Politikk, religion og samfunn Nok et genialt trekk av de blåblå!

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • Aurora

    Æresmedlem
    Ble medlem
    04.06.2004
    Innlegg
    16.530
    Antall liker
    13.205
    Sted
    Ytterst i havgapet...
    Ingen av dere som bryr dere om Forsvaret? En forsvarspoitikk som er total galematias, hvor milliardene skufles ut på komplett idiotiske politiske tiltak. Vi har snart bare en antiterrorstyrke som skal beskytte regjeringen selv.. i beste fall...
     

    Larson

    Æresmedlem
    Ble medlem
    25.01.2014
    Innlegg
    11.476
    Antall liker
    4.215
    det er vedtatt at forsvarsbudsjettet skal benyttes på flyvende kalkuner, og at amerikanske tropper må ta seg av landforsvaret vårt. Resterende av pengene skal brukes på at vi skal ut og krige andre lands kriger.
     

    Pink_Panther

    Æresmedlem
    Ble medlem
    23.03.2006
    Innlegg
    20.234
    Antall liker
    10.796
    Jeg kikket på Debatten i kveld. Tema var sukkeravgiften. Jeg kan vel ikke påstå at politikerne fra borgerlig side imponerte. Herrejemini, hvor hadde man funnet dem!!?
     

    Spiralis

    Æresmedlem
    Ble medlem
    13.03.2005
    Innlegg
    19.749
    Antall liker
    8.175
    Torget vurderinger
    0
    Jeg kikket på Debatten i kveld. Tema var sukkeravgiften. Jeg kan vel ikke påstå at politikerne fra borgerlig side imponerte. Herrejemini, hvor hadde man funnet dem!!?
    Du fikk ikke den "liker" av annen grunn enn at jeg satt ( med tungt hjerte og oppgitthet i blikket ) og så samme program med samme konklusjon! Det gjorde vondt!
     

    Larson

    Æresmedlem
    Ble medlem
    25.01.2014
    Innlegg
    11.476
    Antall liker
    4.215
    Dere vet FrP for folk flest. Og for nedsettelse av skatter og avgifter?

    I fjor ble kjøregodtgjørelse skattlagt. I år blir diett skattlagt. Men det er bare vanlig diett som blir skattlagt. De som leverer reiseregning med kvittering på faktiske utgifter slipper. FrP - partiet for papirarbeidende byråkrater!
     

    Pink_Panther

    Æresmedlem
    Ble medlem
    23.03.2006
    Innlegg
    20.234
    Antall liker
    10.796
    Dere vet FrP for folk flest. Og for nedsettelse av skatter og avgifter?
    ..................... FrP - partiet for papirarbeidende byråkrater!
    Med den farten de blå/blå ansetter byråkrater så er de snart folk flest. De som før ble ansett som "vanlige folk," altså arbeidere i alle former, er snart borte. Det utdannes vel fler bygningsingeniører enn snekkere.
     

    Terje-A

    Æresmedlem
    Ble medlem
    16.05.2013
    Innlegg
    13.890
    Antall liker
    9.826
    Sted
    Østfold
    Torget vurderinger
    19
    Sukkeravgiften setter mange arbeidsplasser i fare og det er for å skaffe 2 milliarder kroner?
    2 milliarder kroner tilsvarer ca. 1,5 promille av statsbudsjettet, dette er galskap.
    Alle partiene på Stortinget ønsker å bruke ca. like mye oljepenger. Og hvorfor skal vi ikke ta midler fra overskuddet i oljefondet? Både oljeinntektene og inntektene fra fondet er endel av inntektsgrunnlaget til A/S Norge.
    Avgiftene på det vi koser oss med er umoralsk høye, bra jeg bosatte meg nærme Sverige.
     

    Aurora

    Æresmedlem
    Ble medlem
    04.06.2004
    Innlegg
    16.530
    Antall liker
    13.205
    Sted
    Ytterst i havgapet...
    Budsjettet må jo gå opp, og det er nok riktig å ikke dra for mye ut av oljefondet. Da er det bedre å legge p åen masse rare avgifter for å saldere skattelettelsene til landets absolutt rikeste, for det er der skatteletten får effekt. Vanlige folk får betydelig mindre i skattelette enn økningen i alle fjottavgiftene...
     

