C
cruiser
Gjest
Hadde hvertfall ingensomhelst problem med å skjønne hvilken ost det var snakk om
Det er synd du har hatt problemer med verdens beste kjøkken. Jeg kan ikke annet enn å anbefale deg å gi det en sjanse til. Reis litt rundt utenom høysesongen så er det lett å finne god mat. Les deg litt opp på forhånd hva som er de lokale rettene og gå på restauranter som de lokale bruker. Da kan det ikke bli feil. Utvalget i butikkene er jo også enormt i forhold til hva du finner i Norge. For konkrete tips kan du lese hva jeg har skrevet om i denne tråden og i middagstråden. Søndag er det morgenflyet til Roma og 7 uker med ypperlig mat. Første oktober starter sesongen for de hvite trøflene og de finner du bare i Italia. Jeg gleder meg.Ja da, skjønner, men vanskelig det. Det vanlige er å dømme ut fra det man finner uten research. Tenker ikke på gourmet greier med ventelister. Har bare hørt at det daglige Italienske kjøkken skulle være veldig bra, og jeg tviler på det, men er vel gammel og sær kanskje?
Fullstendig klar over turistfeller, matsteder hvor kvalitet spiller ingen rolle, turist spiser i kveld men i morgen kommer nye.
Takker for svar.Ja, du har sikkert rett. Jeg har ikke vært på riktig sted. Blitt sulten og funnet nærmeste spiseri.Turistgreier. Nå er det slik at jeg er slank og spiser lite men jobber mye og tjener godt. Jeg setter stor pris på ;når jeg får noe som jeg synes er godt. Men ofte gleder jeg meg til måltidet er ferdig og jeg kan få en røyk og en grappa. Ikke bra men slik er jeg. Jeg liker best sjømat. Jeg skal prøve hel Italiensk meny neste gang i Siena til våren.Noe sier meg at du ikke helt har knekt koden for hvordan en italiensk middag er bygget opp og at du forventer deg noe liknende av hvordan det serveres i Norge. En italiensk middag starter med antipasti, forretter, som hvis du bestiller husets ofte er 10 - 15 forskjellige småretter trillet inn på et eget bord. Deretter kommer primo, første del, som er pasta eller gnocchi. Dette kan være spaghetti vongole, spaghetti carbonara, cacio e pepe, norma, eller en eller annen av mengden av lokale varianter. Deretter, når du allerede begynner å bli mett kommer secondo, annen del, som er kjøtt eller fisk med et par sitronbåter og eventuet poteter og grønnsaker hvis du har bestilt det ved siden av. Grønnsaker er som regel kokt eller stekt og salaten som du etterlyser er et moderne importfenomen lite brukt i det tradisjonelle italienske kjøkken. Hvis du har plass til mer har kan du be om dolce, dessert, eller bare ta en kaffe til slutt.
Norske kokker kjøpes fri fra arbeidsgiver i ett år eller 2 før "kokkevm" av en veldig rik og mektig oppdrettsnæring, det blir bygget spesialkjøkken identisk med konkuransekjøkkenet, det trenes ekstremt på menyen. Få(ingen) andre land som legger i nærheten av det i det.Takker for svar.Ja, du har sikkert rett. Jeg har ikke vært på riktig sted. Blitt sulten og funnet nærmeste spiseri.Turistgreier. Nå er det slik at jeg er slank og spiser lite men jobber mye og tjener godt. Jeg setter stor pris på ;når jeg får noe som jeg synes er godt. Men ofte gleder jeg meg til måltidet er ferdig og jeg kan få en røyk og en grappa. Ikke bra men slik er jeg. Jeg liker best sjømat. Jeg skal prøve hel Italiensk meny neste gang i Siena til våren.Noe sier meg at du ikke helt har knekt koden for hvordan en italiensk middag er bygget opp og at du forventer deg noe liknende av hvordan det serveres i Norge. En italiensk middag starter med antipasti, forretter, som hvis du bestiller husets ofte er 10 - 15 forskjellige småretter trillet inn på et eget bord. Deretter kommer primo, første del, som er pasta eller gnocchi. Dette kan være spaghetti vongole, spaghetti carbonara, cacio e pepe, norma, eller en eller annen av mengden av lokale varianter. Deretter, når du allerede begynner å bli mett kommer secondo, annen del, som er kjøtt eller fisk med et par sitronbåter og eventuet poteter og grønnsaker hvis du har bestilt det ved siden av. Grønnsaker er som regel kokt eller stekt og salaten som du etterlyser er et moderne importfenomen lite brukt i det tradisjonelle italienske kjøkken. Hvis du har plass til mer har kan du be om dolce, dessert, eller bare ta en kaffe til slutt.
