Mindre, vil jeg si, for tulipanløkene kan du i det minste plante i hagen og få til å blomstre. Bitcoin, dogecoin, etc, derimot... En morgen kan det være pooof, alt sammen. Sporløst.
Tilliten til NOK, USD og andre valutaer er backet opp av respektive lands sentralbank og finansdepartement. De gjør stort sett det som er nødvendig for å opprettholde tilliten til valutaen og styrer etter forutsigbare regler, som f eks et inflasjonsmål. De virkemidlene er i sin tur backet opp av landets skattebetalere, så valutaen kan også forstås som en obligasjon med sikkerhet i landets verdiskaping.
Hvem eller hva backer opp tilliten til en kryptovaluta den dagen noen stikker av med alle lommebøkene? Nordkoreanske og russiske hackere med behov for å hvitvaske ulovlige inntekter?