    Larson

    Æresmedlem
    Ble medlem
    25.01.2014
    Innlegg
    11.476
    Antall liker
    4.215
    jupp. skatteletten til de absolutt rikeste har den effekten Høyre og FrP ønsker. smøre økonomien? skape arbeidsplasser? næææ. Da ville de valgt andre løsninger. Så ønsket er å fylle deres lommer med mer penger. jack-pot!

    Hvem betaler for moroa? jo, vi med avgiftsøkninger.
     

    Trane

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    22.09.2003
    Innlegg
    8.335
    Antall liker
    7.518
    Torget vurderinger
    4
    Da er det bedre å legge p åen masse rare avgifter for å saldere skattelettelsene til landets absolutt rikeste, for det er der skatteletten får effekt.
    Hva blir skatteletten til de absolutt rikeste ? Regner med du da sikter til Andresen, Hagen, Reitan, Røkke, Stordalen, Tollefsen, Witzøe m.fl. Sånn ca. 30-40 personer ?
     
    H

    Hardingfele

    Gjest
    Selv er jeg langt fra den hissigste på akevitt, men dette må da være regjeringens hittil største tjenestefeil?

    Dagbladet): - Den tradisjonsrike, erkenorske akevitten lever farlig fordi Landbruks- og matdepartementet har tøyset det til overfor EU-kommisjonen. De har skapt usikkerhet rundt det beskyttede begrepet Norsk Akevitt, hevder Arnt Steffensen i sin nye bok «Akevittboka - Den nordiske akevittrevolusjonen».

    - I forbindelse med at den midlertidige EU-beskyttelsen av den geografiske betegnelsen Norsk Akevitt skulle gjøres permanent, skulle departementet oversende viktig dokumentasjon innen en viss frist til EU-kommisjonen i Brussel. Denne fristen glemte byråkratene i departementet, og nå står vi i fare for å miste den viktige, formelle beskyttelsen av akevitten, uttaler han til Dagbladet.


    https://www.dagbladet.no/mat/depart...sk-akevitt-i-fare---var-dette-drapen/68921241
     
    G

    Gjestemedlem

    Gjest
    Virker litt søkt med områdebeskyttelse på denne siden den lages over hele Norge i alle mulige varianter fra nesten vodka til eikelagret småsnadder, samt at både dansk og svensk ligner såpass mye at det er mindre forskjell på dette og "norske" enn det er innenlands. Dvs. om det ikke er noen kvalitetskriterier men kun "at den er fra Norge" så har ingen forbrukere noe nytte av slik informasjon.

    Heller i så fall slå seg sammen der Skandinavia er ett område, og markedsføre det slik.

    Kan heller ikke se for meg at hverken svensker eller dansker skulle gidde å selge noe som "Norsk Akevitt", når de lager helt greie ting selv. Dessuten er det jo mange innenlandske lokaliteter som det heller markedsfører på. Ethvert tettsted har jo sin egen akevitt nå.
     
    C

    cruiser

    Gjest
    Det er vel 2 krav til tror, norske poteter og lagring på eikefat i minimum 6 måneder eller noe slikt. Ellers så er jeg enig med deg.. tøys.
     

    BT

    Æresmedlem
    Ble medlem
    13.10.2005
    Innlegg
    21.457
    Antall liker
    6.881
    Det er betryggende dersom dette er regjeringens største tjenestefeil, i løpet at drøyt 4 år.
     

    Larson

    Æresmedlem
    Ble medlem
    25.01.2014
    Innlegg
    11.476
    Antall liker
    4.215
    Det er betryggende dersom dette er regjeringens største tjenestefeil, i løpet at drøyt 4 år.
    Du har tydeligvis ikke helt fått med deg hva FrP-statsrådenes opptreden de siste 4 årene.
     

    Larson

    Æresmedlem
    Ble medlem
    25.01.2014
    Innlegg
    11.476
    Antall liker
    4.215
    https://tv.nrk.no/program/koid35009014/arbeiderne-fra-oest-europa

    en god dokumentar om vikarbyrå. Ulykke på jobben i Danmark? sendes hjem til Polen og må ta regningen selv og ikke minst med ødelagt kropp.

