Politikk, religion og samfunn Nok et genialt trekk av de blåblå!

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • C

    cruiser

    Gjest
    Lillebror Schau har vel en litt annen oppfatning av tilstanden i mediabransjen, ingen av oss er vel de rette til å konkludere hva som er hva her.
     

    weld77

    Æresmedlem
    Ble medlem
    19.09.2014
    Innlegg
    22.258
    Antall liker
    14.815
    Lillebror Schau har vel en litt annen oppfatning av tilstanden i mediabransjen, ingen av oss er vel de rette til å konkludere hva som er hva her.
    Det er godt mulig det er helt grusomt der - jeg vet ikke. Men Aftenpostes redaktør kunne like gjerne skrevet en kornikk som het "help! noe skjer og jeg er utenfor". Men etter å ha tenkt seg lenge og grundig om kom hun jammen på en litt klein sjekkeepisode for 20 år siden. Så var hun også en del av rørsla.
     

    weld77

    Æresmedlem
    Ble medlem
    19.09.2014
    Innlegg
    22.258
    Antall liker
    14.815
    Nå er det #metoo som er det store. For fem-ti år siden var det noe annet og om fem-ti år er det noe annet igjen. Statsråder og andre politikere har nok ca eksakt like mye integritet og troverdighet i dag som de hadde for noen få år siden. Som om råsjekking på treff blant unge (og eldre) politikere er noe som plutselig har oppstått. Før drev man hverken med drikking, sjekking eller puling på partiarrangementer. Da hadde man integritet og troverdighet, må vite. "Julebord" har vært et begrep i næringslivet i årevis, det er vel relativt liten grunn til å tro at det forholder seg spesielt annerledes på et partiarrangement? Der folk samles og det drikkes tett oppstår skandaler - ikke noe spesielt nytt i det. Jeg plages mer av at politikere bryter regler de selv har vedtatt men krever jeg skal følge enn hvem de ligger med eller vil ligge med. Sistnevnte angår ikke mitt liv i det hele, førstnevnte gjør det.

    De eneste nye er at dette har blitt en del av den offentlige diskursen. Ikke noe galt i det - tvert imot, men det er heller ingen vits å begi seg inn i meningsløs nostalgi og tro at alt var så mye bedre før.

    Det virker nå som noen forventer at norges statsminister skal absidere - unnskyld - ta ansvar - fordi det er en del sleske saker i partiet og ungdomspartiet og hun burde ha visst om det og sørget for at det var iverksatt tiltak for lenge siden ang noe som knapt har vært omtalt utenfor partiene selv (bortsett fra Giske da, det har vært en offentlig snakkis i årevis). Da burde jo Jens Stoltenberg aldri blitt partileder heller - og i alle fall ikke sjef for NATO - han kunne jo tatt ansvar og sørget for gode rutiner, lite flyt av alkohol osv, men gjorde det ikke. Men han hadde tydeligvis integritet mens nå rakner alt?

    Men: Å si at man "ikke husker" en samtale ang trekantsex med en stortingsrepresentant og en mindreåring er bare for dumt.
     
    Sist redigert:

    weld77

    Æresmedlem
    Ble medlem
    19.09.2014
    Innlegg
    22.258
    Antall liker
    14.815
    Så sent som i høsten 2017 ble Trond Giske leder av Finanskomiteen i AP. Han var allerede en av to nesteledere og kronprins i partiet. Så går det noen uker og vips så står sentrale personer i AP omtrent i kø for å fortelle hvor ille oppførselen hans har vært og etter noen uker i tenkeboksen trekker han seg. Som om ikke alle som har hjulpet han frem, stemt på han og støttet han i AP har kjent til dette sakskomplekset i årevis. Det er ikke slik at folk plutselig har fått eller mistet integritet fordi avisene skriver om noe og noen. Ditto (tydeligvis) med Riise i Unge Høyre - det ser ut til å ha vært relativt kjent innad i partiet og delvis utenfor, men man har valgt å se en annen vei - uvisst av hvilken grunn. Mest sannsynlig fordi ingen egentlig har brydd seg nevneverdig om det.

