Politikk, religion og samfunn President Donald J. Trump - Quo vadis? (Del 2)

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • parafinoksen 2.0

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    29.04.2024
    Innlegg
    1.290
    Antall liker
    3.943
    Sted
    Polen

    PeriodeLytter

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    26.02.2013
    Innlegg
    4.208
    Antall liker
    4.012
    I følge NYT melder Musk at han skal donere 100 mill us$ til tRump. Avisen benytter trolig ikke tilfeldig den samme artikkelen til å fortelle oss om denne donasjonen som dem bruker til å vise oss tRump reklamere for Tesla.
     

    HasseBasse

    OVK-Generalkonsul of Jutland :-)
    Ble medlem
    29.10.2016
    Innlegg
    9.870
    Antall liker
    25.953
    Sted
    Hjortshøj, Danmark.
    Torget vurderinger
    2
    dvs tRump og Elon ikke vet så mye om hvordan tollsatser fungerer heller. Og med det som bakgrunn blir det noe lettere å forstå en del av alt det rare som her blitt sagt og gjort fra Det Hvite Hus i den senere tid.
    Akkurat.....
    Canadierne har fattet, hva Trump stadig ikke forstår. Trump innfører "tariffs".
    Canada innfører ommgående "Export tax/tariff". USA betaler begge deler 😆 😆
     

    Billbob

    Overivrig entusiast
    Ble medlem
    04.04.2011
    Innlegg
    1.064
    Antall liker
    421
    I følge NYT melder Musk at han skal donere 100 mill us$ til tRump. Avisen benytter trolig ikke tilfeldig den samme artikkelen til å fortelle oss om denne donasjonen som dem bruker til å vise oss tRump reklamere for Tesla.
    Har de virkelig ikke regler angående korrupsjon der borte?
     

    K.H.

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    15.03.2005
    Innlegg
    3.309
    Antall liker
    1.293
    Torget vurderinger
    10
    Overraskende og skuffende å registrere at personer her inne som jeg til nå har ansett som normalt oppegående virkelig kan sympatisere med Trump, Musk og Vance og det de står for. Særlig når det også kan virke som de er i lomma på Putin og villig til å forråde Ukraina. Redd dette på sikt kan bli veldig utrivelig for Europa også, inkludert Trumps støttespillere.
     

    HC

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    02.05.2002
    Innlegg
    4.379
    Antall liker
    3.107
    Torget vurderinger
    16
    De hadde. trump opphevet mange av dem, spesielt de som gjaldt internasjonal korrupsjon, og musk sa opp de som skulle etterforske brudd på resten.
    Når man i tillegg vet hvor svake de reglene var og hvor enkle de var å omgå, så kan en lure på hvorfor også de måtte bort. Man forsøker ikke engang å skjule det.
     

    kasol

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    16.03.2005
    Innlegg
    4.800
    Antall liker
    4.817
    Torget vurderinger
    4
    Så sant så sant

    Robin Horsfall


    Peace, piecemeal.

    Peace is not the cessation of violence.

    The word of Trump is as reliable as the word of Putin. Neither can be trusted by Zelensky. Putin's war economy will collapse further if he makes peace. Russia has stolen the property of foreign investors and is no longer credit worthy. Putin needs a victory to survive as a leader. How else can he justify the deaths of half a million Russians.

    It would be a disadvantage to Ukraine to pause the war immediately, because they are gaining the upper hand. Their drones are reaching Moscow, they are degrading Russian fuel supplies there are reports of small Ukrainian advances and enormous Russian losses in men and materiel. Had the USA simply continued as it had under Biden, Russia would have been forced to negotiate from a position of weakness.

    Trump wants to extort Ukraine's natural resources and get a Nobel Peace Prize. Neither Trump nor Putin give a damn about peace. Both are profoundly and obviously corrupt. Russia has a history of broken treaties under Putin and Trump is renowned for his dishonesty at every level, even with his family and ‘friends.’

    If there is a thirty-day ceasefire it will be a long time coming, and it will survive for less than thirty days. Russia will break the ceasefire and accuse Ukraine of being to blame, in the same way they blame them for starting the war.