    østeuropeere har 3 ganger så stor sjans for ulykke på jobben, og det er kun hva som blir rapportert.

    Lønn? pyttsann. firmaer bytter navn.


    Dette skal vi ha mer av! Hurra for de blå-blå.
     
    Sist redigert:

    Fenalaar

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    12.05.2002
    Innlegg
    8.666
    Antall liker
    7.400
    Sted
    Narvik
    Torget vurderinger
    3
    Vikarbyråene er like populære hos regjeringer på rødgrønn side, siden de får slunkne budsjetter i det offentlige til å gå i hop. Hadde de rødgrønne vært så voldsomt imot vikarbyråer, så hadde de muligheten til å legge inn regulering for 5 år siden.

    Jeg er forsåvidt ikke snauere enn at jeg tipper at hadde de maktet/villet gjøre noe med sosial dumping, så hadde ikke Erna kommet til roret...

    Johan-Kr
     

    Larson

    Æresmedlem
    Ble medlem
    25.01.2014
    Innlegg
    11.476
    Antall liker
    4.215
    det første de rødgrønne gjorde i 2005 var å snu frislippet bondevik 2 gjorde da valgtapet var klart.
    Det første de blå-blå gjorde i 2014 var et nytt frislipp.

    Så de rødgrønne er imot vikarbyrå, noen av dem særdeles mye og ønsker et forbud, mens andre i koalisjonen ikke vil gå så langt.
     

    Polka

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    11.07.2003
    Innlegg
    6.133
    Antall liker
    4.331
    Torget vurderinger
    96
    Når flaskepant blit et hett tema skjønner man at regjeringen egentlig gjør en grei jobb.
    Eller du kan snu på fjøla og si at de klarer ikke en gang å få den enkleste sak korrekt.
    i det store og det hele gjør de like god jobb som forrige regjering. nokk av småplukk der også. Hvis du først er skal kjøre en vendetta mot regjeringen er ikke flaskepanten saken å bringe frem i fronten
    Økte avgifter. Innføring av tøyseavgifter for å dekke inn budsjettet, til tross for historisk (over)forbruk av oljepenger. dårligere velferd. Vanskeligstilte og folk nederst på stigen som faktisk trenger alt de kan få for å få hverdagen til å gå rundt, må betale mer i avgifter, får mindre overføringer. Skyhøy arbeidsledighet, og vegring mot å sette inn tiltak. frislipp av vikarbyrå og midlertidige stillinger. Førsteprioritering av skattegaver til de aller rikeste. Innføring av flere skatteplanleggingsverktøy slik at de rikeste kan betale mindre i skatt. Økte barnehagepriser. Nedsatt fedrekvote. Overforbruk av oljepenger. Denne regjeringer bruker penger nå, og skyver regningen til barnebarna. Permanent stasjonerte utenlandske tropper på norsk jord for første gang etter krigen. Nektet å snakke med Dalai Lama, men Kissinger var selfie-time.

    Så hva mer har regjeringen utrettet? lakrispiper og Segway. Sterk nedsettelse av formueskatt. Fjerning av arveavgift. Oppsplittelse av jernbaneverket. Nedsalg av Entra (kurset har steget 50% etter staten solgte. gavepakke!). Forbedret næringsinteressene til Kina. privatiseringsforsøk av jernbanen.

    For ikke å nevne en regjeringssjef som skygger unna alt som kan hete ansvar, og ministere er som mus på bordet når katten er vekke. Amundsen, Anundsen, Sandberg, Søviksnes og Listhaug. Meland som ga statens feteste styrelederjobb til venninna si.

    Og til slutt slutt på pant på glassflasker, med den følge at det blir mer knuste flasker ute i naturen og i byene. Miljøministeren klarer ikke å gjøre jobben sin. Næringsinteressene i bryggeribransjen trumfer folkets interesse av å få flaskene resirkulert.