Norske kokker har vunnet mange priser de siste årene, Bocusse d`or eller hva det heter, men det er jo noe annet enn vanlig hverdagsmat da.
Tiltredes. Ingen av de beste rettene jeg har spist i mitt liv har inneholdt trøffel for å si det slik.For å være helt ærlig så syns jeg trøfler er litt oppskrytt, har aldri skjønt fascinasjonen. Joda det er godt og det funker i mange retter, men ikke i nærheten av å være verdt prisen, in my humble opinion.
Da er du som min venninne som får ekstase av å spise trøfler. Jeg får ikke samme tenning, men har forståelse for gleden.Jeg er gal etter trøfler. såpass at jeg drar fra Røa til Jacobs på Holtet for å kjøpe potetgull med trøfler. leser over at Maarud lanserer potetgull med trøfler. Hurra! pasta med trøfler, trøfelhonning, kalv med trøfler osv. Digger det
har hatt gleden av å spise lignende tilbredt kylling noen ganger ved Gardasjøen. FantastiskJeg har spist "Vierge noire" ovnsbakt kylling der flak av sort trøffel dyttes inn overalt under kyllingskinnet slik at kyllingen blir en Sort enke. I min nese/gane treffer ikke eimen slik den gjør hos mange andre jeg har spist sammen med.
En liten unnskyldning til Aam01 -- trøflene som venter på deg ser fine ut og det er bra å vite hvor de kommer fra. Selv har jeg aldri tatt av på trøfler, men jeg kjenner folk som har trøffelolje, trøffelost, trøffelegg, trøffelpasta og trøffel/oliventapenade, osv. I tillegg til trøfler. Og de drømmer om trøffelmåltid.
det blir som å sammenligne epler og pærer. Hver ting til sin tid.Egentlig ikke. På Maaemo kommer de langt med en rødbete, et reinsdyrhjerte, en sellerirot eller lignende. Andre må ga hummer, trøffel og gåselever uten å være i nærheten av å nå nivået til førstnevnte.
Ikke helt. Stort sett alle topprestauranter i Norge har kuttet ut dyre og eksklusive råvarer fra utlandet. Jeg har ikke spist trøffel eller gåselever de siste 10 årene i Oslo. Tidligere var det ganske vanlig. Den nye (ikke veldig nye) vinen er å lage kunst av det som beiter og vokser her i landet. Eneste unntaket på toppnivå i Norge om dagen er vel a l’aise som er ganske klassisk fransk gastronomi med en moderne og norsk twist. Alle andre har sluttet med det for lenge siden og knapt noen savner det. Det må ikke være fancy for å være veldig godt.og klarer enn noe viser det hva som er mulig om man kan sitt fag. En sellerirot på Maaemo er ikke legendarisk god fordi det ikke er mulig å oppdrive en god sellerirot gjennom normale kanaler. Råvaren må ikke være eksklusiv for å lage kunst av den.det blir som å sammenligne epler og pærer. Hver ting til sin tid.Egentlig ikke. På Maaemo kommer de langt med en rødbete, et reinsdyrhjerte, en sellerirot eller lignende. Andre må ga hummer, trøffel og gåselever uten å være i nærheten av å nå nivået til førstnevnte.