Politikk, religion og samfunn Russland - En tikkende bombe eller bare fjas?

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • PowerMetal

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    04.07.2010
    Innlegg
    2.504
    Antall liker
    1.761
    Torget vurderinger
    2
    Synes det er rart at de andre partiene i Ungarn og Slovakia ikke går ut av regjeringene, og tvinger frem nyvalg. Eventuelt støtter mistillitsforslag, eller noe liknende. Har de ingen grenser for hva de går med på...
     

    oen

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    09.03.2010
    Innlegg
    2.603
    Antall liker
    3.279
    Sted
    Portugal

    Ska frigöra 800 miljarder euro, motsvarande nästan 8,8 biljoner kronor, till Europas försvar.
     

    JMM

    Slava Ukraini!
    Ble medlem
    27.11.2016
    Innlegg
    8.656
    Antall liker
    9.812
    Sted
    Fredrikstad
    Torget vurderinger
    4
    Hvis Norges regjering hadde hatt skam i livet i tillegg til å skjønne vår alles beste så hadde de sagt at "vi legger ytterligere x00 milliarder i potten og gir tilsvarende direkte til Ukraina".
     

    HasseBasse

    OVK-Generalkonsul of Jutland :-)
    Ble medlem
    29.10.2016
    Innlegg
    9.856
    Antall liker
    25.911
    Sted
    Hjortshøj, Danmark.
    Torget vurderinger
    2
    Små skritt i riktig retning:

    Danmark kjøper norske sjømålsraketter for 2 milliarder kroner

    – Dette er en svært gledelig nyhet. Avanserte norske missiler på danske fregatter styrker det nordiske sjøforsvaret. Tettere samarbeid og bedre samspill mellom styrkene våre bidrar til økt sikkerhet i våre felles nærområder, inkludert nordområdene, sier forsvarsminister Tore O. Sandvik (Ap) i en pressemelding.

    Rakettene av typen Naval Strike Missile (NSM) blir anskaffet til å erstatte de amerikanske Harpoon-rakettene på den danske marinens fregatter.

    – Med avtalen styrkes et allerede godt og velfungerende samarbeid. Avtalen er et godt eksempel på at det nordiske forsvarssamarbeidet er tett og velfungerende. Det er helt avgjørende for vår felles sikkerhet i en usikker verden at vi bygger videre på og utvider det nordiske samarbeidet i årene som kommer, sier Danmarks forsvarsminister Troels Lund Poulsen.

    Kongsberg Defence & Aerospace skal levere rakettene, og kontrakten ble signert torsdag.
    ++++++ At Danmark har hyrt NAMMO til å starte opp og drive en tidligere nedlagt våpenfabrikk hernede.

    https://www.dr.dk/nyheder/indland/norsk-virksomhed-skal-genoplive-nordjysk-ammunitionsfabrik
     

    BurntIsland

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    07.02.2006
    Innlegg
    9.242
    Antall liker
    13.962
    Sted
    Trondheim
    Torget vurderinger
    3
    Andrew Perpetua vil minne oss på at det ikke er Ukraina som er i ferd med å tape krigen. (tråd med flere innlegg på bluesky)
     

    PowerMetal

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    04.07.2010
    Innlegg
    2.504
    Antall liker
    1.761
    Torget vurderinger
    2
    Hvis Norges regjering hadde hatt skam i livet i tillegg til å skjønne vår alles beste så hadde de sagt at "vi legger ytterligere x00 milliarder i potten og gir tilsvarende direkte til Ukraina".
    De må også klare å skaffe strøm til Nammo og legge til rette for mer industri


     

    weld77

    Æresmedlem
    Ble medlem
    19.09.2014
    Innlegg
    22.351
    Antall liker
    14.990
    De må også klare å skaffe strøm til Nammo og legge til rette for mer industri

    Det er jo et ikke ubetydelig element av sensjonalisme her. Nammo har fått tildelt en god del kraft og det famøse TikTok-senteret (egentlig Green Mountain, men detaljer er jo ikke så viktige her - som om debatten ville vært fundamentalt annereldes ved annen bruk av datasenteret) vil få tilgang til kraft mange år etter at Nammo har fått det. Man kan jo også leke med tanken om hva som ville blitt ramaskriket dersom man, om f.eks to år, finner ut at norske virksomheter ikke kan bruke amerikanske datasentere grunnet diktator Trump. Og så burtetter.

