Heheh
Det var hyggelig sagt, Valfy
Jo, det blir litt nytt å sette seg inn i for meg nå, og det er kjempespennende. Utrolig flott å se at min tidligere perle lever i ditt flotte oppsett!!! Nydelige bilder, og litt rart å se spilleren hos noen andre egentlig... Men men.
Noen har vært på meg på pm, og noen lurer her inne på det samme. Hvordan setter man opp pickupen på SL. Jeg har testet de aller fleste protraktorer som var å skrive ut på VinylEngine (husk å kontrollmåle med linjal på utskrift at den er i korrekt målestokk). Jeg er helt overbevist om at den aller beste lyden kommer med 15 mm overheng. Det betyr vinkelrett pu, og at man er sabla nøye på de 15 mm. Det er litt forskjellige måte å gjøre det på. Jeg brukte protraktor, men så kontrollmålte jeg ved å ta av headshellet og sitte med linjal og lupe. Målte avstanden på headshellet til 52 mm nøyaktig. Husk å sette antiskating på NULL når dere justerer.
Ha rett arm. Jeg mener armen alltid skal være rett. De aller fleste pickuper jeg har eid er designet slik at armen skal være rett, og om man er nøye med VTF så får man korrekt SRA. Etter å ha fått meg en Lyra Delos, så er jeg glad for at jeg har vendt meg til å være nøye med justeringer, og ikke forhaste noe. Ta deg god tid. Gjerne på kvelden når huset er gått til ro
Jeg har nå begynt å studere SRA via forstørrelsesglass, men skal bestille meg et usb mikroskop.
Legg så til VTF. Min anbefaling; bruk ALLTID produsentens anbefalte VTF! Uansett hva andre på diverse forum mener. Deretter er det å justere anti skating. F.eks: er nåletrykket på 1,8g, så ville jeg startet med AS på 1,2. Min metode som jeg vet mange andre benytter for å justere riktig antiskating er å følge med på nåla når den senkes ned på første-sporet. Dersom nåla "kaster" seg litt raskt inn retning første-sporet, øk AS litt til. Gjør dette helt til at nålen bare forblir i sporet sitt, uten å ta det velkjente lille hoppet inn. Armen daler sakte ned, nåla treffer første rille helt ytterst og ligger rolig der inntil første strofe starter. Litt ut i første låt tar jeg et forstørrelsesglass og kikker direkte rett forfra pu mens nåla er i rilla. Jeg prøver å se om nåla bøyer seg enten mot spindelen eller utover. Dvs at armen enten "ønsker " å gå mot spindel (for lite AS) eller at nålefanen peker en anelse mot spindelen (for mye AS).
For å kontrollere azimuth bruker jeg et lite boblevater som jeg legger oppå headshellet når pickup er i rilla uten at vinylen snurrer.
Da er det bare å spille, og det skal ikke være hørbar forvrengning fra ytterst til innerst. Anbefaler alle å kjøpe ONZOW ZERODUST! Et must for å rense pu imo!
For dere med originalarm så trenger dere ingen digitalvekt for å måle VTF (nåletrykk). Justeringen på originalarm er stort sett spot on på antall gram, men du MÅ være nøyaktig når du balanserer ut armen til å flyte. Den skal flyte så vannrett som du overhodet klarer å se med øya. Gjør du det så er justering av antall gram nesten 100% korrekt på Technics-armen!
Selv om jeg har blitt en Linn-elsker, er jeg fortsatt en stor beundrer av SL-1210. Det går helt fint å beundre og elske flere driftsprinsipper innenfor platespillere
Bare spør så skal jeg så godt jeg kan forsøke å hjelpe de som ønsker det!