    De som ikke merker noen særlig forskjell med dagens regjering er de som sitter der i øvre middelklasse. De lenger ned har fått det vesentlig verre, mens de aller rikeste er de som kan juble over Høyre og FrP i regjering. De har milliardfortjeneste på investeringen sin.
    Jeg, og mange jeg kjenner, er litt under øvre middelklasse. Og vi har definitivt IKKE fått det "vesentlig verre". Hadde vi det, så hadde det blitt regjeringsskifte. Og, penger er ikke alt eller? Noen bryr seg om andre ting også. Ikke alle som synes det er kjempegreit at 25-åringer lyver seg inn i landet og lettlurte fjols hyler dakkar asyl "barna" heller.

    Noen som HAR fått det verre, er unnasluntrerne. Det er da en start.
     
    Sist redigert:

    Fjernis 2.0

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    05.02.2015
    Innlegg
    2.954
    Antall liker
    316
    jupp. skatteletten til de absolutt rikeste har den effekten Høyre og FrP ønsker. smøre økonomien? skape arbeidsplasser? næææ. Da ville de valgt andre løsninger. Så ønsket er å fylle deres lommer med mer penger. jack-pot!

    Hvem betaler for moroa? jo, vi med avgiftsøkninger.
    Hvor mye er skatteletten til de du kaller rike og hvor mange er de?

    Hva med denne kostnaden for 6000 mennesker, noe du faktisk støtter:

    Til sammen bruker staten i år 6,7 milliarder kroner på snaut 6000 enslige mindreårige asylsøkere.
    https://www.document.no/2017/12/08/norge-bruker-nesten-7-milliarder-pa-unge-enslige-asylsokere/

    Dette er kun for disse 6000 mannfolkene i ung alder, hvor mange milliarder koster ikke de 15-20 000 som kom til Norge gjennom familiegjenforening, andre lykkejegere og de vi fortsatt betaler store summer for som har kommet til landet tidligere.

    Legg skylden der den hører hjemme og ikke på skatteletten.
     
    Sist redigert:

    Fjernis 2.0

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    05.02.2015
    Innlegg
    2.954
    Antall liker
    316
    Budsjettet må jo gå opp, og det er nok riktig å ikke dra for mye ut av oljefondet. Da er det bedre å legge p åen masse rare avgifter for å saldere skattelettelsene til landets absolutt rikeste, for det er der skatteletten får effekt. Vanlige folk får betydelig mindre i skattelette enn økningen i alle fjottavgiftene...
    Hvor mye var skattelettelsen på får de rike?

    Hva med denne kostanden:

    Til sammen bruker staten i år 6,7 milliarder kroner på snaut 6000 enslige mindreårige asylsøkere.
    https://www.document.no/2017/12/08/norge-bruker-nesten-7-milliarder-pa-unge-enslige-asylsokere/

    Dette er kun for 6000 unge menn, i tillegg kommer 15 -20 000 i familiegjenforening og andre migranter i år, vi betaler også store summer for de som har kommet tidligere.

    Eller betaler vi bare med monopolpenger når det kommer til innvandringen i ditt og en del andres syn, for det virker på meg at dere mener at innvandringen ikke har noe å si på budsjettet.

    Skatteletten til bedrifter og andre som dere kaller de rike er bare en liten del av hva som innvandringen øker med hvert år i kostnader.
     
    Sist redigert:
    G

    Gjestemedlem

    Gjest
    Budsjettet må jo gå opp, og det er nok riktig å ikke dra for mye ut av oljefondet. Da er det bedre å legge p åen masse rare avgifter for å saldere skattelettelsene til landets absolutt rikeste, for det er der skatteletten får effekt. Vanlige folk får betydelig mindre i skattelette enn økningen i alle fjottavgiftene...
    Hvor mye var skattelettelsen på får de rike?

    Hva med denne kostanden:

    Til sammen bruker staten i år 6,7 milliarder kroner på snaut 6000 enslige mindreårige asylsøkere.
    https://www.document.no/2017/12/08/norge-bruker-nesten-7-milliarder-pa-unge-enslige-asylsokere/

    Dette er kun for 6000 unge menn, i tillegg kommer 15 -20 000 i familiegjenforening og andre migranter i år, vi betaler også store summer for de som har kommet tidligere.