    Det er ikke slik at Gahr-Støre, Erna Solberg eller Siv Jensen eller hvem det måtte være har skapt en (u)kultur i partiene sine. Den har omtrent garantert vært der lenge før deres tid. Det eneste som har endret seg er at det har blitt en snakkis. Det skjedde høsten 2017. Før det har åpenbart andre ting vært viktigere i de ymse partiene. Om man hadde ønsket kunne man sikkert gravd frem svært mye grums fra lengre tilbake i tid også, men det tviler jeg på at noen av de involverte har spesielt stor interesse av, så da skjer det neppe.

    Som leder av et stort parti, medlem av regjeringen eller å sitte på Stortinget har man mangt og mye å tenke på. "Å skape en god kultur for varsling" eller lignende har neppe vært på agendaen i det hele. Sett i ettertid burde det sikkert ha vært det, men den har sannsynligvis aldri eksistert. Så kan man selv velge hvor langt bakover i ledelsen man ønsker å gå for å plassere skylden for akkurat det. Å være partileder mens sakskomplekset blir en offentlig snakkis ser ikke jeg som en spesielt stor synd. Erna har vært partileder lenge, men eksempelvis i AP har Jens Stoltenberg og Torbjørn Jagland en større del av ansvaret enn Gahr-Støre, ganske enkelt fordi de var partiledere lengre og heller neppe løftet en finger for å etablere rutiner rundt dette.
     

    Larson

    Æresmedlem
    Ble medlem
    25.01.2014
    Innlegg
    11.476
    Antall liker
    4.215
    Siv Jensen er definitivt en del av en ukultur med sin håndtering av Søviknes, Birkedal og Leirstein, og gud vet hvilke andre saker som ikke har sluppet ut i media.

    Hun blir varslet om grove saker i sitt eget parti, gjør ingenting med sakene utenom å dekke over dem og lyver om dem når media spør. I FrP er slikt lov og velkjent praksis. De har satt standarden der nede.

    Denne standarden har vært velkjent og en av grunnene til at Venstre aldri kunne gå inn i regjering med dem under Sponheim, men allikevel velger Erna å ta med denne gjengen til kongens bord. Stiller Erna krav til at gjengen skal skjerpe seg? Absolutt ikke. Statsrådene får frie tøyler. Erna legitimerer FrP's ukultur.

    Av FrP forventer vi dette. Av Ap og Høyre forventer vi bedre. Høyre har dekket over en predator og fått han valgt inn på Stortinget fremfor å sette han i fengsel. Giske skulle fått korreksjon for lenge siden og ikke blitt forfremmet.
     

    weld77

    Æresmedlem
    Ble medlem
    19.09.2014
    Innlegg
    22.258
    Antall liker
    14.815
    Som sagt: alt var ikke bedre før. Den som nå skal stilles til ansvar er først og fremst ansvarlige på «feil» tidspunkt. En annen partileder hadde neppe endret noesomhelst.

    Høyre setter for øvrig ingen i fengsel, det er det eventuelt en domstol som gjør. Det er som diskutert tidligere relativt vektige argumenter for at partiet ikke anmelder saken på lik linje med argumenter for at de burde ha gjort det -, ikke at jeg tror at de på noe tidspunkt tidligere har vurdert det i det hele.
     

    Larson

    Æresmedlem
    Ble medlem
    25.01.2014
    Innlegg
    11.476
    Antall liker
    4.215
    selvsagt setter Høyre ingen i fengsel. At Høyre velger å ikke anmelde, er en ting. Ikke at Høyre fulgte opp sin del av avtalen da. De tok ikke imot varselet, men det er en annen diskusjon. Høyre beskyttet han, valgte han som leder, gjenvalgte han som leder og jobbet steinhardt med å få han inn på Stortinget, samtidig som de visste at han var en bedriten fyr som voldtar folk. De kunne særdeles mye anerledes som ikke involverer anmeldelse. Som å forhindre at han forbryter seg på nytt ved å kaste han ut av miljøet. De gjorde det motsatte.

