Midbasshorn
Jeg har hatt liggende forskjellige design for midbass - frontladet horn, bakladet horn, compact horn (som er en slags bakladet horn).
Nå har jeg gjort ferdig en design som har akseptabel ytelse og kompakt format slik at det går an å få plass til den. 42cm x 42cm x 68cm - grunnflate som en V110, litt mer enn halve høyden, og den passer like godt liggende som stående.
Dette er en compact horn design med mye kraftigere hornlading enn de større fullfrekvente modellene. Dette gir mye mere output i et mere snevert frekvensområde, som mangler dypbassen.
Bruksområde er midbass fra rundt 40-50hz og opp til der hovedhøyttalerene overtar - typisk max 200hz. Dette hornet kan ikke brukes opppover i mellomtonen for å nå en stor kompresjonsdriver, da trengs det minst 500hz og grei respons i hvertfall til rundt 1000hz.
Dette hornet gir ikke spredningskontroll, de er altfor små til det. Det er heller ikke nødvendig, fordi rommet med nærliggende flater bestemmer hvordan dette blir ved så lave frekvenser.
Ytelsen er brukbar, se bildet av frekvensrepsons, max spl over 120dB fra rundt 50hz og opp. Dette er samtidig tunet for lydkvalitet - ingen resonanser, en impulsrespons uten snåle ting, kontrollert delay.
Dette blir et alternativ til selvbygg. Du får et ferdig produkt, som virker, med dokumentert ytelse, og du får hjelp til oppsett og kalibrering.
Dette ble presentert på fb, jeg poster her også fordi det er mange som bygger selv som bruker forumet her.
Tekst fra fb:
-------------
Midbasshorn kan fort bli realisert.
Høy ytelse i et lite kabinett - over 120dB fra rundt 50hz og opp, kabinettstørrelse 42cm x 42cm x 68cm.
Her også lydkvaliteten ivaretatt. Visste du at fase og det osm skjer i tid har stor betydning for hvordan midbasshornet kan implementeres med resten?
Dette er horn med lydkvalitet. Ren impulsrespons, lav forvrengning, ingen resonanser.
Se bildet av frekvensrespons.
Gjentar teksten fra forrige post:
-----
Er det noen interesse for midbass-horn?
Har liggende en stabel med 12" drivere som ikke skal brukes i F2 fordi de blir erstattet av en nye modell. Disse driverene er akkurat den sorten som passer perfekt i et kompakt midbasshorn.
Frekvensområde for en slik blir fra rundt 40-50Hz og opp mot 200Hz. Kapasitet >120dB. Trenger du mer, er det bare å stable flere oppå hverandre.
Dette fungerer slik at du deler opp bassystemet i en sub-del <50hz og en midbass-del >50hz. Da kan du bruke vanlige sløve subwoofere som du kanskje allerede har stående under 50hz, og så få skikkelig spark og snert fra midbasshornene. Et par slike gir en fysikk i midbassen som blir som om noen slår deg med slegge i magen.
Pris blir betydelig lavere en V-serien. Enklere konstruksjonmessig, og kan leveres i finish som egner seg best for innbygging.
<Bilde: Se for deg en T138 med rene sideflater og omtrent halve høyden.>