AK27 skrev:
Bør ikke spisesteders øvrige brukere ha en frihet fra overberusede forstyrrende elementer, eller er dette en ikke-eksisterende problemstilling?
Jo det er det. Og det er derfor helt i spisestedenes interesse selv å sørge for at berusede gjester plager andre. Det er med andre ord helt unødvendig med offentlig inngripen her.
Nå er ikke jeg en tilhenger av pedantisk rigid lovfortolkning, men å tillate at overberusede mennesker oppholder seg på steder med skjenkebevilgning med det forbehold at de ikke serveres vil gjøre lovverket ekstremt vanskelig å håndheve. Dette burde også tas til etterretning da en vurderer saken. Hvor lett er det ikke å påstå at en overberuset gjest ikke serveres, og hvor lett er det ikke for en overberuset gjest å få fatt i alkohol uten selv å henvende seg til bevertningen.
Slik det er i dag er det utelukkende en skjønnsmessig vurdering som legges til grunn, og det kan ramme spisesteder helt vilkårlig. Kontrollørene visere seg ekstremt vanskelig å overprøve, og hele ordninger en vidåpen for feil og usaklig behandling.
En skjønnsmessig og politisk vurdering ligger også til grunn for den straffen flertallet av politikerne i komiteen har ilagt spisestedet for å gi mannen vann og mat.
Bør ikke mennesker også til tider vernes fra sine mer destruktive sider, det være seg et skadelig forhold til alkohol eller andre impulser.
Ikke med mindre de er mindreårige, syke eller umyndige.
Verden er veldig svart-hvitt for mange, noen grånyanser hadde neppe skadet.
Det er jo akkurat det jeg etterlyser. Politikere som faktisk ikke ser svart/hvitt på den lille skriften i regelverket sitt men som faktisk er i stand til å vurdere situasjonen og stoppe opp og tenke seg om hva det egentlig er de holder på med. Å nekte en mann vann og mat fordi han er beruset er ganske så meningsløst, så selv om politikerne sikkert har hjemmel for å straffe og bruke makt så er det ikke på sin plass her all den tid fagpersonene i restauranten har vurdert mannen og situasjonen som helt grei, nektet ham alkohol og sørget for at han fikk litt mat i seg før han skulle hjem.
Det er en god grunn til at dette har blitt en sak i riksdekkende media. Behandlingen strider rett og slett mot sunn fornuft og folks rettsfølelse.