Fine illustrasjonar, men handlinga vert ikkje akkurat driven framover.
Kjeeeeeeeeeeedeleg, som mine elevar ville sagt det....
Kjeeeeeeeeeeedeleg, som mine elevar ville sagt det....
Kvaliteten på illustrasjonane går i retning av samsvar med teksten. Ville vegar - kvar fører dei, tru?Gløden og varmen, reflekser i dobbeltkrumme glassflater. Et voldsomt begjær vokste i vår venn. Den fintrøndreske kremmer og djevel forsvant fra den cerebrale avdeling hos vår kjære venn -som morgenduggen en varm sensommers dag.
Vis vedlegget 416216
Framhaldsoga Eg baska meg trøyt, om Guringuten og han Hjalte som dro til Kooperativen for å kjøpe sukker og gjær av Hallstein Bronskimlet d.a.y. er vel fortsatt noe av det største forfattet på sidemål.
Sidemål.Denne betegnelse og målform benyttes i de deler av landet hvor skriftelig formuleringsevne anses som uviktig og uvesentlig. Med andre ord, der nærhet til sau og matretter med prefikset ”ball” er dominerende og altoverskyggende. Unntaket er de to brukerne; Herrene Fosse og Hoem. Sidemål benyttes også med stort hell,men av solidaritetsgrunner, i riksavisen Klassekampen. Ellers er det en ytterst begrenset uttrykksform fra og for legmannsbevegelsen.
Selvsagt suffiks. Min hjerne spilte meg et grusomt puss. Det heter jo raspeball ikke ballraspe.
Forøvrig er sidemål korrekt betegnelse. Vi går ikke med dyrehoder som lue lenger - tross alt.
Dessuten: Landsdeler? Bygder tenker jeg vi sier.
Vyrde Skulelærar
Eg er vortne kaldrøkkjne*) på Dykk no, Skulelærar, av di Dykk hev handkjimse**)siste bolken min so trottegaumt***).
For framtida vil eg ikkje skrive fleire bolkar av dei yvhottane****) eg her har nemnd.
Fredrikstad i desember 2016
Forfattaren
*) Kaldrøkkjen: – harm.
**) Handkjimse: – handfare, tukle med noko ein ikkje skal tukle med.
***) Trottegaumt: – gjæra noko som han såre ein.
****) Yvhott: – årsak som gjer ein harm. Noko ein ikkje fær ut av tankane medan ein søv.
Så det er dette du trur? Mykje kan tyde på at du færdast mellom låke vener. Såkalla lokaball (Sjå ill.)Sidemål.Denne betegnelse og målform benyttes i de deler av landet hvor skriftelig formuleringsevne anses som uviktig og uvesentlig. Med andre ord, der nærhet til sau og matretter med suffikset ”ball” er dominerende og altoverskyggende. Unntaket er de to brukerne; Herrene Fosse og Hoem. Sidemål benyttes også med stort hell,men av solidaritetsgrunner, i riksavisen Klassekampen. Ellers er det en ytterst begrenset uttrykksform fra og for legmannsbevegelsen.
Du burde heller befatte deg med handlingslitteratur - eller aksjonsfortellinger som de kaller det på bygdene - A-A. Kan jeg være så fri å anbefale “Mannen uten egenskaper” av Musil, eller “På sporet av den tapte tid” av Proust. De er begge henimot eksplosive i sin fremdrift - ikke å forveksles med reimdrift - og gjorde Doktoren selv så agitert i synapsene at han gikk i nedsmelting og kom seg aldri forbi de første femti sider. (Jeg antar at dannede bygdedyr er mer robust enn denne tandre urbanist.)Fine illustrasjonar, men handlinga vert ikkje akkurat driven framover.
Kjeeeeeeeeeeedeleg, som mine elevar ville sagt det....
BS alarmen er snart ved og gå.....Back on track
Gjer det også.Du burde heller befatte deg med handlingslitteratur - eller aksjonsfortellinger som de kaller det på bygdene - A-A. Kan jeg være så fri å anbefale “Mannen uten egenskaper” av Musil, eller “På sporet av den tapte tid” av Proust. De er begge henimot eksplosive i sin fremdrift - ikke å forveksles med reimdrift - og gjorde Doktoren selv så agitert i synapsene at han gikk i nedsmelting og kom seg aldri forbi de første femti sider. (Jeg antar at dannede bygdedyr er mer robust enn denne tandre urbanist.)Fine illustrasjonar, men handlinga vert ikkje akkurat driven framover.
Kjeeeeeeeeeeedeleg, som mine elevar ville sagt det....
