Fra grunnmur til godlyd - Via Dolorosa med Sluket som Jesus

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • Status
    Stengt for ytterligere svar.

    Sluket

    Holistisk Hifi Helt
    Ble medlem
    11.08.2006
    Innlegg
    57.741
    Antall liker
    111.639
    Torget vurderinger
    23
    Stevie Ray Vaughan Special

    friday night tribute series 4.png


    Så er vi her igjen! Aftenens gitarist - en av de helt store innen Blues og Texas rock, den dessverre bortgangne men allikevel udødelige SRV

    Stevie Ray Vaughan


    Dette herlige "warm up" kuttet sier så mye om denne mannen... eller trollmannen, som han var - egentlig.

     

    kvasi

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    06.09.2007
    Innlegg
    1.453
    Antall liker
    1.121
    Trodde jeg hadde masse ironi og selvironi, og forstod tråden litt lystige tone - der tok jeg altså feil. Skal ikke ødelegge mer her, og skal oppføre meg bedre heretter.

    Trodde du hadde en tilbakemeldig fra besøket - det er som regel meget hyggelig lesning:)
    Det finnes ikke plass for ironi på sentralen, det er skyt, skyt eller skyt.
     

    Sluket

    Holistisk Hifi Helt
    Ble medlem
    11.08.2006
    Innlegg
    57.741
    Antall liker
    111.639
    Torget vurderinger
    23
    Gullrekka holder ikke - her er det platina som gjelder

    friday night tribute series 4.png


    Sjekk trackrecorden her - dette er studioalbums - SAMTLIGE solgte til platina, sågar 2x... Ikke akkurat noen døgnflue dette.

    Var heldig og fikk med meg tre konserter. Pussig nok var jeg på en konsert den kvelden vi fikk vite om den tragiske helikopterulykken.
    Skammer meg ikke over å si at jeg gråt mine modige tårer da, akkurat som da Michel Petrucciani og ikke minst Marius Muller gikk bort :(

    Men musikken lever i beste velgående og er attpåtil udødelig!

    SRV platina.jpg
     

    Audiodidakt

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    24.08.2004
    Innlegg
    1.423
    Antall liker
    626
    Torget vurderinger
    6
    Hornfirmasjon avholdt 1. november 2017

    Jeg skulle egentlig avlegge referat på torsdag fra min hornfirmasjonen i Slukoteket den 1. november, men tiden strakk ikke til.

    Kanskje like greit. Hadde jeg skrevet på torsdag så hadde jeg fulgt opp ukas tidligere innlegg i denne tråden med ytterligere Muggendakt-meldinger, og det er gal fokus. I dag begrenser jeg meg til følgende: I 18-årsalderen hadde jeg noen Jehovas Vitner som et dusin ganger prøvde å løpe ned min låste utgangsdør i håp om verve et nytt medlem til de 144 000 utvalgte. Jeg sognet mer til Burzum enn Børudgjengen så forsøkene var fåfengte. Uansett, de to karene har etter det vært mitt indre bilde på standhaftighet (inn i det hinsides). Jeg fikk en ny referanse på det området på torsdag. Men nok om det. :)

    Anyway, 1. november hadde jeg en kveld ledig i hovedstaden og var så heldig å få audiens på Høybråten. Jeg ble instruert om å ta banen til Furuset stasjon, og etter å ha battlet rhymes med Furuset Badboys i noen minutter kom Sluk meg til unnsetning i Draugen. Jeg fikk deretter en kort guidet tur gjennom de engere strøk av Høybråten før vi endte ved Casa del Sluk.

    Inn døra og ned i dunkel belyst kjellerrom. Der satt allerede 2xJ. Jeg fikk sjefsstolen mens de to røslige karene flirende inntok hver sin stol på hhv. min venstre og høyre side. Jeg fikk umiddelbart opp noen skremmende bilder fra Pulp Fiction, men den som intet våger intet vinner.

    Rommet var kledd med trebord på alle flater, og totalt uten remedier fra akustikkbransjen. Lyttestol relativt tett opp mot bakvegg (i det minste når en leser standardtekster om oppsett av lytterom). Racket stående rett frem mellom høyttalerne, lastet med musikkserver, dac, forsterker mm, men blottet for dsp-mirakelboks. Med andre ord sikker oppskrift på katastrofelyd.

