Politikk, religion og samfunn President Donald J. Trump - Quo vadis? (Del 2)

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • haraldo

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    18.06.2012
    Innlegg
    2.984
    Antall liker
    2.698
    Sted
    Endor
    Da du var på GP var vel egentlig forsvarsplanen å trekke seg tilbake under strid til man kom til Lyngenlinja der de skulle stoppes.
    Nei, det var å stoppe enhver aggresjon!
    Den Norske forsvarsevnen tror jeg er sterkt undervurdert .....

    Det er historier om Norske HV soldater som har tatt US Navy Seals til fange i NATO øvelse i Nordnorge, hvor de Norske gutta fullstendig knuste de beste US elitesoldater! :cool:
     

    Asbjørn

    Rubinmedlem
    Ble medlem
    26.03.2006
    Innlegg
    39.902
    Antall liker
    42.287
    Sted
    Vingulmǫrk
    Torget vurderinger
    2
    Fydda, bruke logikk i utenrikspolitiske saker.

    Men rent praktisk har vel heller ikke US kapasitet enn så lenge dem ikke selv evner dekke egne oppgraderinger.
    Boeing kneler vel snart under den kombinerte tyngden av sin egen grådighet og inkompetanse, trumps utpressing og trassanfall over at han ikke får flyet sitt, og musks allehånde interessekonflikter. Kunne vært et shortsalgs-case, om det ikke var for at aksjen allerede har gått i dass.


    I det ligger det også en del læring om å inngå «deals» med trump. Han bryr seg virkelig ikke om avtalepartneren går konk som følge av «dealen», ser bare en transaksjon om gangen, aldri lenger frem.

    Kjøp europeisk eller canadisk i stedet. Der er der også til neste år.
     
    Sist redigert:

    JMM

    Slava Ukraini!
    Ble medlem
    27.11.2016
    Innlegg
    8.578
    Antall liker
    9.707
    Sted
    Fredrikstad
    Torget vurderinger
    4
    Boeing fikk også et slag i trynet ganske nylig da Quantas, KLM og Emirates annonserte at de velger Airbus. Alle tre var antatt å velge Boeing for nyanskaffelser og en av dem, husker ikke hvem, kansellerte allerede eksisterende ordrer.

    Et par heftige krasj og påfølgende avsløring om at de i praksis ikke hadde noen faktisk oversight fra FAA og fullstendig svikt i intern QC var trolig ikke til Boeing fordel i valgprosessen.
     
    Sist redigert:

    weld77

    Æresmedlem
    Ble medlem
    19.09.2014
    Innlegg
    22.295
    Antall liker
    14.874
    Nei, det var å stoppe enhver aggresjon!
    Det er vel vanskelig å se for seg at det skulle oppstå en enorm entusiasme for å forsvare en del av Norge de langt fleste i nasjonen aldri har vært i. Selv har jeg på mine snart 50 år ikke vært lengre nord enn Lyngen og det er snart 20 år siden jeg var så langt nord. Det er fortsatt snart 40 mil i luftlinje til grensen mot Russland. På de siste 20 årene er nevnte besøk i Lyngen eneste gang jeg har vært nord for polarsirkelen. Jeg kommer fra bydge-Norge så jeg er ikke genetisk indisponert mot å skjønne at nasjonen er lang og bred og sparsomt befolket.

    Man må vel langt på vei erkjenne at vi over tid har blitt en nasjon av temmelig udugelige livsnytere og hvofra, om det skulle bli nødvending, forsvarsvilken skulle komme er høyst uforutsigbar. Noen ville sikkert ha det i seg, andre ikke. Under rådende regime med reisefrihet osv i Europa så kunne man for eksempel velge å stikke til Spania eller Portugal om det skulle vise seg en reell trussel mot Norge.
     

    Roald

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    25.06.2005
    Innlegg
    5.842
    Antall liker
    3.100
    Torget vurderinger
    1
    Mulig, men det er fortsatt ingen som vedkjenner seg å ha leid inn disse «vaktene» eller fra hvilket firma. Helt ukjent for alle ansvarlige.