Det anføres at deler av lokalbefolkningen i sjarmerende Hvidtsteen, nu best kjent under benevnelsen "Vesten",Dr. Dong. Dette området het opprinnelig Hvitsten, men kollektiv dysleksi og mangel på skolegang gav opphav til en praktisk navneendring. Samme lokale uttale, forenklet stavemåte. Til orientering. Vesten har ikke noe med himmelretningen å gjøre. Nei, det er plagget vest det siktes til. Helt presist den vesten Karl Trølle (fotnote 2101) bar under grøftegraving i Børje (fotnote 2102) på midten av 50 tallet.
Fotnote 2101 Trollet
Fotnote 2102 Borge
..Og mer kreativ enn ever spør du meg. Siste skiva er rett og slett elegant. Modning er aldri feil. Forfatteren ber Dem bite det i Dem igjen.
Fra de riktig gamle tider rundt 13-1400 tallet, og som faktisk er det orginale stedsnavnet, het stedet "Ved Stenen" som betegner den lille bergkammen som ses i landskapet ned mot befolkningen..Det anføres at deler av lokalbefolkningen i sjarmerende Hvidtsteen, nu best kjent under benevnelsen "Vesten",Dr. Dong. Dette området het opprinnelig Hvitsten, men kollektiv dysleksi og mangel på skolegang gav opphav til en praktisk navneendring. Samme lokale uttale, forenklet stavemåte. Til orientering. Vesten har ikke noe med himmelretningen å gjøre. Nei, det er plagget vest det siktes til. Helt presist den vesten Karl Trølle (fotnote 2101) bar under grøftegraving i Børje (fotnote 2102) på midten av 50 tallet.
Fotnote 2101 Trollet
Fotnote 2102 Borge
har ytterligere en benevnelse at føre til torgs, navnligt "Hølbærje" (for sarte sjeler, les: Hullberget)
/ Morten
Flatlandet er fullt av overraskelser. Ikke bare stjal det navnet til ladestedet Hvitsten nord av Son - en plass (Son) jeg slet ut 20 år av mitt elendige liv -, men er sågar navnet på vesten til Karl. Når det i tillegg nå omtales som Hølbærje -Karls fru? -, og opprinnelig noe så trivielt som «ved stenen», så aner det meg at det (dyslektiske) tungemålet der nede avstedkommer overoppheting og semantisk anarkie.Det anføres at deler av lokalbefolkningen i sjarmerende Hvidtsteen, nu best kjent under benevnelsen "Vesten",Dr. Dong. Dette området het opprinnelig Hvitsten, men kollektiv dysleksi og mangel på skolegang gav opphav til en praktisk navneendring. Samme lokale uttale, forenklet stavemåte. Til orientering. Vesten har ikke noe med himmelretningen å gjøre. Nei, det er plagget vest det siktes til. Helt presist den vesten Karl Trølle (fotnote 2101) bar under grøftegraving i Børje (fotnote 2102) på midten av 50 tallet.
Fotnote 2101 Trollet
Fotnote 2102 Borge
har ytterligere en benevnelse at føre til torgs, navnligt "Hølbærje" (for sarte sjeler, les: Hullberget)
/ Morten
Hva angår det prosaiske kallenavnet Hølbærje fra lokalbefolkningen, stammer det udramatisk nok fra at i bergkammen Lassemann nevnerFlatlandet er fullt av overraskelser. Ikke bare stjal det navnet til ladestedet Hvitsten nord av Son - en plass (Son) jeg slet ut 20 år av mitt elendige liv -, men er sågar navnet på vesten til Karl. Når det i tillegg nå omtales som Hølbærje -Karls fru? -, og opprinnelig noe så trivielt som «ved stenen», så aner det meg at det (dyslektiske) tungemålet der nede avstedkommer overoppheting og semantisk anarkie.Det anføres at deler av lokalbefolkningen i sjarmerende Hvidtsteen, nu best kjent under benevnelsen "Vesten",Dr. Dong. Dette området het opprinnelig Hvitsten, men kollektiv dysleksi og mangel på skolegang gav opphav til en praktisk navneendring. Samme lokale uttale, forenklet stavemåte. Til orientering. Vesten har ikke noe med himmelretningen å gjøre. Nei, det er plagget vest det siktes til. Helt presist den vesten Karl Trølle (fotnote 2101) bar under grøftegraving i Børje (fotnote 2102) på midten av 50 tallet.
Fotnote 2101 Trollet
Fotnote 2102 Borge
har ytterligere en benevnelse at føre til torgs, navnligt "Hølbærje" (for sarte sjeler, les: Hullberget)
/ Morten