    Eller betaler vi bare med monopolpenger når det kommer til innvandringen i ditt og en del andres syn, for det virker på meg at dere mener at innvandringen har noe å si på budsjettet.

    Skatteletten til bedrifter og andre som dere kaller de rike er bare en liten del av hva som innvandringen øker med hvert i kostnader.
    Betre å gå til kjelden.

    https://www.dagogtid.no/asylpolitikk-fri-flyt/

    Så blir det meir eteleg.
     

    Pink_Panther

    Æresmedlem
    Ble medlem
    23.03.2006
    Innlegg
    20.234
    Antall liker
    10.796
    Solberg peker spesielt på seks utfordringer den utvidede regjeringen må løse:

    1.Omstille norsk økonomi for å skape vekst og nye, lønnsomme arbeidsplasser
    2.Oppfylle Norges klimaforpliktelser
    3.Skape et inkluderende arbeidsliv
    4.Sikre gode velferdsordninger
    5.Redusere fattigdom
    6.Skape et integreringsløft
    Noen har svelget endel kameler, skulle nesten tro det var Ap/SV som hadde forhandlet frem dette.
     

    Asbjørn

    Rubinmedlem
    Ble medlem
    26.03.2006
    Innlegg
    39.715
    Antall liker
    41.739
    Sted
    Vingulmǫrk
    Torget vurderinger
    2
    Tror ikke AP/SV ville skrevet dette som innledning:
    https://www.dagbladet.no/nyheter/her-er-hele-den-politiske-plattformen/69341261
    Målet for en regjering utgått av Høyre, Fremskrittspartiet og Venstre er at folk skal få leve frie og
    selvstendige liv. Regjeringen har en sterk tro på at mennesker som blir gitt tillit også tar ansvar.
    Regjeringen vil slippe fri og støtte opp om skaperkraften i det enkelte menneske og i fellesskapene
    som dannes på arbeidsplassen, i familier og i frivillige organisasjoner. Et godt samfunn bygges
    nedenfra. Regjeringen vil spre makt og gi enkeltmennesker, familier og lokalsamfunn mulighet til å
    styre sin egen hverdag, og til å forme sin egen fremtid. Muligheter for alle og friheten til å leve egne
    liv sikres bare gjennom et rettferdig og bærekraftig velferdssamfunn hvor evner og innsats teller mer
    enn bakgrunn og opprinnelse.

    Et fritt samfunn oppstår ikke av seg selv. Vi er avhengige av fungerende fellesskap, felles verdier og
    institusjoner som rettssikkerhet, personvern, ytringsfrihet, tillit, frie medier, markedsøkonomi,
    eiendomsrett og frivillighet. Regjeringen vil stå opp for disse verdiene og institusjonene som bærer
    samfunnet vårt.
    Dette er et grunnleggende liberalt dokument, og jeg skal ikke legge skjul på at jeg liker det. Det måtte nødvendigvis bli kjernen i det disse tre partiene er enige om.
     

    baluba

    Æresmedlem
    Ble medlem
    18.02.2009
    Innlegg
    24.587
    Antall liker
    15.158
    Sted
    Kopervik og Bergen
    Torget vurderinger
    1
    Finnes det noen prinsipper V ikke er villige til å løpe fra for innflydelse uten resultater?
     

    Larson

    Æresmedlem
    Ble medlem
    25.01.2014
    Innlegg
    11.476
    Antall liker
    4.215
    Solberg peker spesielt på seks utfordringer den utvidede regjeringen må løse:

    1.Omstille norsk økonomi for å skape vekst og nye, lønnsomme arbeidsplasser
    2.Oppfylle Norges klimaforpliktelser
    3.Skape et inkluderende arbeidsliv
    4.Sikre gode velferdsordninger
    5.Redusere fattigdom
    6.Skape et integreringsløft
    Noen har svelget endel kameler, skulle nesten tro det var Ap/SV som hadde forhandlet frem dette.
    Vi får nå se på handlingene og ikke ordene.

    Venstre skulle under ingen omstendigheter ha noe formelt samarbeid med den blå-blå regjeringen, og i alle fall ikke gå inn i den.