    Datasentere var altså en politisk satsing, både fra Solberg-regjeringen og inntil ganske nylig fra Støre m/ entourage. Dersom denne debatten hadde kommet for fire-fem år siden ville granatproduksjon vært laaaaaaangt nede på prioriteringslisten. Da skulle man bli klimanøytrale, redde verden fra karbondioksiddøden og produsere batterier. Det var ønsket og villet politikk, men så endrer ting seg og ting ser annerledes ut. Da ville en rødlistet dyreart vært enormt mye viktigere enn evenen til å forsvare nasjonen siden det uansett ikke var noen fare. Enhver dyrevernorganisasjon kunne trenert denne beslutningen i årevis om de kunne vise til en sjelden beveart som hadde habitat der nye fabrikkbygninger var planlagt. Minner om at det selv nå er krevende å få konsesjon til å installere flere turbiner inne i fjellet på eksisterende kraftverk fordi noen mener det kan påvirke villrein. Det er ingen grunn til å ha illusjoner om evnen til å skjønne at det er nye tider på mange områder - det er et tårn av regler og formaliteter som gjelder, eventuelt inntil Stortinget faktisk bestemmer at de ikke gjør det. Byråkratiet og nettselskaper og andre relevante aktører forvalter nødvendigvis etter gjeldende regler.

    Dersom den berømte bæsjen virkelig treffer vifta så vil mye bli skrotet og så får eventuelt staten håndtere erstatningssøksmål - i en slik situasjon vil det uansett ikke spille noen rolle.

    Jeg registrerer en viss personlig kvalme ved alle som må mener at militæret og våpenprouksjon og dets like er da shit. Som nevnt ved flere anledninger har altså norske og europeiske politikere, svært godt hjulpet av stemmekveget, valgt å priotitere dette tungt ned i bytte mot mer politisk gangbar mynt. Nå mener nesten alle at guns & ammo og opprustning er det viktigste, man kunne jo prøve å kutte i ymse sosiale ytelser, stenge ned annen industri i relevante områder for å frigi kraft, øke skattene osv for å se hvor dypt dette egentlig stikker. Prinsipper er enkle å ri så lenge det ikke har noen konsekvenser for en selv, om og når det treffer ens eget liv så blir det en langt mer krevende øvelse. Det er lett å sitte i Norge og si at Slovakia og Ungarn må støtte EUs planer for Ukrainia, men det mangler ikke på folk her på berget som mener at Norge bør kutte energikoblingen til utlandet fordi det treffer ens egen lommebok. Det er ingen prinsipiell forskjell på de to standpunktene.
     
    Sist redigert:

    joha

    Overivrig entusiast
    Ble medlem
    19.08.2003
    Innlegg
    984
    Antall liker
    649
    Torget vurderinger
    1
    Nammo har fått tildelt en god del kraft og det famøse TikTok-senteret (...) vil få tilgang til kraft mange år etter at Nammo har fått det
    Sier du at TikTok-senteret ikke vil få kraft før Nammo har fått den kraften de trenger?
    Da skulle man bli klimanøytrale, redde verden og produsere batterier.
    Skal man ikke det lenger?
    Det var ønsket og villet politikk
    Joda, men var/er det galt å bli klimanøytral og redde verden og slikt?
    men så endrer ting seg og ting ser annerledes ut.
    Nettopp!
    man kunne jo prøve å kutte i ymse sosiale ytelser, stenge ned annen industri i relevante områder for å frigi kraft, øke skattene osv for å se hvor dypt dette egentlig stikker.
    Hvorfor skulle man det egentlig? Har det noe med denne saken å gjøre?
    Det er lett å sitte i Norge og si at Slovakia og Ungarn må støtte EUs planer for Ukrainia
    Mener du at Norge ikke da bør støtte Ukraina?
    og så får eventuelt staten håndtere erstatningssøksmål
    Her har du et poeng.
     