    In the event of a pause in the conflict both sides will rest, improve defences, and restock for the next phase. Europe will have time to increase it's manufacturing of arms, recruitment, and preparation for its own defence.

    Peace, piecemeal, is the best that can come of this because there is no sincerity. To obtain peace both sides must be content, or one must lose completely.

    Peace is not the cessation of violence; it is the cessation of injustice. Russia invaded Ukraine. Ukraine is the only injured party. If there is to be justice, then Russia must withdraw from Ukrainian territory. Only then can a long term negotiated peace be possible.

    Robin Horsfall
    Who Dares Shares.
    Activate to view larger image,
    Image preview
     

    PeriodeLytter

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    26.02.2013
    Innlegg
    4.208
    Antall liker
    4.012
    Siden han er blitt "bilkjøper" ble jeg nyskjerrig på om tRump faktisk kan kjøre annet enn golfbilen sin. F.eks. bilsamlinger gjennom årene etc. Som bymenneske er det jo ikke uvanlig å aldri ta førerkort. Og som privelegert er privatsjåfør heller ikke uvanlig.

    Spørsmålet bke ikke avklart men jeg havnet på getty. Hvor det dukket flere bilder med Epsten og Maxwell som jeg ikke har sett ridligere.

    Bruk lenke og endre årstall for flere observasjoner.

    Edit: fjernet bilde da det nok kan skape lisensprolem for HFS.
     
    Sist redigert:
    Ble medlem
    06.04.2019
    Innlegg
    7.894
    Antall liker
    12.253
    Torget vurderinger
    1
    Tror det var @Disqutabel (og sikkert flere med han...) som skrev en gang at US er på vei til å bli et U-land. Og det kan se ut som at de gjør hva de kan for å bli det. Sandelson ser på saken.




    Kva vi erfarte under pandemien? At ein familie i eige nabolag kan bli dødeleg ramma av sjukdom – på grunn av noko som skjer i Kina. At vi faktisk kan vera så sårbare over så store avstandar, og med så mange land mellom. At vi trong hjelp og godvilje frå andre land, både til å skaffa smittevernutstyr og til å skaffa vaksinar. At det er heilt, heilt grunnleggande at tal og status om pågåande utbrot av smittsame sjukdommar er opent mellom land. At dei er til å stola på. At det ikkje er politisk farga skrytelister som blir delte. Og vi lærte at vi ikkje har lett for å setja barns beste høgt nok når det verkeleg gjeld.


    Det er fem år sidan koronaen verkeleg begynte. Det er berre nokre veker sidan Donald Trumps andre presidentperiode begynte. Men vi har alt erfart kor utruleg kjapt det går å demontera eit samfunn.

    For eksempel finst det ei liste frå presidenten, over ord det nå blir forbode å bruka i forskingsprosjekt som får eller søkjer støtte frå NIH – the US National Institutes of Health. Den lista er lang. Og det er mange, mange ord der som er så vanlege at det skal godt gjerast å unngå dei i forskingsprosjekt om helse. Det er ord som «sårbare grupper, kvinne, traume, ulikskap, skeivheit, underrepresentert, underprivilegert, historisk, systemisk, mental helse, uttrykk, status». Poenget er å få vekk all forsking som har det minste snev av det ein kallar DEI ved seg – på norsk mangfald, likeverd og inkludering.

    NIHs folk skal gå gjennom pågåande prosjekt og dela dei i fire kategoriar:

