Dette er ganske så symptomatisk for politikere og media i dag. Det er ikke hva som blir sagt, men hvem det kommer fra. Deretter diskuterer man retorikk og ignorerer saken.
Liker Støre jeg. Og det uten å være arbeiderpartimann. Bakgrunnen hans, som blir brukt mot ham styrker integriteten hans i mine øyne. Hele hans vesen signaliserer jo en god borgerlig oppdragelse og normalt skulle han ha uttrykt bekymring over beskatning på formue og eiendom i god høyretradisjon. Fyren er jo velstående langt over snittet.
Men så går han altså bort og velger seg arbeiderpartiet, blir sosialist, for meg ser det ut som han er mer til venstre for Stoltenberg og mange av dagens ap-folk. Snakker omfordeling og utjevning vel vitende om han ikke er født inn i en slik tradisjon eller har kjent problemenepå kroppen selv. Har sikkert fått mye baksnakk og oppgitt hoderysten på veien dit.
For meg står derfor karen som en påla. Dessverre er han alt for godt oppdratt til at han matcher råtassegenskapene og frekkheten som behøves i moderne valgkamp.
Ta med den 'iske greia til Jens Bruun Pedersen også...Alle ismer er institusjonalisert idioti.
God gammel AP politikk å spille på misunnelse, når man ikke har gode saker/argumenter,og det ikke er noe som egentlig går veldig dårlig i dette landet.Hvis alle gjentar "skattelette til de rikeste" mange nok ganger, stemmer folk arbeiderpartiet igjen, skal du se.
gratulerer med millionlønn og 5 mill i ligningsformue!God gammel AP politikk å spille på misunnelse, når man ikke har gode saker/argumenter,og det ikke er noe som egentlig går veldig dårlig i dette landet.Hvis alle gjentar "skattelette til de rikeste" mange nok ganger, stemmer folk arbeiderpartiet igjen, skal du se.
MEN jeg skulle gjerne vært foruten den mest liberale blå-blå politikken som driter forverringen/forvitringen av arbeidstagerrettigheter og arbeidsliv, velferdsprofitører og sosial dumping, og arbeidslivskriminalitet.
Men det blir nok lommeboka som stemmer, +15-20 000 kr pr år i skatt med AP har faktisk noe å si det daglige...
Belgia var uten regjering i halvannet år. Det gikk jo greit nok så vidt jeg vet, og det er jo ikke akkurat en sammensveiset nasjonalstat heller.Hvilket land var det som stod uten regjering nesten et år? Ble vel styrt av en midlertidig sammensatt gruppe av rimelig oppegående fagfolk innenfor de ulike sektorene. Og det gikk smekke godt! Av og til hadde det vært deilig å slippe alle ideologiske pissekonkurranser og fått valgt inn fornuftige, pragmatiske problemløsere uten eget markeringsbehov.
Italia hadde en administrasjonsregjering av teknokrater fra 2011. Det er ikke nødvendigvis et gode, siden poenget med et politisk spektrum er å få bred representasjon av folkets divergerende oppfatninger om samfunnsordenen. Men når man lever i en faktafri tid, der disse divergerende oppfatningene til tider er sinnssvake, kan det godt være at man bør revurdere hele opplegget.Belgia var uten regjering i halvannet år. Det gikk jo greit nok så vidt jeg vet, og det er jo ikke akkurat en sammensveiset nasjonalstat heller.Hvilket land var det som stod uten regjering nesten et år? Ble vel styrt av en midlertidig sammensatt gruppe av rimelig oppegående fagfolk innenfor de ulike sektorene. Og det gikk smekke godt! Av og til hadde det vært deilig å slippe alle ideologiske pissekonkurranser og fått valgt inn fornuftige, pragmatiske problemløsere uten eget markeringsbehov.
Sosial dumping og arbeidslivskriminalitet hadde ikke vært mulig uten arbeiderbevegelsens "velsignelse". De faktorer som er skyld i disse fenomenene er innført av arbeiderpartiet (og andre). Det er også vanskelig å se hvordan arbeiderbevegelsetoppenes millionlønninger (hvis Kolberg er en varm forsvarer av) og mangemillionfallskjermer skal bidra til å minke avstandene i dette landet. De mangler troverdighet....God gammel AP politikk å spille på misunnelse, når man ikke har gode saker/argumenter,og det ikke er noe som egentlig går veldig dårlig i dette landet.Hvis alle gjentar "skattelette til de rikeste" mange nok ganger, stemmer folk arbeiderpartiet igjen, skal du se.
MEN jeg skulle gjerne vært foruten den mest liberale blå-blå politikken som driter forverringen/forvitringen av arbeidstagerrettigheter og arbeidsliv, velferdsprofitører og sosial dumping, og arbeidslivskriminalitet.
Men det blir nok lommeboka som stemmer, +15-20 000 kr pr år i skatt med AP har faktisk noe å si det daglige...
