjonen blir veldig mye lavere, som er tilfelle i dag. I tillegg vil forslaget føre til at livselskapene kan overleve lange perioder med lave renter, og det gir livselskapene mulighet for å forvalte pensjonspengene fornuftig, noe de ikke har i dag.
Pensjon er dyrt. Særlig når det blir færre og færre skattebetalere pr. pensjonist i årene fremover (relativt simpel demografi). Ikke noe unikt for Norge. Følgelig kan man være 100% sikker på at alle endringer som gjøres har som overordnet mål å redusere utgiftene for det offentlige. Pesjonssaker må det være temmelig bred politisk enighet om - hele vitsen er borte om reglene blir endret ved hvert valg.
Løsningen for svært mange blir nok bare å la barna arve mindre. Når folk når forventet levealder nå om dagen er barna sikkert 50 år gamle og behovet for å arve foreldrene neppe allverden.
Dette forslaget har ikke noe med problematikken med færre arbeidstakere per pensjonist å gjøre. Dette er forsikringsordninger, hvor arbeidsgiveren sparer opp pengene som skal brukes til pensjonen til den enkelte. Det er noe annet enn folketrygden og Statens Pensjonskasse, hvor pensjonene ikke er fondert.
Det er to forhold med ytelsespensjonen som fører til dens endelikt. Det ene er grunnlagsrenten. Man forutsetter at det man setter av i reserver skal ha en viss avkastning fram til den betales ut. I perioder med lav rente, som nå, er dette problematisk. Det andre er at norske revisorer hardnakket står på at bedriftene som har ytelsespensjon skal sette av framtidige forpliktelser i balansen i regnskapet.
Edit: og en ting til: Ytelsespensjon er langt mindre lukurativt enn man tror, med mindre man er i samme jobb hele livet.
Vanvittig!!! At slike riksnaivister får lov til å bestemme stort annet enn pålegget på sin subsidierte brødskive er meg en gåte. Og idiotiet er dobbelt ille; ser de ikke hvilke sanseløse strategkapitalister kineserne er, og hvorfor skal Norge som sådan ikke stå for disse investeringene selv?
Noen ganger tenker jeg at Jagland er en fremsynt mann, og at han utmerket godt viste hvilke reaksjoner som ville komme på prisen, men at det virkelig er til gavn for Norge å flekke ræv til myndighetene der for å holde dem på god avstand. Det er nok av land som blir kjøpt opp av Kina for tiden, og mange blir fullstendig overkjørt. Prisen på sikt han bli svært høy for dem.
Politikerne som ønsker å slippe dem løs her i Norge burde senkes i fjorden med noe tungt rundt føttene.
Kapitalistisk,strategkapitalister.Allerede i 1906 skrev Hans Jæger i "Anarkiets bibel" at USA kom til å kjøre den kapitalistiske skuta på grunn og at Kina også kommer til å få et kapitalistisk system..som også kommer til å grunnstøte.
Kina er i alle sine økonomiske handlinger et kapitalistisk økonomisk maktsentrum i dag.
Det er vel fritt for nordmenn å investere i Norge ...dersom de mener at en slik investering lønner seg..??
Hvorfor skal STATEN Norge investere,og hvorfor mener SVÆRT MANGE nordmenn som ikke en gang er i nærheten av
å kunne kalle seg SOSIALIST eller KOMMUNIST at staten skal investere....?
Kineserne kjøper opp,investerer på samme måte som Norge,nordmenn,Saudiarabere,USA (staten) som investerer i eget langs forretning eller i andre lands diktatoriske regimer,BP,Statoil,Ford,
Samsung,Mitsubishi,Siemens,Tyskland,Harman Kardon,etc.
Den som missliker dette er ikke en ekte kapitalist eller sosialdemokrat.Den som har valgt seg en politisk rettning
i livet må ta konsekvensen og ta HELE PAKKEN og ikke deler av den.
Det går ikke å være kapitalist det ene øyeblikket,for deretter å si,når dette ikke fungere eller ikke passer meg akkurat nå at jeg bare vil ha deler av et system.
Er det noen som burde fått noe tungt rundt beina og blitt senket i fjorden må vel det være folket som valgte
disse politikerne,fordi de er politisk bevisstløse og ikke skjønner konsekvensen av sine valg.
Slik mennesket står nå ser vi også at demokratiet er handlingslammet,ingen er i stand til å kunne ta noen avgjørelse,
for da velges politikerne bort,av folket.
Kapitaleierne er handlingslammet av en selvskapt krise pga. sin egen griskhet.
Demokratiet,kapitalismen,kommunismen,sosialdemokratiet er alle en konstruksjon for å beskytte personer med
ekstrem trang til å måtte styre/overstyre andre mennesker,økonomisk,politisk,religiøst eller også alt dette samtidig.
Det er disse maktsyke mennesker vi burde ha fjernet,så kan vi andre ....
Naiv,drømmer....mulig det
Kunnskap ligger i bøker,ikke i VG,Dagbladet,Se og Hør, NRK eller TV2s "samfunns debatter" som ikke er noe annet en
meningsløs underholdning som viser menneskehetens lavmål.
Verden har nok til alles behov,men ikke til alles grådighet.....