    Selvsagt kunne en annen partileder kunne ha endret ganske så mye, som ville eksemplifisert for organisasjonen at enkelte ting var totalt uakseptert. I stedet har personer som feier slikt under teppet blitt belønnet med maktposisjoner. Og med det har Høyre renvasket Sivs ukultur.
     

    weld77

    Æresmedlem
    Ble medlem
    19.09.2014
    Innlegg
    22.258
    Antall liker
    14.815
    De kunne gjort mye annerledes og hadde nok gjort mye annerledes i dag. Tidene har endret seg.

    At Søviknes var inne i varmen var velkjent, men det ser ikke ut til at de som stemmer FrP eller på de potensielle regjeringspartnerene bryr seg nevneverdig om akkurat det. Var vel heller ikke et tema før valget noe sted jeg kan huske. Saken ligger såpass langt tilbake og selv om det ble gjort noen forsøk i media på å blåse liv i den nå ble det stort sett møtt med skuldertrekk, evt at mer aktuelle saker fikk mer oppmerksomhet.

    Stort sett eneste grunn til at Riise-saken får såpass mye dekning er at noen ønsker å kunne følge den helt inn i moderpartiets innerste sirkler. Så langt har ikke det lykkes. Sakskomplekset er alvorlig nok, det er ikke det, men det er og blir en fyr knapt noen visste hvem var før dette og som nok er ute for godt og går i glemmeboken.
     

    totte

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    18.04.2007
    Innlegg
    7.296
    Antall liker
    2.500
    Torget vurderinger
    0
    Lillebror Schau har vel en litt annen oppfatning av tilstanden i mediabransjen, ingen av oss er vel de rette til å konkludere hva som er hva her.
    Det er godt mulig tilstanden er så ille som Lillebror Schau hevder. Det kan også være at han har de reneste og mest uselviske tanker bak egen opptredenen i saken, men om så er så skjuler han det godt bak utsøkt og selvhøytidelig posering og drama. Flink gutt.
     

    totte

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    18.04.2007
    Innlegg
    7.296
    Antall liker
    2.500
    Torget vurderinger
    0
    Men Aftenpostes redaktør kunne like gjerne skrevet en kornikk som het "help! noe skjer og jeg er utenfor". Men etter å ha tenkt seg lenge og grundig om kom hun jammen på en litt klein sjekkeepisode for 20 år siden. Så var hun også en del av rørsla.
    Amen.

    Minner om ordfører Tomasgard i Sørum som mente seg fradømt retten til å være offer etter 22. juli: Han hadde sett Behring Breivik i bakspeilet før sistnevnte tok båten til Utøya, men fikk ikke bistandsadvokat. Blant offere fant vi unge lik, folk i rullestol, etterlatte foreldre og søsken, traumatisert ungdom og Tomasgard. Han var også med, som Sørheim.

    Selfie-folk er kjipere mennesker enn andre: Meg foran triumfbuen, meg foran Colosseum, meg som offer, meg i midten, uansett hvor lite interessant jeg er. Folk som er mer interessert i verden rundt seg er så innforjævlig mye mer tiltalende enn folk som kun er opptatt av sin egen possisjon i den.
     

    Larson

    Æresmedlem
    Ble medlem
    25.01.2014
    Innlegg
    11.476
    Antall liker
    4.215
    Riise hadde fått 8 (eller var det 11?) advarsler siden 2013. At ingen visste blir for dumt. Selvsagt følger moderpartiet med på hva som skjer med deres talentfulle kronprins. Og hvis de virkelig ikke visste slik du påstår, hva forteller det om moderpartiet?

    For å ta følgende sitat:
    "Leder Trond Helleland i Høyres stortingsgruppe informerte ikke partileder Erna Solberg da han ble orientert om bekymringen rundt Kristian Tonning Riise. Han regnet med at partiorganisasjonen orienterte henne."

    At du ikke hadde fått med deg hvem leder på 4. året av UH er, betyr ikke at han var hvem-som-helst. Riise er førstekandidat fra Hedmark Høyre og leder av Unge Høyre på 4. året. Fremtiden var særdeles lys. Riise hadde danket ut Høyres næringspolitiske talsmann fra 2013-2017 for å vinne sikker Stortingsplass. Riise er ingen obskur 2. kandidat fra Agder-fylkene.