    Svartkledde goons med intercom-propp i øret som bare dukket opp helt av seg selv, tilfeldigvis utstyrt med zip ties for å takle motstemmer i publikum. Så praktisk.

    Edit: Før disse anonyme svartkledde figurene så seg kallet til å kneble opposisjonelle stemmer i publikum delte de visstnok ut disse brosjyrene til møtedeltagere:
    Vis vedlegget 1100301
    Melanie Vander Feer som har satt navnet sitt på det er styremedlem i det lokale GOP.

    Delt ut av religiøse mørkemenn, er ikke min greie men store deler av verden har et annet forhold til slikt enn vi er vant med.
     

    haraldo

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    18.06.2012
    Innlegg
    2.984
    Antall liker
    2.698
    Sted
    Endor
    Boeing kneler vel snart under egen grådghet og inkompetanse, trumps trassanfall over at han ikke får flyet sitt, og musks allehånde interessekonflikter. Kunne vært et shortsalgs-case, om det ikke var for at aksjen allerede har gått i dass.


    Kjøp europeisk eller canadisk i stedet.
    Boeing er fullstendig ute og kjøre .... det er en ny sak som Boeing har holdt hemmelig for flyselskap og piloter..... hvis det er en "birdstrike" , så kan det det som kalles LRD, Load Reduction System tre i kraft, dette er noe som er lagt inn for å forhindre vibrasjoner og fanblades i tilfelle birdstrike og noen fanblades blir brukket.... det som skjer er at sentrum for rotasjon for fanblades endrer seg seg for å forhindre ekstreme vibrasjoner som kan dra flyet i stykker.

    Bivirkningen av dette er at olje vil lekke inn i "bleed air" systemet i motorene , dette er det som provisjonerer luft inn i kabinen og sørger for at det er normalt lufttrykk når du flyr i f.ex 40.000 fot. Resultatet av dette: DET vil komme giftig olje--gass inni kabinen i, dødelig dose i løpet av 40 sekunder, dette et kjent problem, det har vært flere neste ulykker med dette, nesten fatale flykrasj på grunn av dette .... men Boeing velger å hode det skjult for flyselskaper, piloter, offentligheten.

    Nå er dette blitt kjent, men National Transportation Safety Board, som regulerer flysikkerheten sier dette er ingen problem. Dessverre ser det ut som vi kan få en ny runde tilsvarende Boeing 737 max 8 problemene :mad: :eek::censored:o_O

    Lurer på om det faktisk kunne ha vvart dette som skjedde med Jeju air i Sør Korea :cry:

    Well done Boeing ... :mad:
    Ikke inkompetanse, men bevisst ..... fører hele verden bak lyset!

     

    Asbjørn

    Rubinmedlem
    Ble medlem
    26.03.2006
    Innlegg
    39.902
    Antall liker
    42.287
    Sted
    Vingulmǫrk
    Torget vurderinger
    2
    Delt ut av religiøse mørkemenn, er ikke min greie men store deler av verden har et annet forhold til slikt enn vi er vant med.
    Religiøse mørkemenn i ensartede svarte klær, som tilfeldigvis også er utstyrt med intercom og strips for å kneble opposisjonelle hecklers i publikum? Mørkemenn som ingen vil vedkjenne seg, til tross for navn og telefonnummer på brosjyrene deres?

    Hmmm, hvor har vi sett sånt før?
     

    Roald

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    25.06.2005
    Innlegg
    5.842
    Antall liker
    3.100
    Torget vurderinger
    1
    Religiøse mørkemenn i ensartede svarte klær, som tilfeldigvis også er utstyrt med intercom og strips for å kneble opposisjonelle hecklers i publikum? Mørkemenn som ingen vil vedkjenne seg, til tross for navn og telefonnummer på brosjyrene deres?