    1. Prosjekt som utelukkande støttar «DEI-relaterte aktivitetar». Desse skal ikkje lenger få pengestøtte.
    2. Prosjekt som delvis gjer det. Prosjektet må reforhandlast, og ein må garantera at slike aktivitetar blir fjerna. Viss det ikkje går, skal prosjektet terminerast – stoppast.
    3. Prosjekt som ikkje gjer det, men der ein likevel finn nokon ord som er DEI-relaterte. Dei kan fortsetja viss dei fjernar alle slike ord frå skisser og rapportar.
    4. Prosjekt som ikkje driv med slikt.
    Det er ikkje nok!
    Ikkje berre vil ein slik ordbruk føra til at forsking blir stoppa. Nei, ordbruken må også vaskast vekk, fjernast, slettast, frå statlege nettsider. The New York Times hadde alt for ein månad sidan funne at over 8000 statlege nettsider på få dagar var fjerna. Av byråkratar som etterlevde Trumps ordre. Blant sidene var 3000 frå Centers for Disease Control and Prevention, som har ansvar for å beskytte folkehelsa, spesielt smittsame sjukdommar. Her finn du informasjon om blant anna vaksinar, om korona, om kjønnssjukdommar, om Alzheimer, om førebygging av kroniske sjukdommar. Vekk med det. For det viktigaste er å ikkje bruka ord som presidenten i landet ikkje liker.

    Så, sist helg, var PubMed, ein av verdas største databasar for biomedisinsk og helsefagleg forsking nede. Den er driven av amerikanske National Library of Medicine, og gir tilgang til millionar av forskingsartiklar.

    Den er oppe igjen, men forskarar verda over er ikkje lengre sikre på om basen er til å stola på. Har den blitt vaska? Skal den vaskast?

    Og noko av det første denne presidenten gjorde, på dag ein, var å melda USA ut av WHO – Verdshelseorganisasjonen. Som under koronaen sjølvsagt var heilt sentral. USA leverer ikkje lenger tal til WHO.

    Og så?
    I USA kjem det visst heller ikkje til å bli sendt ut tornado-varslar framover. All forsking som kan ha noko som helst med klimakrise å gjere, skal òg stansast og vaskast rein for slike tendensar. Også dei blir ramma av ord på lista. Og også dette rammar medisinsk forsking og kunnskap. For i kjølvatnet av naturkatastrofar, oppstår også sjukdommar.

    Samtidig med alt dette veit vi at vi har eit pågåande utbrot av fugleinfluensa i USA, der det i februar var kjend at nærare 70 menneske var smitta. Vi veit jo òg at det pågår eit alvorleg meslingutbrot, der minst 228 er smitta, dei fleste av dei er ikkje vaksinert. To har døydd, ein vaksen og eit barn. Men kor kan ein henta ut påliteleg informasjon om dette? Som andre land har behov for å vita?

    Bokbålet
    Det som skjer i USA nå, har blitt samanlikna med eit bokbål. Ein brenner det ein ikkje vil vita noko av – men i form av å sletta datafiler. Sletta nettsider. Hindra forsking. Sletta alle spor av slikt som presidenten og hans folk ikkje liker. Helst så fullstendig av vi til slutt ikkje trur at slikt finst.

    Det er sjølvsagt sensur. Og det fører til sjølvsensur, frå amerikanske forskarar, som held tilbake, i frykt for å bli sparka eller hindra i å fortsetja arbeidet sitt.

    Det er sjølvsagt å strupa ytringsfridommen. For der ein berre kan ytra det den med mest makt liker, er det ingen ytringsfridom.

    Det er sjølvsagt å setja folkehelsa i fare, ikkje berre i eige land, men òg internasjonalt. Det er å driva opp risikoen for nye pandemiar. Det er massivt, brutalt, og fullstendig idiotisk.

    Passar vi på?
    Vi må forstå kor fort det går å rasera viktige institusjonar. Kor fort og uhindra ein kan demontera eit demokrati. Kor gale det kan gå når forsking blir brukt for å understøtta gjeldande politikk, og hindra når den ikkje gjer det.

    Dei siste tinga der. Pass på, også her. Meir enn ein armlengdes avstand må til, mellom forsking og politikk. Og databasar er vår tids kunnskapsbibliotek og hukommelse. Dei må beskyttast mot at ein demokratisk valt leiar kan få dei rasert. Alltid.