    Høyres varslingsstrategi er ganske klar:
    1) sørg for at ingen varsler skriftliggjøres.
    2) Ikke innfør tiltak før pressen undersøker.


    Og du har rett. Høyre er et parti som ikke lenger bryr seg om verdier. Apatien rår og kalkulatorfløyen har vunnet.
     
    C

    cruiser

    Gjest
    Lillebror Schau har vel en litt annen oppfatning av tilstanden i mediabransjen, ingen av oss er vel de rette til å konkludere hva som er hva her.
    Det er godt mulig tilstanden er så ille som Lillebror Schau hevder. Det kan også være at han har de reneste og mest uselviske tanker bak egen opptredenen i saken, men om så er så skjuler han det godt bak utsøkt og selvhøytidelig posering og drama. Flink gutt.
    Ikke vet jeg hvilke hensikter han har.. men tv2 har tydelig bekreftet endel av det han har kommet med. Så fjaset til Sara Sørheim bør ikke brukes for å bagatellisere noe som opplagt er et problem for endel som er utsatt for uakseptabel oppførsel.
     

    weld77

    Æresmedlem
    Ble medlem
    19.09.2014
    Innlegg
    22.258
    Antall liker
    14.815
    Derfor burde hun latt være å fjase om det. Det burde være en overkommelig oppgave å skrive en kronikk om temaet uten å dra inn seg selv.
     

    weld77

    Æresmedlem
    Ble medlem
    19.09.2014
    Innlegg
    22.258
    Antall liker
    14.815
    Riise hadde fått 8 (eller var det 11?) advarsler siden 2013. At ingen visste blir for dumt. Selvsagt følger moderpartiet med på hva som skjer med deres talentfulle kronprins. Og hvis de virkelig ikke visste slik du påstår, hva forteller det om moderpartiet?

    For å ta følgende sitat:
    "Leder Trond Helleland i Høyres stortingsgruppe informerte ikke partileder Erna Solberg da han ble orientert om bekymringen rundt Kristian Tonning Riise. Han regnet med at partiorganisasjonen orienterte henne."

    At du ikke hadde fått med deg hvem leder på 4. året av UH er, betyr ikke at han var hvem-som-helst. Riise er førstekandidat fra Hedmark Høyre og leder av Unge Høyre på 4. året. Fremtiden var særdeles lys. Riise hadde danket ut Høyres næringspolitiske talsmann fra 2013-2017 for å vinne sikker Stortingsplass. Riise er ingen obskur 2. kandidat fra Agder-fylkene.


    Høyres varslingsstrategi er ganske klar:
    1) sørg for at ingen varsler skriftliggjøres.
    2) Ikke innfør tiltak før pressen undersøker.


    Og du har rett. Høyre er et parti som ikke lenger bryr seg om verdier. Apatien rår og kalkulatorfløyen har vunnet.
    Fremtiden var lys. Nå er den det ikke. Nye tider. Uansett hvor mye du prøver å gjøre han til en svært så offentlig person så var han det ikke. Innad i høyre, ja. Utenfor nei. Dekningen av saken handler jo også mest om hvem som visste, hvem som ikke visste og hvem som burde ha visst, ikke om hva som faktisk skjedde selv om det også har vært omtalt.
     

    Asbjørn

    Rubinmedlem
    Ble medlem
    26.03.2006
    Innlegg
    39.605
    Antall liker
    41.425
    Sted
    Vingulmǫrk
    Torget vurderinger
    2
    Den reviderte varslingsstrategien er at varsler skal loggføres skriftlig, så jeg aner en skivebom fra Larson her. Uansett, nå har politiet begynt å undersøke saken, så får vi se hvor den reisen ender. Mannens fremtid er alt annet enn lys.