    Hmmm, hvor har vi sett sånt før?


    Plenty av religiøse påbud forbundet med klær men selvsagt er det linket til den oransje mannen i det hvite hus og hans personlige stormtroopers annet er jo tydeligvis helt utenkelig.

    Best å la dere holde på alene bare pass på at dere ikke blir så oppskremt at det går utover nattesøvnen.
     

    Roald

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    25.06.2005
    Innlegg
    5.842
    Antall liker
    3.100
    Torget vurderinger
    1
    Det blir en fin fjær i hatten til tRump hvis Boeing går på trynet i løpet av hans første år. Han vil selvsagt gi Biden skylden, eller kanskje Obama, men likevel...

    Er jo mulig hardkjøret på DEI har påvirket kvaliteten, er jo ofte det som skjer når det ikke er kvalitet men hvem du er som avgjør.
     

    Antoine

    Overivrig entusiast
    Ble medlem
    22.09.2022
    Innlegg
    820
    Antall liker
    1.369
    Sted
    Oslo
    Ellers har du det bra? :11
    Jo, takk som spør! Jo, det går stort sett greit. Jeg har akkurat vært på ferie i Sør-Afrika og i fjor var jeg i Kina. Spennende reiser, men store kontraster i Cape Town mellom svarte i slummen og de fine strøkene hvor de hvite bor. Mange uteliggere. Det var åpning av parlamentet mens jeg var der og presidenten tale var noe at det fineste jeg har hørt. Skulle det ha blitt gjennomført hadde SA vært verdens beste stat. Men som vanlig er det langt fra det politikere sier til virkeligheten. De rike blir bare rikere og rikere mens det skjer relativt lite i den andre enden. Neste tur går nok til USA for 4. gang. Nok engang mens Trump er sjef, men hverdagen for de fleste er vel den samme uansett hvem som styrer. Pengemakta rår. Og de kristne slekten min i midt-vesten er nok glad for det Trump gjør i Israel særlig. Snart endetid? Galskap spør du meg. Eller blir det veldig mange konserter fremover og HiFi show i Asker. Men ingen kjøp i år. Sf har fått meg til å glemme HiFi for en stund. De spiller bare musikk...
     

    mteinum

    Æresmedlem
    Ble medlem
    29.05.2007
    Innlegg
    10.207
    Antall liker
    4.097
    Sted
    Øya
    Torget vurderinger
    1

    kasol

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    16.03.2005
    Innlegg
    4.743
    Antall liker
    4.592
    Torget vurderinger
    4
    Så enig så enig med han Gunnar

    Donald Trump er en selvsentrert gangster som forråder Ukraina. En sikkerhetsgaranti fra en slik mann er null verdt.
    Norge skal kjøpe fregatter og standardskip til Sjøforsvaret for nærmere 300 milliarder kroner.
    Med Donald Trumps nye holdning til Europa, vil det være galskap å kjøpe krigsmateriell fra en alliert som ikke står støtt bak oss.
    Etter J.D. Vances tale på Sikkerhetskonferansen i München er ordbruken hard fra normalt sindige personer.
    Tidligere forsvarssjef Sverre Diesen er tydelig på treårsdagen for Russlands invasjon av Ukraina: – En sikkerhetsgaranti fra Trumps regime er ikke verdt noe som helst, sier den tidligere generalen, som karakteriserer Donald Trump som «en selvsentrert gangster som nå forråder Ukraina».


    Sverdrup viser til at USA nå oppfører seg som en krigsherre som deler «krigsbyttet» Ukraina med Russland, og peker på at det samme kan skje med Norge og Oljefondet. – Poenget her er at sikkerhetsgaranti knyttes oss til nasjonalformue eller naturressurser, skriver Ulf Sverdrup.
    I klartekst: Dersom USA skulle komme oss til unnsetning, kan vi frykte at neste trekk er å tilrane seg norsk olje og gass, mineralressurser og Oljefondet. Det er en skremmende tanke.