    På hver side av racket stod det to TUNGE Accuphaseforsterker, som drev slobene og jhornene. Gjennom hele lytteseansen – som tidvis var ganske party – tviler jeg på om jhornene noen gang fikk mer enn 2 watt inn. Slobene fikk etterhvert betraktelig mer, men mens vi lunket rundt på nivå litt over hva kona godtar, så var det aldri mer enn 10 watt inn på disse heller. Fantastisk!

    Ved siden av Accuphasene står hornriggen med jhorn i bunn, Tad th4001Sluxtended over der og ET703 i topp. Utenfor der igjen står slobbene.

    Det første som slo meg etter at Pulp Fiction-bildene var glemt, var at hornriggen faktisk er mer fysisk dominerende i synsfeltet enn slobene. Med andre ord er sjansen større for å få slobber inn i stua enn å få inn en hornrigg med jhorn i bunn. Liten og nett er kanskje ikke helt treffende, men gigantomatisk er de langt derifra.

    Så hev 2xJ en av sine medbrakte favoritt jazzcder i spilleren og lyden begynte å strømme mot meg.

    Merkelig.

    Kødda de med meg?

    Det var bass der, men den var liksom ikke der likevel.

    Jeg måtte reise meg og lunke litt rundt, bare slik at jeg kunne komme meg fordekt bort til slobbene for å høre om det kom lyd ut av de.

    Det var det i høyeste grad, og jeg kunne returnere til lyttestolen uten å drite meg ut med en «skru på slobbene»-forespørsel.

    Poenget er at slobbene har en karakteristika som ofte brukes til å beskrive de beste diskanter: de gjengir alt de skal, korrekt og riktig, men uten lyter og unoter som gjør at de stikker seg ut/fram. Sømløs integrering med hornriggen.

    Så var det dags for Sober med Tool. Det er en av mine favorittlåter hva angår fett bassriff.

    Helsike!

    Den sømløse, lytefrie bassgjengiveren smalt nå bassanslag mot meg så nyrestein ble forvandlet til silversand. Knyttneveslag som får George Foreman til å fremstå som Cecilia Brækhus. Balsam for både sjel og nyrer!

    Men det stoppet ikke der.

    Bassgjengivelsen var supernyansert, eller oppløst om du vil, og formidlet til lytteren de minste fargeforskjeller. Og det også da volumet ble skrudd ned på slutten av kvelden. Det er uvant for min del da jeg er vant til at det må litt volum til før bassen trer ordentlig frem i lyttebildet. Ikke slik her. Jeg vil tro det skyldes kombinasjon av linjekilde, lette membraner & kraftig motor, høy systemfølsomhet og slot loading. Igjen: fantastisk!

    Det siste jeg skal meddele fra en uovertruffen lytteopplevelse, er hvorledes både slob og hornriggen integrerte seg i rommet uten unoter av noe slag. (Jeg regner da ikke med spjellet på lufteventilen som startet å smelle litt da vi var oppe i hundreogsatanshøyt db på et testkutt...). Det var i mine ører verken iøynefallende førstepunktsrefleksjoner fra hornriggen eller romnoder trigget av bassen. Det siste skal være fysisk umulig, og skyldes nok heldige dimensjoner på rommet, samtidig som retningsbestemt bass trigger færre noder enn omniutstrålende. Sammenholdt med formålstjenlig plassering av slobene i rommet har Sluk skapt en match made in heaven.

    For min del er løpet kjørt hva angår bass: Får jeg meg et ordentlig lytterom, så er det slob jeg skal spare til.

    Ellers var det en veldig hyggelig kveld i særs godt selskap. Kaffe i standsmessige krus, Sluks beste bakst, 2xJ lett headbangende til musikken og prat om akkurat så mye og lite som en ordentlig boys-night skal være. 2xJ måtte trekke seg tilbake rundt kl 23, hvilket i seg selv er imponerende sent til å være ham (8)). Selv okkuperte jeg lyttestolen til rundt 0030, hvoretter gode allmektige Sluk kjørte meg helt ned til hotellet i sentrum! Hvilken service! Hvilken god drøs! Eneste som manglet for en fullendt kveld var happy ending, men jeg var så full av inntrykk at det var ingen tanker i de baner uansett.

