I helgen var jeg på hifi-besøk hos et vennepar i en annen by. Rettere sagt mat, vin og hifi.
Monterte en Umami Red på en stor Transrotorspiller med et helt spesielt magnetisk drivverk. Høyttalerne er Canton GS Reference, kanskje det eneste paret i Norge. Det hele drevet av AVM. Låter veldig bra men det skulle bare mangle.
Imellom musikkspilling så laget vi mye god mat, blant annet yakitorigrillet wagyu, løyrom, Ibericoskinke og mye mer. Hadde med et par luringer; en Barolo fra 2005 og en Figeac fra 2004. Viner som var i sin beste alder selv om man kan være uheldig når de har dratt såpass på årene. Ayala champagne og noen andre gode viner ble det også plass til.
Hjem tok jeg med meg en Benz LP pickup som jeg liker utrolig godt.
Nå er det mindre enn to uker til jeg sitter i bilen for å hente en lekker platespiller. Blir en drøy kjøretur men har ordnet overnatting slik at jeg kan kjøre hjem søndag 13.og få med meg sesongstarten på "The last of us"
Mye godt å se frem til.
Med hilsen fra Nord
Endelig helg igjen. Dette er årstiden(etter en mørk, og kan være hard vinter)med økende trykk på jobb før sommerferien. Livet som lærer er god om sommeren. Så hjemme starter jeg opp vinylen. Lenco ptp6 i kleberstein med Groovemaster mkIII arm og Cadenza Black igjennom ASR Basis Exclusive, så til Groundsound DCN28 før signalet får et kraftig spark i baken av Knedahlˋs Icepower 1200as2 i akkurat så mange kanaler som må til. 6, Sparket i baken må synergihornene med beryllium, 12"beist fra 18Sound og sist men ikke minst 18"JBL i de dypeste frekvensene ta seg av. Lytterommet er stort, høyt under taket, vinduer og annet en stue i et vanlig hus kan ha. Men det låter så utrolig fett. For meg er det perfekt og jeg tenker ikke på "kan det bli enda bedre". For andre kan sikkert lyden være helt feil. Men har ett sannhetsvitne med god erfaring som var satt litt ut av lyden, hvor dynamisk, homogent og engasjerende det låt.
Litt mye selvskryt kanskje. Jeg er ellers ganske rolig av meg og kanskje ikke kjent for å fremme meg selv. Men dette er høyttalere designet av to med så mye erfaring og spisskompetanse. Jeg bøyer meg ydmykt i støvet. Bare det og ha opplevd begge to sammen hjemme hos meg, måling og kalibrering av høyttalerne etterfulgt av god sjømat og drikke var priceless. Godt minne og grunnen til at jeg har fått lyden jeg har nå.
Drømmen fremover blir et 180cm langt rack med 4 hyller og samme materiale/behandling/design som høyttalerne, Dypt med bakplate som skjuler kabelsalaten. På hjul. Og så en lyttestol i skinn og samme materiale.
Sen middag på fredagene men jeg er i rute mens jeg skriver dette. Snart er det mat.
Startet med vinyl i denne oppdateringen og får avslutte med det også. Har spilt vinyl siden kl 15:00 og vært innom flere sjangre. Spilt litt BlueNote blant annet. Nå spiller jeg Daft Punk "Random Access Memories" Shit, det er en bra plate. Lyden er helt topp også. Så om du snublet innom tråden og ikke har hørt den før så anbefaler jeg at det streames så snart du kan. Gi den et par tre låter så er jeg sikker på at du lar den gå en runde til slik jeg gjør nå
Med superhelgehilsen fra Nord
I dag landet det en pakke med en SME 3009 unimproved. Spilleren jeg skal hente på lørdagen har SME infatning i armbordet så der skal den få kose seg. Først ut er Koetsu Black, etterfulgt av Benz LP. Spilleren kommer med improved arm som jeg kanskje får brukt i et annet prosjekt men den er litt for lett for de tunge mc pickupene jeg har. Men har også en moving iron pickup på tur inn som kommer til å passe perfekt inn sammen med sitt nåletrykk på 0,7-1g.
Armen er nydelig og så godt som strøken. Takker til hyggelig selger som pakket ekstremt godt og sendte den nesten rett etter betalingen var vippset så den ankom raskt selv om det var helg imellom. Spilleren går inn riaa med balansert kabel(hjemmelaget rca-xlr) Veldig spent på denne. Har en kapabel utfordrer til venstre for seg, Lencoen.
Et par bilder av armen før den ble rengjort. Så godt som drop in slik den ankom.
Kom over denne på FB. Scrollet nedover og fant ut at jeg har 16 av top 30 på lp. Synes det var overaskende mange på en slik liste. Har tynnet ut lp samlingen flere ganger og ga bort ca 200 plater for noen få år siden som jeg visste jeg ikke ville spille. I ettertid var det en jazzrock artist's nesten hele katalog jeg gjerne skulle hatt tilbake. Jeg spillte bare en av platene og fant ut at dette ikke traff meg. Har i ettertid sett han i anbefalinger av musikk her på sentralen og da har det vært kjempebra musikk. Så det var en tabbe.
Uansett, det var lp samlingen jeg skulle snakke om. Kan så godt som alltid plukke en plate ut av hyllen og ville spille den. Det er bra. Enda en hifiting som er customlaget her i huset. Kommer nok til å holde på med vinyl til jeg blir båret ut med føttene først. Mye frustrasjon, tweaking av platespillere og tilbehør og at det er så mye mer tungvint enn streaming. Samtidig så gir det en glede og kvalitet som er min motivasjon for det hele. Har en del klassisk og opera også. Det er lenge siden jeg har hørt på det så nå skal det spilles fremover.
Med hilsen fra Nord
Så da er det tid for klassisk musikk. Rekker ikke så mye før mandag siden jeg kjører i natt for å hente ny platespiller og tilbake søndags kveld. Det jeg rakk i går var opera. Har flere operabokser og album. Blant annet Samson et Dalila som jeg er veldig glad i. Har satt til side en neve med klassisk jeg skal pløye igjennom før jeg går løs på resten(hvis det fenger). Hørte faktisk på Wagner tidlig i ungdomsårene. Inngangsbilletten var filmen Apocolypse Now og Ride of the valkyires. Gode minner.
Nå har jeg gjort noen omrokkeringer i anlegget, fjernet nattbordet med brukerutstyr(inkludert nåler med olje i) og sentrert de to rackene litt bedre. Damn, hvor lyst jeg har på den lange eikebenken.....
Nå ser det mere fornuftig ut. Siden jeg er borte i helgen så tok jeg av headshell med pickup i tilfelle datteren min tar inn folk på lørdagen. Typisk at nysgjerrige fingre til en som ikke aner hva dette er havner på feil sted. Har ordnet meg en nerdeboks for pickupene med papirlapp hvor jeg har skrevet de enkleste specs.
Bilen på lading, byttespiller plassert i bilen og toalettmappen pakket. Klar for hifi-tur.