    weld77

    Æresmedlem
    Ble medlem
    19.09.2014
    Innlegg
    22.351
    Antall liker
    14.990
    Nå er jeg ikke helt sikker på hvilken planet du lever på, men at Europas prioriteringer har endret seg drastisk i løpet av de siste dagene, månedene og par årene burde være ganske åpenbart. Å kutte i europeiske klimagassutslipp og bli karbonnøytrale og dets like er helt åpenbart ikke hovedmålet lengre, det er SÅ 2021 eller deromkring. Nå skal det rustes opp og et Stort Tysk Tabu har fallt. Dette kommer selvsagt tkil å koste, for Norges del så er ikke penger et særlig stort problem, men personell er det. Dersom man skal ha stor satsning på forsvaret så krever det eksempelvis tiltak for at folk velger og forblir i forsvaret fremfor å gjøre noe annet, noe som nødvendigvis vil gå ut over noe. Stemningen for å ersatte dette med arbeidsinnvandring er også såder. Den (vest)europeiske befolkmningen er ikke spesielt vant med å ofre noe personlig for ett eller annet gode - det er bare å se på debatten her i landet rundt strømpriser og energisamarbeid med Europa for et nylig eksempel.

    Med mindre noe fundamentalt endrer seg så kan du omtrent garantere at masse fagre visjoner fra Norge og Brüssel kommer til, om ikke bli skrotet så i alle fall bli satt på vent på ubestemt tid.

    Mer prinsipielt så ser man nå også en konstruksjon som "EU"s svakheter - det finnes neppe noen særlig dyp entusiasme for den lett abstrakte konstruksjonen "Europa". Det mangler neppe på finner som er villige til å ofre mye for Finland, men jeg er mer usikker på om den samme viljen er til stede for å gjøre det samme for Litauen. Nasjonalisme i ymse varianter har vært fy-fy lenge, men når alt kommer til alt så er det nok der entusiasmen faktisk ligger. Den samme diskusjonen har jo pågått, om enn ikke spesielt tydelig i flere tiår rundt den amerikanske atomparaplyen. Den amerikanske viljen til å ofre f.eks New York fordi Sovjet/Russland angriper ett eller annet sted i Europa har nok vært såder og knapt nok det. Største forskjellen sånn sett er at det har blitt skrikende åpenbart for alle.
     

    PowerMetal

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    04.07.2010
    Innlegg
    2.504
    Antall liker
    1.761
    Torget vurderinger
    2
    Kjøp Tesla og Tesla aksjer og støtt denne gale mannen

    1000013672.jpg



     

    PowerMetal

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    04.07.2010
    Innlegg
    2.504
    Antall liker
    1.761
    Torget vurderinger
    2
    Det mest kritiske for Nammo er eksplosiver fra Chemring Nobel og krutt fra egne og andre leverandører. Hvis Forsvaret trenger ammunisjon, må de også ha drivladninger, men om det mangler krutt fra underleverandørene, får heller ikke Forsvaret ammunisjon.

    Det er ennå ikke bestemt om de får bygge i det planlagte området i Hurummarka ved Tofte.

     

    oen

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    09.03.2010
    Innlegg
    2.603
    Antall liker
    3.279
    Sted
    Portugal
    Kl. 12.43 | av NTB
    Kreml ut mot EUs opprustningsplan: – Rettet mot Russland
    Kreml fordømmer det de kaller «konfronterende retorikk» i EUs opprustningsplan, og lover samtidig at de skal svare med egne tiltak.

    – Denne militariseringen er hovedsakelig rettet mot Russland, sier Kreml-talsperson Dmitrij Peskov, ifølge det statlige russiske nyhetsbyrået Interfax.

    Peskov sier at EUs retorikk er et hinder i veien mot en fredsløsning i Ukraina. Han sier videre at Moskva anser EUs opprustningsplan som en trussel mot Russland og at de skal innføre egne tiltak for å verne om sin egen sikkerhet.

