Takk, interessant utlegning, Orso. Godt mulig du har rett. For min del har det i hvert fall vært en åpenbaring å begynne med nærfelts-lytting for alvor. Det tror jeg blant annet er fordi jeg da får mye mer direktelyd i forhold til rom-lyd. Opplever at jeg kommer mye nærmere på klarheten jeg opplever når jeg lytter på gode hodetelefoner. Vil tippe at man kan oppleve noe av det samme i "fjern-felt" med store horn, eller i et rom som er svært godt dempet.
Jepp, da har du erfart med nærfeltlytting akkurat det som visse tiltak gjør. Refleksjonene minimeres og da kommer tydelighet, klarhet, lokalisering og riktig tonalitet mye bedre frem. Legg merke til at de fleste av disse forbedringene vil komme helt uavhengig av hvor jevn direktivitet en høyttaler har. En høyttaler med konstant spredning vil bevare riktig tonalitet i større grad uavhengig av rom, men de andre nevnte områdene vil uansett lide.
Og her må vi skille mellom hva som er korrekt gjengivelse og hva som er foretrukket. Det kan godt tenkes at noen vil foretrekke et mer ukorrekt lydbilde med lateralt bidrag til spesielt noen typer musikk (det er det Toole antyder), men det er ikke korrekt og nøyaktig. Klarhet, tydelighet og lokalisering blir dårligere uavhengig av hvor jevn polarrespons høyttalerne har. Her virker der som flere blander. Ja, dersom høyttalerne måler jevnt horisontalt og rommet har en viss bredde så kan siderefleksjoner være foretrukket til visse typer musikk. Men det går som nevnt allikevel utover visse områder.
Personlig stiller jeg meg forøvrig litt tvilende til korte blindtester på hva folk foretrekker. Jeg merker nemlig selv at her må jeg lytte over tid og med variert musikk for å finne ut hva jeg liker totalt sett best. Umiddelbart kan det ofte være besnærende med siderefleksjoner, men over tid opplever jeg noe annet i et lite rom. Og det varierer gjerne med musikkmateriale.
Uansett, så er ikke Toole spesielt konkluderende på dette med siderefleksjoner og han utførte aldri tester med diffusjon bak i rommet som kunne ha endret mye. Og veldig mange virker å kommer til andre konklusjoner basert på egne tester. Dessuten krever det et altså at rommet har en viss bredde og høyttalerne måler meget godt horisontalt. Her vil de fleste oppsett ikke nå disse målene.
La oss huske at bruk av diffusjon er et annet tiltak igjen og som nærfeltslytting ikke kan gi.