    Å redusere J.D. Vances tale til å diskutere woke og mangler ved europeisk ytringsfrihet er meningsløst. Et land som gir amnesti til 1500 demonstranter som med vold tok seg inn i landets nasjonalforsamling, og som nekter et nyhetsbyrå å være med på pressekonferanser fordi de ikke vil kalle Mexicogulfen ved sitt rette navn, har ingenting å lære oss om toleranse og frihet.
     

    Terje-A

    Æresmedlem
    Ble medlem
    16.05.2013
    Innlegg
    13.924
    Antall liker
    9.866
    Sted
    Østfold
    Torget vurderinger
    19
    Professoren har en interessant vinkling på det vi står overfor.


    Kortversjonen

    Stephen Walt, professor ved Harvard University, mener Europa ikke lenger kan betrakte USA som en alliert.
    Han peker på Trumps plan for straffetoll, støtte til illiberale krefter i Europa, og aksept for russisk annektering av Ukraina.
    Walt oppfordrer europeiske ledere til å beskytte seg selv ved å knytte tettere bånd til Kina og styrke egen militærindustri.
     

    kasol

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    16.03.2005
    Innlegg
    4.743
    Antall liker
    4.592
    Torget vurderinger
    4
    Enda flere som ser at Nato er slutt


    De to siste ukene har verden endret seg, og vår sikkerhetssituasjon med den.

    Donald Trump har tatt USA ut av alliansen av vestlige liberale demokratier, og har nå Vladimir Putin som sin viktigste internasjonale samarbeidspartner.

    Advarslene om Trump uten maktbegrensninger i sin andre periode har vært mange. Men ingen har vel forestilt seg at dette skulle bli så ille som dette. De siste ukene har situasjonen kollapset omtrent dag for dag.


    Det viser at hvis Russland skulle okkupere Svalbard militært, så ville USA gått i forhandlinger med Russland uten vår deltakelse. Der hadde de blitt enig om at Russland ikke skulle ta mer enn Svalbard og krevd halve oljefondet vårt og kontroll over våre olje, gass og mineralressurser som beskyttelsespenger og takk for forhandlingsresultatet.

    Kort oppsummert: USA er ikke en alliert vi kan stole på.

    Her kommer den store rosinen i pølsa for Russland. 80 år etter sin opprettelse har USA i realiteten knust Nato innenfra og fjernet det største strategiske hinderet for russisk ekspansjon.
     

    Spiralis

    Æresmedlem
    Ble medlem
    13.03.2005
    Innlegg
    19.781
    Antall liker
    8.222
    Torget vurderinger
    0
    Dessverre helt riktig! Og det betyr at våre politikere MÅ VÅKNE!!

    Gi bæng i handlingsregelen, bruk det som behøves av Oljefondet til våpenkjøp, sett i gang produksjon av ammo i stor stil.
    Det spiller null rolle om dette gir litt mere inflasjon hvis alternativet er at vi enten blir besatt eller at USA krever disse pengene som "beskyttelsespenger"!
    Russland, USA og til dels Kina opererer som 3 mafiabosser som (dessverre) har ingått en fredspakt! Og da blir det tungt for "småfolk" som oss.
     
    Sist redigert:

    HC

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    02.05.2002
    Innlegg
    4.359
    Antall liker
    3.057
    Torget vurderinger
    16
    Da var det vel leide vakter, helt vanlig, jeg har fulgt uønskede ut eller holdt til politi har ankommet, fremdeles tynn suppe...
    Vaktene var leid inn fra LEAR Asset Management så vidt jeg har fått med meg. Det virker dessuten som om sheriffen lyver, han kommanderte visstnok vaktene. Skal være enig i at saken virker noe overdramatisert, selvom reaksjonen på et lite tilrop var i overkant. Det er nok det generelle klimaet der borte nå som gjør at slike saker får oppmerksomhet.
     