    Det kan ellers se ut til at vi burde ha en grunnlovsparagraf som gjør det mulig å avsette stortingsrepresentanter for handlinger som er etisk uforenlige med tillitsvervet. Det blir litt dumt om diskrediterte representanter skal tasse rundt der som persona non grata i tre-fire år frem til neste valg, og enda dummere om de «sykemeldes» ut perioden. Andre land, f eks USA, har slike regler og bruker dem. Noen ganger må handlinger få synlige konsekvenser, også for landets fremste tillitsvalgte. Å bli flyttet til en mindre viktig stortingskomité blir for svakt.
     
    Sist redigert:

    Fenalaar

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    12.05.2002
    Innlegg
    8.660
    Antall liker
    7.373
    Sted
    Narvik
    Torget vurderinger
    3
    En slik paragraf vil være problematisk, da det er et visst potensiale for at den kan misbrukes til å vingestekke politiske motstandere. Vi er ikke der nå, men en skal vokte seg vel for å lage slike lover - selv om det er en god del stortingsfepresentanter jeg personlig ikke liker

    Johan-Kr
     
    G

    Gjestemedlem

    Gjest

    Nå virker jo mannen i utgangspunktet gal og uegnet da ...

    helt til:

    "– Dette er en bok som er 24 år gammel og skrevet da jeg var ung og radikal. Jeg tror selvsagt ikke på dette lengre, sier Torkil Åmland (Frp) til Nettavisen, om boken «Reformasjon – Guds plan for Norge»."

    Da bør det strengt tatt være tilgivelse for slikt, og litt upassende å fremstille dette som om dette er noe mannen mener i dag.

    "Boken ble skrevet i tiden Åmland var medlem av den kristne frimenigheten Levende ord, som han meldte seg ut av i 2008.

    - Med det tok jeg også et oppgjør med tankegodset jeg forfektet i boken. Verden har gått videre, og det har også jeg gjort. Jeg tror de fleste her i verden endrer syn fra de er unge og radikale til de blir voksne, sier han."

    Jeg kjenner også folk som har vært medlemmer av Levende ord og som i dag er ateister og ganske oppegående mennesker.
    Men hadde dette vært fra nåtiden eller noe i nærheten ville det være rom for forferdelse og hånlatter.
     
    G

    Gjestemedlem

    Gjest
    Det kan ellers se ut til at vi burde ha en grunnlovsparagraf som gjør det mulig å avsette stortingsrepresentanter for handlinger som er etisk uforenlige med tillitsvervet. Det blir litt dumt om diskrediterte representanter skal tasse rundt der som persona non grata i tre-fire år frem til neste valg, og enda dummere om de «sykemeldes» ut perioden. Andre land, f eks USA, har slike regler og bruker dem. Noen ganger må handlinger få synlige konsekvenser, også for landets fremste tillitsvalgte. Å bli flyttet til en mindre viktig stortingskomité blir for svakt.
    Stortingsrepresentanter blir valgt direkte av folket og det er ikke opp til partier eller andre politikere å vurdere om de er skikket eller ikke. Den eneste måten å miste en plass på er å bli fradømt den. Men et parti kan selvsagt ekskludere medlemmer, men den vil da fungere som en uavhengig kandidat.

    Og slik må det være også. Men misbruk av sykmeldinger er ikke en løsning, men har plikt å møre i Stortinget når man har blitt valgt, og det selv om noen kanskje vil skule på en mann som ikke er oppe på sin egen etiske høydedrag.
     

    Spiralis

    Æresmedlem
    Ble medlem
    13.03.2005
    Innlegg
    19.741
    Antall liker
    8.165
    Torget vurderinger
    0
    Larson, du sier at du "ikke ventet annet" fra FrP, men slik du skriver, raser og hyler mot månen som en smått arg buhund virker oppførslen din mere som en sjalu og sviktet elskerinne!

    At det nå har kommet varsler mot Riise er udiskutabelt, men hvor mange kom til moderpartets oppmerksomhet før denne saken tok av i media, hvor mange kom før dette eksploderte i det store og hele. Hvor mange av disse som om Riise for øret er også et stort spørsmål. Hvor mange kom fram til Erna, som egentlig ikke hadde mye med det å gjøre? Man har en "partiorganisasjon" som skal ta seg av slike saker. Dette bør ikke være partilederes jobb før man får en ferdigbehandlet sak lagt fram som "informasjonssak"! Og erlig talt i et parti der "synderen" heller ikke skal informeres før saken er ferdigbehandlet er det lite trolig at Erna fikk vite noe som helst!