    Så har venstre skrevet dette kan vi regne med at de ønsker å gjøre det stikk motsatte.
     

    Larson

    Æresmedlem
    Ble medlem
    25.01.2014
    Innlegg
    11.476
    Antall liker
    4.215
    Tror ikke AP/SV ville skrevet dette som innledning:
    https://www.dagbladet.no/nyheter/her-er-hele-den-politiske-plattformen/69341261
    Målet for en regjering utgått av Høyre, Fremskrittspartiet og Venstre er at folk skal få leve frie og
    selvstendige liv. Regjeringen har en sterk tro på at mennesker som blir gitt tillit også tar ansvar.
    Regjeringen vil slippe fri og støtte opp om skaperkraften i det enkelte menneske og i fellesskapene
    som dannes på arbeidsplassen, i familier og i frivillige organisasjoner. Et godt samfunn bygges
    nedenfra. Regjeringen vil spre makt og gi enkeltmennesker, familier og lokalsamfunn mulighet til å
    styre sin egen hverdag, og til å forme sin egen fremtid. Muligheter for alle og friheten til å leve egne
    liv sikres bare gjennom et rettferdig og bærekraftig velferdssamfunn hvor evner og innsats teller mer
    enn bakgrunn og opprinnelse.

    Et fritt samfunn oppstår ikke av seg selv. Vi er avhengige av fungerende fellesskap, felles verdier og
    institusjoner som rettssikkerhet, personvern, ytringsfrihet, tillit, frie medier, markedsøkonomi,
    eiendomsrett og frivillighet. Regjeringen vil stå opp for disse verdiene og institusjonene som bærer
    samfunnet vårt.
    Dette er et grunnleggende liberalt dokument, og jeg skal ikke legge skjul på at jeg liker det. Det måtte nødvendigvis bli kjernen i det disse tre partiene er enige om.
    Hvor har du det fra at venstresiden ikke er liberale? "Frihet fra" står særdeles sterkt.

    Ellers er følgende setning ganske så provoserende:
    "Regjeringen vil spre makt og gi enkeltmennesker, familier og lokalsamfunn mulighet til å
    styre sin egen hverdag, og til å forme sin egen fremtid."
    Regjeringen kutter og kutter til vanskeligstilte familier, personer og fratar dem muligheten til å styre sin egen hverdag.
    Og det med å spre makt. Hvordan sprer de makt når de bevisst øker forskjellene blant oss. De konsentrerer makt!

    "regjeringen vil slippe fri og støtte opp om skaperkraften i det enkelte menneske og i fellesskapene som dannes på arbeidsplassen." Hvilke fellesskap? Frislipp av midlertidige stillinger gruser fellesskap på arbeidsplassen.

    Mange pene ord her, men virkemidlene de bruker tyder på at hva de snakker om kun skal gjelde for priviligierte.
     

    Asbjørn

    Rubinmedlem
    Ble medlem
    26.03.2006
    Innlegg
    39.715
    Antall liker
    41.739
    Sted
    Vingulmǫrk
    Torget vurderinger
    2
    Som sagt, som svar på Pink_Panthers innlegg:
    Noen har svelget endel kameler, skulle nesten tro det var Ap/SV som hadde forhandlet frem dette.
    ...så tror jeg ikke det, nei.

    Her brukte jeg ordet "liberal" i klassisk europeisk betydning, som tar utgangspunkt i enkeltindividets frihet. Det er noe annet enn hva amerikanerne legger i "liberal" (~sosialist i visse kretser), og definitivt noe annet enn et kollektivistisk klasseperspektiv. Frihet til er noe annet enn frihet fra. Jeg liker denne innledningen til dokumentet, du tydeligvis ikke. Da er det kanskje fortsatt noen små forskjeller i det politiske landskapet i Norge også. Dette ser for meg ut som et dokument som er designet for å skape et nokså bredt og solid sentrum-høyre-flertall i Norge.
     

    Larson

    Æresmedlem
    Ble medlem
    25.01.2014
    Innlegg
    11.476
    Antall liker
    4.215
    Lite i veien med hva de skriver. Handlingene de driver med for å få det i boks derimot, stemmer ikke overens.