    Jeg takker dere, Jan & Jan, for en feiende flott kveld og inntreden i de voksnes rekker via denne hornfirmasjonen!

    Så da er det bare å spare.
     

    Sluket

    Holistisk Hifi Helt
    Ble medlem
    11.08.2006
    Innlegg
    57.741
    Antall liker
    111.639
    Torget vurderinger
    23
    God morgen AD! Nå mangler du bare HD så er det fullbrakt! Må få takke for alt for vennlige ord da, det går i bred pensel, og ordene varmer! Det trengs, snø og minusgrader her i dag og det er godt å tine opp innenfra!

    For øvrig er du inne på en av mine kjepphester for problemfri lyd, for øvrig nesten som med sex dette; "Get a Room"!!! Utrolig viktig. Har man brukt 3400 store på god hifi så burde halve beløpet heller ha vært benyttet til større rom - men det er jo selvsagt ikke alltid mulig, fullt klar over det. Men som en guideline.

    Håper hjemturen gikk bra - du slapp sikkert å utligne trykket under nedstigning; øregangene var allerede grundig åpnet :cool:

    Sparegris er avsendt. Halal, selvsagt :cool:
     
    2

    2xJ

    Gjest
    @ Audiodikakt aka DJ GiZa (spiller ofte opp til dans på Figgjo Eldresenter)

    Forbilledlig skrevet, og med en sannhetsgehalt som står seg i den virkelige verden.
    Nå gjelder det da.. og få kommet deg ut av soverommet!!!
    Vi venter i spenning på nå som du etterhvert begynner og få deler inn ifra fjernlagrene dine..... :cool:
     

    Audiodidakt

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    24.08.2004
    Innlegg
    1.423
    Antall liker
    626
    Torget vurderinger
    6
    Fjernlager er løsningen på alle logistikk- og plassproblemer.

    I går fikk jeg jammen meg et fjernlager til, med noen flotte Jmlc-1000-horn behørig lagret. :cool:
     

    emokid

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    04.02.2004
    Innlegg
    5.300
    Antall liker
    6.685
    Godt beskrevet, på roligere musikk med moderat nivå kan man spørre seg om slobene i det hele tatt er med.
    Men, gasser man på får man det rett i trynet. Bokstavelig talt.
     
    2

    2xJ

    Gjest
    Det er noget vanskelig og beskrive, og jeg er redd jeg drar meg sjøl ut på tynn is... hører dere knaking, så vet dere hvor jeg ender....
    På lavere volum som det blir sagt her, så sitter jeg med en følelse at SLOBs forsterker J Horna innvirkning på lydbilde. Det har vel kanskje med spredning og gjøre?
    For jeg har følelsen av at lydbilde er mye mer sentrert rundt satelitter enn når enn drar på litt. Da lydbildet virkelig sitter der det skal være.
    Oppløsning og skyv er der ifra få Db og opp til konsertnivå ihvertfall......


    Knakk isen :confused:
     

    Powerpoint

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    23.04.2003
    Innlegg
    7.680
    Antall liker
    14.086
    Vis vedlegget 466127

    Så er vi her igjen! Aftenens gitarist - en av de helt store innen Blues og Texas rock, den dessverre bortgangne men allikevel udødelige SRV

    Stevie Ray Vaughan


    Dette herlige "warm up" kuttet sier så mye om denne mannen... eller trollmannen, som han var - egentlig.

    Du måkke gjøre sånn Sluket :eek: Husk jeg er en følsom aldrende mann :'(
    Ble helt vassen i blikket her jeg sitter, men altså litt morratrøtt og gruffen tager man en Fender Stratocaster 1968 modell, rasper litt på strengene, og så klemmer vi tell. Typisk SRV, hinsidig musikalsk og i total symbiose med gitaren. Hverken han eller Marius Müller spilte på sine gitarer, de VAR gitaren. Fy ti hælvete som det tar seg opp mot slutten. Dersom dette var "soundchecken", så kan man jo bare fantasere om hvordan konserten var :rolleyes:
    DVDen Live at El Mocambo med SRV med dårlig bilde og ræva lyd er en dokumnetasjon på hvor begavet SRV var. Jeg har vel sett denne konsert DVDen 8-10x, og er like fasinert og beveget hver gang. Roter jeg meg lenger inn i dette, så blir det bare snørr og tårer, så nå blir det ut og banne på ett sett vinterdekk på min Bær Møkka Wekk.
     