    Hva gjelder Siv, er det nok mere et spørsmål om faktisk ble informert og nøyaktig hva som ble sagt. Hun hadde nok både husket det og gjort noe om noen hadde sagt #mindreårig, #FrP poltiker, #trekant! Så jævlig dum er hun ikke! Det er vel ikke utenkelig at den som "informerte" bevisst ordla seg ullent og bagateliserte saken. Det ville være en smart strategi hvis målet var å hjelpe Lerstein. Det vet vi lite om!
     

    MML

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    19.02.2010
    Innlegg
    2.366
    Antall liker
    1.959
    Torget vurderinger
    1
    Hva gjelder Siv, er det nok mere et spørsmål om faktisk ble informert og nøyaktig hva som ble sagt. Hun hadde nok både husket det og gjort noe om noen hadde sagt #mindreårig, #FrP poltiker, #trekant! Så jævlig dum er hun ikke! Det er vel ikke utenkelig at den som "informerte" bevisst ordla seg ullent og bagateliserte saken. Det ville være en smart strategi hvis målet var å hjelpe Lerstein. Det vet vi lite om!
    Vi vet en del: https://radio.nrk.no/serie/dagsnytt-atten/NMAG03001518/22-01-2018
     

    Larson

    Æresmedlem
    Ble medlem
    25.01.2014
    Innlegg
    11.476
    Antall liker
    4.215
    Nettopp, spiralis. Siv lærte etter Søviknes og Birkedal at det å få vite betyr at hun må lyve, og å lyve ønsker hun ikke, så hun gjorde sitt aller ytterste på å ikke få vite. Hun har også Listhaug å spille på. Aldri lyv, for det er løgnen som kan felle deg. Vær heller unnvikende og si ta du ikke husker, for kommer det ev. bevis frem så kan man fortsatt slippe unna.

    Har partiet denne type strategi, så er det ikke annet å vente fra den leiren når ny sak kommer. Slik som nå, derfor forventer jeg null og intet fra den leiren. Og jeg er ikke alene. Denne kulturen som Siv står for har nå vært renvasket i 5 år.

    Du sier at siv ville ha husket. Du tar hennes ord på at hun ikke husker for god fisk. Siv husker at hun fikk varslene og lyver så det renner av henne. Som hun alltid har gjort i slike tilfeller. Strategien henne om å slippe å lyve har feilet. Pressen spør ikke om hun visste om Leirstein, men om varslene.

    Og hun vil slippe unna med det nok en gang fordi det har hun alltid gjort i 20 år nå. Ser ingen grunn til at det skal endre seg nå. Frp er Frp. Å beskytte overgripere og partiet på bekostning av ofre gir ingen fellingstillatelse der i gården. Det er det bare taperpartier som f.eks. Rødt og SV som ville finne på.

    Det som kan felle henne er SSB-saken hvor hun også lyver. Å lyve for Stortinget som statsråd får normalt konsekvenser, men Anundsen, Søviknes har begge sluppet unna. Sivs løgner er grovere. Innad i FrP går det bra, så fremt du ikke er ute i periferien. Da er dårlige kronikker ekskluderingsgrunnlag på livstid. ref 2 medlemmer på møre.
     

    Gubra

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    18.08.2004
    Innlegg
    3.056
    Antall liker
    805
    Jeg forundrer meg over hva som skal til for å hate et parti så intenst som Larson.
    Det må da være fryktelig slitsomt.
     

    Gubra

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    18.08.2004
    Innlegg
    3.056
    Antall liker
    805
    Jeg forundrer meg over hva som skal til for å hate et parti så intenst som Larson.
    Det må da være fryktelig slitsomt.
    Nja, hvordan er ditt forhold til f.eks. SV?
    Mitt forhold til SV er ganske avslappet. Jeg ser en forsamling godt utdannede, offentlig ansatte med rare ideer om hvordan samfunnet skal styres, heldigvis er de en liten gruppe.
    Selv om nesten alt SV kommer fram med av politiske ideer står meg fjernt, så innser jeg at de har sin misjon i det politiske landskap. De kan være verdt å erte litt, men ikke mer. Jeg klarer i alle fall ikke skrive utallige innlegg om SV som dirrer av hat og avsky.
     