    De sier én ting, og gjør noe annet.
     

    Asbjørn

    Rubinmedlem
    Ble medlem
    26.03.2006
    Innlegg
    39.715
    Antall liker
    41.739
    Sted
    Vingulmǫrk
    Torget vurderinger
    2
    Dette er plattformen for en ny regjering. Den er et forpliktende dokument for de tre partiene. Nå har jo ikke denne regjeringen tiltrådt ennå, så det vil vel vise seg etterhvert om praktisk politikk oppfyller formuleringene i regjeringsplattformen.
     

    Pink_Panther

    Æresmedlem
    Ble medlem
    23.03.2006
    Innlegg
    20.234
    Antall liker
    10.796
    Tvangsammenslåing av kommuner/fylker vitner ikke om frihet. Dette pratet om Høyres ønske om enkeltindividets frihet er svada, selv Rødt vil ikke innskrenke den friheten vi har.
     

    Asbjørn

    Rubinmedlem
    Ble medlem
    26.03.2006
    Innlegg
    39.715
    Antall liker
    41.739
    Sted
    Vingulmǫrk
    Torget vurderinger
    2
    Jeg greier ikke å se småkommuner som enkeltindivider. små er de dog ikke. Styringsstrukturen må bestemmes ovenfra. Det kan ikke være opp til lokale småkonger å bestemme om de selv skal gi fra seg privilegiene sine eller ikke.

    Man kan diskutere lenge om individets frihet er best tjent med store eller små kommuneenheter. Jeg holder på relativt store, såpass at man kan gi et bra tjenestetilbud og at ikke alle beslutninger sauses sammen med naboskap, slektskap og bekjentskap.
     
    Z

    Zomby_Woof

    Gjest
    Frihet, som om staten var det eneste som kan begrense den, som om lover var det eneste som kan begrense den, som om den enes frihet til ikke påvirker den andres frihet fra.

    Det kan knapt tenkes større frihet enn å la alle velge selv hvilken side av veien de vil kjøre på.
     

    Odd J

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    29.07.2007
    Innlegg
    4.166
    Antall liker
    3.296
    Torget vurderinger
    1
    Tror ikke AP/SV ville skrevet dette som innledning:
    https://www.dagbladet.no/nyheter/her-er-hele-den-politiske-plattformen/69341261
    Målet for en regjering utgått av Høyre, Fremskrittspartiet og Venstre er at folk skal få leve frie og
    selvstendige liv. Regjeringen har en sterk tro på at mennesker som blir gitt tillit også tar ansvar.
    Regjeringen vil slippe fri og støtte opp om skaperkraften i det enkelte menneske og i fellesskapene
    som dannes på arbeidsplassen, i familier og i frivillige organisasjoner. Et godt samfunn bygges
    nedenfra. Regjeringen vil spre makt og gi enkeltmennesker, familier og lokalsamfunn mulighet til å
    styre sin egen hverdag, og til å forme sin egen fremtid. Muligheter for alle og friheten til å leve egne
    liv sikres bare gjennom et rettferdig og bærekraftig velferdssamfunn hvor evner og innsats teller mer
    enn bakgrunn og opprinnelse.

    Et fritt samfunn oppstår ikke av seg selv. Vi er avhengige av fungerende fellesskap, felles verdier og
    institusjoner som rettssikkerhet, personvern, ytringsfrihet, tillit, frie medier, markedsøkonomi,
    eiendomsrett og frivillighet. Regjeringen vil stå opp for disse verdiene og institusjonene som bærer
    samfunnet vårt.
    Dette er et grunnleggende liberalt dokument, og jeg skal ikke legge skjul på at jeg liker det. Det måtte nødvendigvis bli kjernen i det disse tre partiene er enige om.
    Hvor har du det fra at venstresiden ikke er liberale? "Frihet fra" står særdeles sterkt.

    Ellers er følgende setning ganske så provoserende:
    "Regjeringen vil spre makt og gi enkeltmennesker, familier og lokalsamfunn mulighet til å
    styre sin egen hverdag, og til å forme sin egen fremtid."
    Regjeringen kutter og kutter til vanskeligstilte familier, personer og fratar dem muligheten til å styre sin egen hverdag.
    Og det med å spre makt. Hvordan sprer de makt når de bevisst øker forskjellene blant oss. De konsentrerer makt!