    HC

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    02.05.2002
    Innlegg
    4.359
    Antall liker
    3.057
    Torget vurderinger
    16
    Er jo mulig hardkjøret på DEI har påvirket kvaliteten, er jo ofte det som skjer når det ikke er kvalitet men hvem du er som avgjør.
    Dette DEI gnålet fra Republikanerne virke å være performativt bs synes jeg. En strategi man har kokt i hop på bakrommet sammen med transgender i high school idrett etc..
    Begge deler kan sikker være verdt å ta en titt på, men det er blåst ut av enhver proporsjon. Spesielt hult er det å høre Trump og kretsen rundt han snakke om DEI og at man må tilbake til "merit based hires", når nær sagt ingen av de har kommet i posisjon basert på merit.
     

    hogen

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    05.12.2003
    Innlegg
    3.099
    Antall liker
    2.686
    Torget vurderinger
    2
    Det er stort sett den veien det går i Europa så før eller siden så får de nok innflytelse. Det er en slags grense for hvor lenge etablissementet kan ignorere en stadig større og voksende del av velgermassen. Veien til innflytelse går stort sett ut på en eller annen form for moderasjon uten at man fjerner seg for mye fra den opprinnelige ideen.

    I Europeisk kontekst så er vel oppsvinget AP har opplevd etter at frelseren Jens kom hjem og de kvittet seg med SP og strømprisstuntet (siden dette skjedde ca samtidig så er det vanskelig å peke på om det er det ene eller andre) nærmest for en sensasjon å regne. De etablerte partiene sliter stort sett og det er strengt tatt ikke veldig vanskelig å se hvorfor da etablert politikk i stadig mindre grad har svarene på det som faktisk er viktig for folks hverdag. Nå har alternativene heller ikke spesielt mye svar, men det er i alle fall mulig å skjønne hvorfor en stadig større andel av velger viser de etablerte fingeren.
    Enig. Og hovedårsaken til feks AfD's vekst i Tyskland er vel nettopp at de som styrer har valgt å ikke høre på innvendinger om innvandring. Min spådom er at dersom det ikke skjer en klar endring på dette området nå så vil AfD få enda større oppslutning ved neste valg.
     

    Asbjørn

    Rubinmedlem
    Ble medlem
    26.03.2006
    Innlegg
    39.902
    Antall liker
    42.287
    Sted
    Vingulmǫrk
    Torget vurderinger
    2
    Enig. Og hovedårsaken til feks AfD's vekst i Tyskland er vel nettopp at de som styrer har valgt å ikke høre på innvendinger om innvandring. Min spådom er at dersom det ikke skjer en klar endring på dette området nå så vil AfD få enda større oppslutning ved neste valg.
    Jeg er ikke så sikker på det. Det er noen andre faktorer her:

    1740396744746.jpeg
     

    mteinum

    Æresmedlem
    Ble medlem
    29.05.2007
    Innlegg
    10.207
    Antall liker
    4.097
    Sted
    Øya
    Torget vurderinger
    1

    hogen

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    05.12.2003
    Innlegg
    3.099
    Antall liker
    2.686
    Torget vurderinger
    2

    PeriodeLytter

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    26.02.2013
    Innlegg
    4.058
    Antall liker
    3.806

    Billbob

    Overivrig entusiast
    Ble medlem
    04.04.2011
    Innlegg
    1.002
    Antall liker
    361
     

    Spiralis

    Æresmedlem
    Ble medlem
    13.03.2005
    Innlegg
    19.781
    Antall liker
    8.222
    Torget vurderinger
    0
    Har man slakket av nyere historieundervisning i skolen?
    Det er jo ikke så mye bedre her på berget.

    Man har kuttet ut fotosyntesen (gymnaspesum ) fordi "det blir for vanskelig for elevene å forstå"

    Det var snakk om, (vet ikke hvordan det gikk?), å kutte ut WWII fra historiepensumet.
     
  • Laster inn…

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • Laster inn…
Topp Bunn