Dagens 2 raske:
SENNHEISER HD660S2
Det jeg har hørt av Sennheiser hodetelefoner/propper har generelt vært for hissige/skarpe rundt området 2-5khz for mine ører, bortsett fra HD 650 som var veldig behagelige å høre på - men de rundet så mye av i bass/sub-bass at noen låter hørtes rett og slett feil ut for alt av (sub)bass var rett og slett borte. Ble sittende å lese om HD 660S2 av en eller annen grunn og det jeg fikk ut av det fra brukererfaringer var at 660S2 skulle være 650, bare MED bass. Så også noen nevne at de er teknisk er lite imponerende (instrument separasjon, soundstage) og overpriset i forhold til hva du får. Kan bare si meg enig med de observasjonene. Dette er flotte hodetelefoner til sånn 2-2500kr max, de har normal mengde bass og de har typiske lette-på-foten sennheiser lyden - bare uten at du sitter å blunker i takt med skarptrommer og lignende (som ellers er min opplevelse med sennheiser).
Det er en behagelig lyd som er lett å høre på lenge. Det er knall hodetelefoner å ha på seg når du holder på med noe og vil høre på musikk samtidig, men ikke hodetelefonene du drar frem for å imponere/lytte kritisk. Lyden kommer ikke fra langt utenfor hodet ditt (verken i bredde eller dybde), lyden er tydelig plassert mellom ørene dine og det er ingen kjempe separasjon mellom instrumenter. Audeze LCD-2 classic'ene har langt bredere lydbilde selv om de er lukket. Jeg hadde forventet mer av disse til prisen, og det er største skuffelsen her. Det er ikke dårlige hodetelefoner du burde styre langt unna. Jeg har hørt på de i mange timer i dag og jeg kommer garantert til å fortsette bruke de mye fremover (med RMI ADI-2). De bare leverer ikke helt på det tekniske du burde kunne forvente til noe som koster over 5000kr.
Det er så lenge siden jeg hadde 650 at jeg kan ikke gi noen direkte sammenligning mellom de 2. Stort hode? De burde passe deg. Jeg bruker største størrelse caps du får (usa størrelse 8) så diverse hodetelefoner passer meg rett og slett ikke. Disse passer, med justering nok til at de kan passe enda større hode også.
FIIO K7
Helt nesten-grei billig dac/forsterker. Irriterende forsinkelse når du justerer lyd opp/ned (lyden reagerer ikke før sånn halvt sekund etter du har vridd på volumet) og lyden (som dac) er helt grei. Jeg hadde forventa litt mer fundament i lyden med tanke på at det er AKM chip, men det får du ikke her. Dette er ikke noe billig alternativ til HD20/25 f.eks. Kort versjonen er: ikke kjøp denne med forventninger om noe som presterer langt over hva prisen tilsier. Du får sånn ca det du betaler for, ikke noe mer. Skal du bruke den som både dac til ekstern forsterker og som hodetelefonforsterker så vær klar over at den sender ikke lyd til 2 steder samtidig. Du må velge med bryter på fronten hvor lyden skal sendes hver gang du bytter på hva du bruker den til.
Kan ikke anbefale K7'n til noe annet enn hvis du trenger noe billig til ukritisk lytting. Den er bedre enn å dytte hodetelefoner inn i utgangen på en eller annen reciever/stereo forsterker og den er bedre enn audioquest sin dragonfly (rød). Ikke forvent så veldig mye mer enn det. Har ellers bare RME ADI-2 dac'en og den kjører over FIIO'n akkurat så mye du innbiller deg at den gjør, med tanke på prisforskjellen.