    "regjeringen vil slippe fri og støtte opp om skaperkraften i det enkelte menneske og i fellesskapene som dannes på arbeidsplassen." Hvilke fellesskap? Frislipp av midlertidige stillinger gruser fellesskap på arbeidsplassen.

    Mange pene ord her, men virkemidlene de bruker tyder på at hva de snakker om kun skal gjelde for priviligierte.
    Støttes fullt ut. Det er et kjennetegn ved denne regjeringen til nå at den sier de riktige tingene og gjør noe helt annet. Uten å blunke. «Nærpolitireformen» som fjerner det som er av lensmenn og politi i distriktene, kommunereformen som fjerner lokal beslutningsmakt (og bereder grunnen for et topartisystem i Norge i samme slengen) bare et par eksempler på dette.

    Hør nyttårstalen til Solberg en gang til. En god tale, med mange gode mål på viktige samfunnsproblemer i tiden. Men så går altså denne regjeringen nesten konsekvent inn for tiltak som gjør det vanskeligere å snu utviklingen innenfor de samme problemområdene! Det er nesten komisk i hvor stor grad syn for sagn ikke gjelder for denne gjengen her. Og de slipper jaggu meg unna med det også. Den som tror at enda større ulikheter og mer egoisme satt i system er det vi trenger framover kommer til å bli forbauset.

    Og floskelen om at det kun er gjennom de blå det går an å ‘puste fritt’ og de røde vil ha et grått tvangstrøyesamfunn: er det noen som faktisk tror på dette tullet? Det kjøres jo fram gang på gang som et slags aksiom. Sprøyt fra ende til annen.

    Den nordiske modellen med blandingsøkonomi og godt sosialt nettverk erkjennes i stadig større grad som optimal over hele verden, både fra økonomer, politikere og samfunnsvitere. Den produserer trygge innbyggere i et effektivt samfunn der det er gode muligheter for alle. Vi har kommet dit vi er ved bevisste valg tatt av politikere av en helt annen kaliber enn de vi holder oss med nå. Nå handler det om demontering av velferdsstaten og skattekutt til de rike onklene som spytter i partikassa.
     

    WayAhead

    Æresmedlem
    Ble medlem
    27.12.2017
    Innlegg
    14.625
    Antall liker
    3.443
    Sted
    Sky No Limit....
    Torget vurderinger
    0
    Hmmmmm Erne er enda smartere enn jeg formodet, her fjerner hun effektivt grunnlaget for en ny AP ledet regjering i lang tid fremover med mindre Hareide igjen skulle få kontakt med O´Store Far underveis.

    Støre er nok egentlig veldig fornøyd og ... ... ..
     
    H

    Hardingfele

    Gjest
    Et solid spark til KrF, som en slags straff for at de ikke ville gå inn i et regjeringssamarbeid. Spørs hvor klokt det er.

    Skjermbilde 2018-01-14 kl. 18.21.55.jpg
     

    Larson

    Æresmedlem
    Ble medlem
    25.01.2014
    Innlegg
    11.476
    Antall liker
    4.215
    Et solid spark til KrF, som en slags straff for at de ikke ville gå inn i et regjeringssamarbeid. Spørs hvor klokt det er.
    Ikke meg imot at de blå-blå tupper KrF i leggen. KrF har mer å hente i sine kjernesaker på venstresiden (utover kontantstøtten)

    Men er ikke dette noe som må avklares i Stortinget?
     
    Sist redigert:

    Odd J

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    29.07.2007
    Innlegg
    4.166
    Antall liker
    3.296
    Torget vurderinger
    1
    Hareide må spørre mamma først vet du.
     

    Roald

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    25.06.2005
    Innlegg
    5.790
    Antall liker
    3.085
    Torget vurderinger
    1
    Ja de kan sikkert reversere nye åpningstider om en ny deltaker vil være med å leke…..
     
  • Laster inn…

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • Laster inn…
Topp Bunn