    Å strupa fri og uavhengig forsking er farleg. Vi kan mista livsviktig kunnskap. Og vi kan enda opp med eit politisk styrt syn på kva som er verkeleg og ikkje.
     

    erato

    Æresmedlem
    Ble medlem
    15.03.2003
    Innlegg
    20.405
    Antall liker
    11.565
    Sted
    Bergen
    Torget vurderinger
    1
    Så vidt jeg har lest er offentlige organer pålagt å avhende sine elbiler, og pålagt å nedlegge sine ladestasjoner.

    Og om.man fortsatt lurer på om de er en bananrepublikk, kan man jo lese dette for sikkerhets skyld:


     

    Dr_BASS

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    18.12.2013
    Innlegg
    5.938
    Antall liker
    2.418
    Sted
    Rælingen
    Torget vurderinger
    4
    Så vidt jeg har lest er offentlige organer pålagt å avhende sine elbiler, og pålagt å nedlegge sine ladestasjoner.

    Og om.man fortsatt lurer på om de er en bananrepublikk, kan man jo lese dette for sikkerhets skyld:


    Han er for opptatt med å bekjempe antisemittisme da dette er en stor trussel mot folkehelsen visstnok
    https://www.hhs.gov/about/news/2025...anti-semitic-harassment-college-campuses.html
     

    Dr_BASS

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    18.12.2013
    Innlegg
    5.938
    Antall liker
    2.418
    Sted
    Rælingen
    Torget vurderinger
    4
    Siden han er blitt "bilkjøper" ble jeg nyskjerrig på om tRump faktisk kan kjøre annet enn golfbilen sin. F.eks. bilsamlinger gjennom årene etc. Som bymenneske er det jo ikke uvanlig å aldri ta førerkort. Og som privelegert er privatsjåfør heller ikke uvanlig.

    Spørsmålet bke ikke avklart men jeg havnet på getty. Hvor det dukket flere bilder med Epsten og Maxwell som jeg ikke har sett ridligere.

    Bruk lenke og endre årstall for flere observasjoner.

    Edit: fjernet bilde da det nok kan skape lisensprolem for HFS.
    han bestilte i allefall en lambo diablo en gang på 90 tallet, denne ble solt på auksjon i vinter for en svimlende sum
     

    komfort

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    27.11.2010
    Innlegg
    1.769
    Antall liker
    569
    Snakker du med deg selv nå?
    Det er bare og akseptere det faktum at ingen vil se dokumentasjon til meningsmotstanderne i denne tråden. Det er intet poeng å fremskaffe slikt. Jeg har akseptert dette og krever ikke noe dokumentasjon på hva noen måtte mene. Helt greit at det er eder og galle 🙂
     

    Panama Red

    Heartattack & Vine
    Ble medlem
    22.08.2009
    Innlegg
    4.208
    Antall liker
    6.989
    Sted
    Fiddler's Green
    Torget vurderinger
    2
    Snakk for deg selv.
    Du har fått dokumentasjon i bøtter og spann, men ikke greid å underbygge en eneste av dine mange absurde påstander.
    Så slutt å sytte, og kom med noe håndfast for en gang skyld
     

    komfort

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    27.11.2010
    Innlegg
    1.769
    Antall liker
    569
    Snakk for deg selv.
    Du har fått dokumentasjon i bøtter og spann, men ikke greid å underbygge en eneste av dine mange absurde påstander.
    Så slutt å sytte, og kom med noe håndfast for en gang skyld
    Man kan ikke dokumentere realitetsorientering.
    Derfor er vi fortsatt uenige.
     

    Aurora

    Æresmedlem
    Ble medlem
    04.06.2004
    Innlegg
    16.673
    Antall liker
    13.363
    Sted
    Ytterst i havgapet...
    Det er bare og akseptere det faktum at ingen vil se dokumentasjon til meningsmotstanderne i denne tråden. Det er intet poeng å fremskaffe slikt. Jeg har akseptert dette og krever ikke noe dokumentasjon på hva noen måtte mene. Helt greit at det er eder og galle 🙂
    Det øyeblikket du leverer reell dokumentasjon på alle dine påstander... er ennå ikke kommet....
     
  • Laster inn…

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • Laster inn…
Topp Bunn