Så en liten gruppe ukjente, ukvalifiserte, uerfarne pur unge menn (gutter?) uten sikkerhetsklarering som rapporterer til en ikke-valgt privatperson uten noen formell rolle eller ansvar tar nå kontroll over systemer, utbetalinger, informasjon til flere hundre millioner amerikanske borgere.
Og konspiratoriske republikanerne har vært bekymret for den såkalte "deep state" ?!!!
Hva kan gå galt ?
WASHINGTON D. C: En gruppe menn i alderen 19–24 spiller en sentral rolle når Elon Musk nå tar kontroll over USAs bankkonti.
www.aftenposten.no
Bitter strid om Elon Musk spisser seg til: – En oppskrift på mareritt
WASHINGTON D. C: En gruppe menn i alderen 19–24 spiller en sentral rolle når Elon Musk nå tar kontroll over USAs bankkonti.
Verdens rikeste mann har skaffet seg kontroll over infrastrukturen i USAs offentlige forvaltning.
Særlig to sider ved dette preget mandagen:
- USAs bistand, gjennom USAID, er stoppet opp.
- I Finansdepartementet skal Musk og en gruppe svært unge menn ha sikret seg kontroll over utbetalinger.
Trump: Han rapporterer
Sjefen, president Donald Trump, er ikke urolig. Da han kom fra Florida i helgen, sa han dette:
– Jeg synes Elon gjør en god jobb. Han er en stor kostnadskutter. Noen ganger er vi ikke enige. Da går vi ikke dit han vil gå. Men jeg synes han gjør en fabelaktig jobb, sa Trump.
Mandag kunngjorde Trump et amerikansk fond etter mønster av det norske oljefondet. Da ble han også spurt om Musk.
– Elon kan ikke og vil ikke gjøre noe uten vår godkjennelse. Vi vil gi ham det når det er riktig. Han rapporterer inn, sa Trump.
Trump la til at Musk ikke vil få komme nær saker der det er en interessekonflikt.
– Han har gode instinkter. Han har et team med svært flinke folk, sa Trump.
Følsomme data
Samtidig begynte det mandag å piple ut litt informasjon om Musks folk. Teknologinettstedet
Wired meldte at seks menn i alderen 19–24 står sentralt i overtagelsen av kontroll over statsetater.
Blant annet har de fått tilgang til betalingssystemene i Finansdepartementet. Dette ble senere mandag bekreftet av senator Ron Wyden, en demokrat, overfor avisen
USA Today.
Dette er systemer som utbetaler flere tusen milliarder dollar årlig. I tillegg kan det gi tilgang til enorme mengder følsomme data om titalls millioner innbyggere og selskaper.
Ifølge en rekke medier har Musk og hans folk fått tilgang til gradert materiale selv om de ikke er sikkerhetsklarert. Statlige ansatte som har forsøkt å hindre dette, er blitt fjernet.
– Skyggeregjering
I Senatet tok demokratenes leder, Chuck Schumer, opp flere sider ved saken mandag ettermiddag lokal tid.
– Mens vi ser på med våre egne øyne, tar en ikke-valgt skyggeregjering over den føderale staten, sa Schumer.
Han sa at angrepet på USAID var å gjøre «Russland og Kinas arbeid» for dem.
– Hvis USA trekker seg tilbake fra resten av verden, vil Kina fylle tomrommet. Russlands innflytelse vil øke. Et hat mot USA vil vokse, sa Schumer.
– Oppskrift på mareritt
Senator Wyden sa hans stab fredag ble klar over det som skjedde i Finansdepartementet.
– Det som er klart nå, er at ukvalifiserte personer som ikke kan stilles til ansvar, har tatt kontroll over skattebetalernes penger og svært følsomme data. De overtar verktøyene de trenger for et kupp, sa Wyden.
Han sier at «Musks øksebrigade har infiltrert en gullgruve av data». Han mener det er en ønskedrøm for spioner og korrupte aktører.
– Det er en oppskrift på mareritt, sier Wyden.
Stopper nominasjoner
Demokratene planlegger nå å gå til retten for å få stoppet det de mener er ulovligheter. En av de demokratiske senatorene, Brian Schatz, har et annet mottrekk.
Han sitter i utenrikskomiteen. Der vil han nå sette en stopper for alle nominasjoner fra Trump til USAs utenriksdepartement.
– Å plukke fra hverandre USAID er ulovlig og gjør oss mindre trygge. USAID ble opprettet ved føderal lov og er finansiert av Kongressen. Donald Trump og Elon Musk kan ikke bare ønske etaten vekk med et pennestrøk, sier Schatz i en e-post til Aftenposten.
Grepet fra Schatz regnes som drastisk og brukes ikke ofte. Sist var det en republikansk senator som stoppet alle forfremmelser i militæret på grunn av Pentagons abortpolitikk.
Musk: Kompostkvern
Karoline Leavitt, pressetalsperson i Det hvite hus, sa mandag at Musk opptrer i tråd med føderale lover.
Hun ramset også opp fire eksempler på hvorfor USAID er blinket ut av Musk og hans effektiviseringsdepartement, DOGE:
- 1,5 millioner dollar for å fremme mangfold (DEI) i Serbias arbeidsliv.
- 70.000 dollar til en DEI-musikal i Irland.
- 47.000 dollar til en opera om transpersoner i Colombia.
- 32.000 dollar til en tegneserie om transpersoner i Peru.
Musk later heller ikke til å ta kritikken inn over seg. I løpet av natt til tirsdag norsk tid skrev han en rekke ganger på
X.
– DOGE er en kompostkvern for byråkrati, sier han.