    EU-planen, som kalles «Rearm Europe», ble vedtatt på et ekstraordinært toppmøte torsdag. Ifølge EU-kommisjonens president Ursula von der Leyen, gjør planen det mulig å mobilisere minst 800 milliarder euro.

    Blant punktene i planen er at EU-landene skal øke sine forsvarsbudsjetter med 1,5 prosent av BNP.



    Russerne mener dette er rettet mot Russland?

    Mye merkelige tanker Russere har. :cool:
     
    Sist redigert:

    BurntIsland

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    07.02.2006
    Innlegg
    9.242
    Antall liker
    13.962
    Sted
    Trondheim
    Torget vurderinger
    3
    Han burde heller «strongly consider» åpne Maxar, gjenopprette etteretningsdeling, samt sende Ukraina det de trenger for å gi putin pryl. Da ville nok forhandlingsviljen øke mer enn den gjør om han legger toll på en så godt som ikke-eksisterende handel.
     
    Sist redigert:

    HasseBasse

    OVK-Generalkonsul of Jutland :-)
    Ble medlem
    29.10.2016
    Innlegg
    9.856
    Antall liker
    25.911
    Sted
    Hjortshøj, Danmark.
    Torget vurderinger
    2
    Det er jo nettopp det, det er. "Skryt for galleriet". Det skal se ut som han er tøff mot Putin også.
    Alle kan se, at de tiltakene ikke betyder en dritt, og Putin bryr seg ikke i det hele tatt.
    Verste for han må vel være, at alle velgerne hans kan se russisk tv juble over, at han gjør 100% det, de vil.
     

    Roberten

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    10.10.2008
    Innlegg
    5.749
    Antall liker
    1.577
    Han passer jo på å skryte av at putin “knuser” Ukraina på slagmarken også, for å gjenta propagandapunktene om muskovias uovervinnelighet og begrunne et utfall i putins favør. Det er likevel ikke sant.
    Dette får meg til å tenke at det kanskje er til innvortes bruk. At flest mulig i usa skal tenke at Zelenskyse til helvete å få ut fingeren og underskrive det Trump har. Og om de prøver å fjerne ham og få inn en annen så synes folk det er bra, endelig en fornuftig person som leder Ukraina.
     

    Deng1

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    27.04.2024
    Innlegg
    2.311
    Antall liker
    2.472
    Sted
    VestBredden
    Torget vurderinger
    1
    En dag, i enten nær eller fjern fremtid så kommer det en person som skal rydde opp etter Facistiske styre til tRump.
    Vi ønsker dem lykke til ( siden der er fredags kveld )
     

    BurntIsland

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    07.02.2006
    Innlegg
    9.242
    Antall liker
    13.962
    Sted
    Trondheim
    Torget vurderinger
    3
    Ukraina uten USA. Hvordan kan det gå? Foreign Affairs har en kommentar. v/ Andriy Zagorodnyuk tidl ukrainsk forsvarsminister.
     

    oen

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    09.03.2010
    Innlegg
    2.603
    Antall liker
    3.279
    Sted
    Portugal
    av Audun Kristiansen Jahren
    Reuters: USA sjekker mulighetene for kjappe sanksjonslettelser for russisk olje
    Amerikanske myndigheter har begynt å se på mulighetene til å droppe enkelte av dagens sanksjoner mot Russland ganske raskt hvis landet skulle undertegne en fredsavtale med Ukraina. Det skriver Reuters.

    Undersøkelsene om energisanksjoner skal være en del av en større plan for å gi USA muligheten til å friste Russland med raske sanksjonslettelser hvis kriger tar slutt, sier nyhetsbyråets kilder.

    Russland er en av verdens største olje- og gassprodusenter, men denne sektoren er underlagt en rekke strenge sanksjoner som følge av invasjonen av Ukraina.

    Forberedelser på raske lettelser er en del av arbeidet som gjøres i forkant av et planlagt møte mellom Donald Trump og Vladimir Putin, skriver Reuters.