Kanskje er det greit at det er sånn. Tenk hvor mye penger som hadde gått til idioti dersom alle valgløftene hadde blitt innfridd!Mulig dette er nytt for enkelte av dere som ser ut til å være førstegangsstemmere. Onkel Anders skal tegne og fortelle:
Før et valg sier politikerne ting som de regner med at folk vil like, i håp om at folk skal stemme på dem. Som for eksempel kraftig skattelette, gratis barnehage, flere fridager, tidligere pensjonsalder , gratis kollektivtransport, fjerning av bomstasjoner og samtidig bedre veier, og at alle skal få en ponni.
Så kjøres det et valg, og noen stemmes inn på tinget. Gjerne de samme som lovte alt det overnevnte. Fordi folk stemte med lommeboka.
Etter en liten stund viser det seg at det ikke er penger eller vilje til å nedprioritere andre poster på statsbudsjettet til å innfri noen av valgløftene. Eventuelt at enkelte av løftene kan innfris, men da ved å hente inn penger ved å forverre et av de andre punktene.
Det som da utfolder seg er ganske komisk. Godt utdannede mennesker, som man skulle tro kunne beherske helt normal matematikk, blir faktisk sjokkert og skuffet over at man ikke kan få mer av alt, uten å få mindre av noe annet. "Men de lovte jo...!"
Så bestemmer de seg for å aldri stole på politikerløfter noengang igjen.
Etter noen år er derimot alt glemt. Så når det skal velges på nytt har man glemt alt om valgflesk og at det ikke nytter å stemme etter lommeboka på den måten folk faktisk tror de kan.
Og slik fortsetter det, tilsynelatende i det uendelige...
FrP med finansministerposten går til valg med å bruke 70 milliarder mer bare i skattelette enn handlingsrommet tillater. Og folk går og stemmer på dem.De fleste enkle løsninger kolliderer relativt kraftig med den virkelige verden.
Om så FrP eller SV hadde hatt rent flertall ville begge partiene sett ut som en skygge av seg selv idet de rykket inn på Stortinget og i regjeringen. Samfunnet er et svært komplekst maskineri der mye avhenger av meget og nesten uansett hva man gjør på et område har det konsekvenser på mange andre. Valgkamp, debatter og lignende preges derimot av enkle utspill og pompøse vendinger.
I tillegg er de mest opptatt av å fortelle om at motpartens garantier ikke kan innfris, samtidig som man bygger egne luftslott. Og vise-versa, dvs begge veier. Men folk får jo de politikerne de fortjener, sies det.FrP med finansministerposten går til valg med å bruke 70 milliarder mer bare i skattelette enn handlingsrommet tillater. Og folk går og stemmer på dem.De fleste enkle løsninger kolliderer relativt kraftig med den virkelige verden.
Om så FrP eller SV hadde hatt rent flertall ville begge partiene sett ut som en skygge av seg selv idet de rykket inn på Stortinget og i regjeringen. Samfunnet er et svært komplekst maskineri der mye avhenger av meget og nesten uansett hva man gjør på et område har det konsekvenser på mange andre. Valgkamp, debatter og lignende preges derimot av enkle utspill og pompøse vendinger.
Bompenger skulle opphøre med FrP i regjering. Det var en garanti. En ting er å love for mye. En helt annen ting er å gjøre det stikk motsatte. Det samme gjelder forresten Høyres "Mennesker, ikke milliarder" fra 2013. Den gikk rett i skriveskuffen ved valgseieren.
Noen er desidert verre i sin matte enn andre. De ansvarlige partiene balanserer sine budsjett. FrP gidder ikke å prøve en gang. Fungerte "greit" i denne stortingsperioden. De brukte penger som fulle Høyremenn. Siv Jensen innrømmer selv at dagens forbruk ikke er levedyktig og at neste Storting må stramme inn. Men i sin valgkamp sier FrP det absolutt stikk motsatte.I tillegg er de mest opptatt av å fortelle om at motpartens garantier ikke kan innfris, samtidig som man bygger egne luftslott. Og vise-versa, dvs begge veier. Men folk får jo de politikerne de fortjener, sies det.FrP med finansministerposten går til valg med å bruke 70 milliarder mer bare i skattelette enn handlingsrommet tillater. Og folk går og stemmer på dem.De fleste enkle løsninger kolliderer relativt kraftig med den virkelige verden.
Om så FrP eller SV hadde hatt rent flertall ville begge partiene sett ut som en skygge av seg selv idet de rykket inn på Stortinget og i regjeringen. Samfunnet er et svært komplekst maskineri der mye avhenger av meget og nesten uansett hva man gjør på et område har det konsekvenser på mange andre. Valgkamp, debatter og lignende preges derimot av enkle utspill og pompøse vendinger.
Bompenger skulle opphøre med FrP i regjering. Det var en garanti. En ting er å love for mye. En helt annen ting er å gjøre det stikk motsatte. Det samme gjelder forresten Høyres "Mennesker, ikke milliarder" fra 2013. Den gikk rett i skriveskuffen ved valgseieren.