    Sist redigert:

    Sluket

    Holistisk Hifi Helt
    Ble medlem
    11.08.2006
    Innlegg
    57.741
    Antall liker
    111.639
    Torget vurderinger
    23
    Det er bare sundt for oss menn å kjenne på følelser. Musikk er i så måte veldig egnet til å frembringe hele aspektet - inkl. de som betinger litt snørr & tårer. Ingen ting å skamme seg over, tvert i mot så skal vi være veldig glade for at vi har den egenskapen, enten det er tårer av glede eller sorg. Uten så ville vi ikke vært hele og komplette som mennesker. Og det er plass til mye av både snørr og tårer i deg, Power'n :rolleyes: Nok å ta av. Kjør på!
     

    Powerpoint

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    23.04.2003
    Innlegg
    7.680
    Antall liker
    14.086

    Karmana

    Æresmedlem
    Ble medlem
    13.06.2008
    Innlegg
    26.426
    Antall liker
    74.222
    Sted
    Bergen
    Torget vurderinger
    42
    Kankje være rare greiene når det gamle rælet er surret opp med tynn hyssing og noen strekkfisker knabbet fra et legosett anbefalt unger mellom 8-12 år. Ikke mye som skal til før ypperstepresten og de andre hedningene blir blank i blikket og trenger siklesmekke :cool:
     
    • Liker
    Reaksjoner: 2xJ
    2

    2xJ

    Gjest
    Karmana........ Om vi blir blanke i blikket, av slike horn.... så har vel det med og gjøre at det er alt annet enn no JBL ræææl i andre enden :cool:
    Litt av spenningen er jo nettopp og ikke se alt med engang vøtt :cool:
     

    Bergfinn

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    22.07.2013
    Innlegg
    9.490
    Antall liker
    14.092
    Sted
    Oslo
    Torget vurderinger
    7
    Nå føler jeg det er på tide å handle inn litt mandler, melis og dronningsjokolade....
    ..og litt nougat.


    Kan bli mye godt ut av det.
     

    oks81

    Æresmedlem
    Ble medlem
    29.10.2012
    Innlegg
    12.840
    Antall liker
    11.412
    Sted
    Hjemme
    Torget vurderinger
    3
    Flere dager uten morsomheter?
    Dette går ikke!

    Lokkemiddel:

    svineribbe.jpg


    Bruspulver.jpg


    glasscola.jpg


    sjokoladekake.jpg



    Beklager den kaka....måtte sikre meg et stykke til kaffen :)

    Hva er vel livet uten god mat og drikke?
     

    Sluket

    Holistisk Hifi Helt
    Ble medlem
    11.08.2006
    Innlegg
    57.741
    Antall liker
    111.639
    Torget vurderinger
    23
    Flere dager uten morsomheter?
    Dette går ikke!
    Har ikke hatt tid... men morsomheter er kurant, jobben er egentlig å sile ut tekniske godbiter og tanker som jeg har bestemt meg for å slutte å dele her p.g.a. drittsekker som ikke er anstendige nok til å oppføre seg skikkelig. Perler for svin.
     

    oks81

    Æresmedlem
    Ble medlem
    29.10.2012
    Innlegg
    12.840
    Antall liker
    11.412
    Sted
    Hjemme
    Torget vurderinger
    3
    Jeg fant ingen sil som du kan låne..
    men denne bør duge!
    Tekniske innretninger som er såpass små at de faller gjennom er ikke verdt å ta vare på! :)

    Greip.jpg


    Den er fin til hagearbeid også! Men ikke glem den bak bilen! Dekk er dyrt! :)
     
    Status
    Stengt for ytterligere svar.
  • Laster inn…

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • Laster inn…
Topp Bunn