    Larson

    Æresmedlem
    Ble medlem
    25.01.2014
    Innlegg
    11.476
    Antall liker
    4.215
    Jeg har intet hat mot FrP. Avsky mot deler av organsiasjonen kan jeg gå med på, for de hele tiden lar folk som Ulf Leirstein komme i maktposisjon, vel vitende om hva de holder på med. Og ikke minst all nedrakkingen av sårbare og utsatte grupper i samfunnet. Hadde de konsekvent brukt ærlige metoder så ville ting vært anerledes, men ærlige metoder ville innebært vesentlig lavere oppslutning. De måtte da f.eks. vært sannferdige i asyldebatten.

    Problemet med Frp? "Drøm fra Disneyland" og dobbeltkommunikasjon. Ingen i FrP har beklaget innholdet i artikkelen. Gjedda beklaget bare ordlyden. Han står fortsatt for innholdet. AP ønsker å erstatte norsk kultur med utenlandsk kultur. Regelrett tøv og blank løgn.

    Og er det noe som danner politikerforakt så er det garantier som FrP kom med. Garanti om ingen bompenger med FrP i regjering. Og når FrP faktisk kommer i regjering så selger de bompengeøkning som en seier.

    Senkede avgifter -> økte avgifter.
    Lavere skatt for folk flest -> lavere skatt for rikinger.


    FrP er i det minste mer ærlige enn Venstre da. Det skal de ha.
     

    BT

    Æresmedlem
    Ble medlem
    13.10.2005
    Innlegg
    21.457
    Antall liker
    6.881
    Det ville definitivt vært fint om partiene også følger arbeidsmiljøloven. Det er aldri noen fordel om det blir stor avstand mellom liv og lære.
     

    Terje-A

    Æresmedlem
    Ble medlem
    16.05.2013
    Innlegg
    13.877
    Antall liker
    9.814
    Sted
    Østfold
    Torget vurderinger
    19
    Jeg har intet hat mot FrP. Avsky mot deler av organsiasjonen kan jeg gå med på, for de hele tiden lar folk som Ulf Leirstein komme i maktposisjon, vel vitende om hva de holder på med. Og ikke minst all nedrakkingen av sårbare og utsatte grupper i samfunnet. Hadde de konsekvent brukt ærlige metoder så ville ting vært anerledes, men ærlige metoder ville innebært vesentlig lavere oppslutning. De måtte da f.eks. vært sannferdige i asyldebatten.

    Problemet med Frp? "Drøm fra Disneyland" og dobbeltkommunikasjon. Ingen i FrP har beklaget innholdet i artikkelen. Gjedda beklaget bare ordlyden. Han står fortsatt for innholdet. AP ønsker å erstatte norsk kultur med utenlandsk kultur. Regelrett tøv og blank løgn.

    Og er det noe som danner politikerforakt så er det garantier som FrP kom med. Garanti om ingen bompenger med FrP i regjering. Og når FrP faktisk kommer i regjering så selger de bompengeøkning som en seier.

    Senkede avgifter -> økte avgifter.
    Lavere skatt for folk flest -> lavere skatt for rikinger.


    FrP er i det minste mer ærlige enn Venstre da. Det skal de ha.
    FrP har ikke flertall og da må de spise kameler, bompenger er en av kamelene. Det er fornuftig å få igjennom noen av sine saker enn ingen av de. Men det er klart at partikameratene til Støre ikke ser dette så godt. De er jo ikke vant til å spise kameler.
     

    Larson

    Æresmedlem
    Ble medlem
    25.01.2014
    Innlegg
    11.476
    Antall liker
    4.215
    sorry mac. bompengegarantien er ikke en vanlig kamel. Alle med et normalt gangsyn vet at man må inngå kompromiss i en regjering. Allikevel gikk FrP høyt ut på banen og lovte at med dem i regjering så skulle alle bompenger forsvinne. Da kan ikke bompengene øke med FrP i regjering.