    Kildene understreker at det ikke er aktuelt å lette på sanksjonene før Russland har forpliktet seg til en fredsavtale. President Trump truet tidligere fredag med ytterligere sanksjoner og strenge toller mot Russland for å tvinge dem med i fredsforhandlinger.

    Fra DN
     

    Bx

    Bransjeaktør
    Ble medlem
    04.08.2005
    Innlegg
    9.255
    Antall liker
    4.684
    Kl. 12.43 | av NTB
    Kreml ut mot EUs opprustningsplan: – Rettet mot Russland
    Kreml fordømmer det de kaller «konfronterende retorikk» i EUs opprustningsplan, og lover samtidig at de skal svare med egne tiltak.

    – Denne militariseringen er hovedsakelig rettet mot Russland, sier Kreml-talsperson Dmitrij Peskov, ifølge det statlige russiske nyhetsbyrået Interfax.

    Peskov sier at EUs retorikk er et hinder i veien mot en fredsløsning i Ukraina. Han sier videre at Moskva anser EUs opprustningsplan som en trussel mot Russland og at de skal innføre egne tiltak for å verne om sin egen sikkerhet.

    EU-planen, som kalles «Rearm Europe», ble vedtatt på et ekstraordinært toppmøte torsdag. Ifølge EU-kommisjonens president Ursula von der Leyen, gjør planen det mulig å mobilisere minst 800 milliarder euro.

    Blant punktene i planen er at EU-landene skal øke sine forsvarsbudsjetter med 1,5 prosent av BNP.



    Russerne mener dette er rettet mot Russland?

    Mye merkelige tanker Russere har. :cool:
    Jeg og mener det er mest rettet mot Russland.

    Da jeg var inne til verneplikt i 82-83 var det ingem tvil om hvem som var hovedtrusselen. Det var Sovjetunionen. Og nå er det klart som blekk at det var sant da som nå.

    Så må vi jo gjøre oss mindre avhengig av Donalds USA.
     

    PowerMetal

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    04.07.2010
    Innlegg
    2.504
    Antall liker
    1.761
    Torget vurderinger
    2
    Nesten fire av ti nordmenn tror ikke USA vil hjelpe Norge

    Nesten fire av ti nordmenn tror ikke USA vil komme Norge til unnsetning dersom vi blir truet av Russland, viser en ny meningsmåling.

    34,5 prosent av de spurte tror USA stiller opp dersom Norge blir truet av Russland, viser en meningsmåling InFact har gjort for Nettavisen. 38,1 prosent tror ikke USA stiller opp, mens 27,4 prosent svarer «vet ikke».
     

    otare

    Æresmedlem
    Ble medlem
    04.04.2007
    Innlegg
    14.816
    Antall liker
    11.254
    Sted
    Trondheim
    Trump og Putin er jo ganske like når det gjelder avtaler. De er til for å brytes.
    Man kan selvfølgelig ikke stole på noen av dem.
     

    Asbjørn

    Rubinmedlem
    Ble medlem
    26.03.2006
    Innlegg
    40.112
    Antall liker
    42.987
    Sted
    Vingulmǫrk
    Torget vurderinger
    2
    Om hvorfor putins påskudd om å unngå amerikanske atomvåpen stasjonert i Ukraina er bare tull:
    Det påskuddet er bare propaganda ment for nyttige idioter i vesten. Det er ingen som helst grunn til å plassere noe så dyrt som atomvåpen så nær motparten. Vi er ikke i 1960. Om man virkelig ønsker å utføre et førsteslag med atomvåpen kan man levere dem på helt andre måter uten noe som helst forvarsel før det smeller. Problemet er fortsatt det som vil skje etterpå.
     
    Sist redigert:

    PowerMetal

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    04.07.2010
    Innlegg
    2.504
    Antall liker
    1.761
    Torget vurderinger
    2
    Når det er diskusjon om EU som alternativ til NATO, i forhold til forsvar. Så må EU ha noen flere systemer på plass for å håndtere noen få (Ungarn, Slovakia) land som jobber i mot.

     
  • Laster inn…

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • Laster inn…
Topp Bunn