    I etterpå messer de om rent flertall osv. Rent flertall var aldri løftet dems. Null bompenger med FrP i regjering var løftet. De regelrett løy og dro velgere på løgnen. Det var ikke snakk om å love for mye som alle partier gjør.

    Det var opplagt for de fleste velgerne at FrP løy, på lik linje som det var opplagt at Venstre løy. Disse løgnene bidrar til større oppslutning og resultatet er økt politikerforakt.
     

    WayAhead

    Æresmedlem
    Ble medlem
    27.12.2017
    Innlegg
    14.625
    Antall liker
    3.443
    Sted
    Sky No Limit....
    Torget vurderinger
    0
    Slik kan man selvsagt uttale seg når man ikke har det minste peil....
    Det er ingenting FRP eller andre enkeltparti i mot bommidiotien kan gjøre for å stanse "Miljøpakken" som er vedtatt av "Miljøkameratene" og som nå tvinges igjennom over hodet på innbyggerene i de største byene gjennom "sugaring", trussel, lokking og tvang og lokalpolitikerene hopper på som Giske På Geita.

    https://miljopakken.no/nyheter/miljopakken-2-vedtatt

    De åtte partiene i «Miljøkameratene» sørget for flertall.

    Flertallsforslaget ble lagt fram av varaordfører Knut Fagerbakke på vegne av partiene Ap, SV, SP, KrF, H, MDG, Rødt og V.
     

    Larson

    Æresmedlem
    Ble medlem
    25.01.2014
    Innlegg
    11.476
    Antall liker
    4.215
    nettopp. FrP gir garantier de vet de ikke kan holde. Hva kaller vi sånt?
     

    WayAhead

    Æresmedlem
    Ble medlem
    27.12.2017
    Innlegg
    14.625
    Antall liker
    3.443
    Sted
    Sky No Limit....
    Torget vurderinger
    0
    Et slikt fremlegg og vedtak som er gjort ifm denne "miljøpakken" lå ikke i kortene på det tidspunket. Det var nok snakk om bomløsninger slik vi kjente de fra før fortrinnsvis på veistrekninger man forholdt seg til da, de "vanlige" og ikke +50 stk internt pr by for å "kille" bilbruken og straffe de som især har bruk for bil som småbarnsforeldre mv.
    Det har «Miljøkameratene» sørget for, effektivt...
     

    kasol

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    16.03.2005
    Innlegg
    4.715
    Antall liker
    4.501
    Torget vurderinger
    4
    Ja det er noe med det at når AP bryter løfter når de ikke har flertall så er det ille men det gjelder selvfølgelig ikke FrP! Da må man forstår at oppfylling av løfter kan man ikke forvente...selv fanesakene.
     

    Terje-A

    Æresmedlem
    Ble medlem
    16.05.2013
    Innlegg
    13.877
    Antall liker
    9.814
    Sted
    Østfold
    Torget vurderinger
    19
    nettopp. FrP gir garantier de vet de ikke kan holde. Hva kaller vi sånt?
    Alle partier har et program med saker de ønsker å få vedtatt. Men i virkelighetens verden er det hestehandler, politiske avtaler og til slutt flertallet på Stortinget som avgjør dette. Jeg stemmer ikke FrP eller AP men alle dine innlegg mot FrP begynner å bli faglige interessante. Hva i all verden kan dette skyldes ?
     

    Larson

    Æresmedlem
    Ble medlem
    25.01.2014
    Innlegg
    11.476
    Antall liker
    4.215
    nettopp. FrP gir garantier de vet de ikke kan holde. Hva kaller vi sånt?
    Kompromiss.

    Det ante meg at diu ikke visste det.
    Så når noen kommer med garantien, altså hakket over løfte, om noe hvis de blir satt i ledergruppen der alle vet at man må inngå kompromiss, så er det kompromiss å gå motsatt retning av garantien?

    Det var ny definisjon for meg.
     
  • Laster inn…

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • Laster inn…
Topp Bunn