Politikk, religion og samfunn President Donald J. Trump - Quo vadis? (Del 2)

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • tjua

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    19.08.2012
    Innlegg
    3.971
    Antall liker
    2.752
    Sted
    Bergen
    Tror nok ikke det blir solsenger som kommer i Gaza. Tror det blir amerikanske oljerigger - Utenfor Gaza er det estimert 30 milliarder kubikkmeter naturgass...
    Nja, trumpern og hans kumpaner ELSKER olje(rigger) Norge selger de undervannsteknologi så det eneste man vil se er data kabelen som kommer i land og to rør for hhv gass og olje. Disse blir nok fortifisert slik at de er beskyttet mot sånne 800 kilos bomber som usa leverer
     

    tjua

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    19.08.2012
    Innlegg
    3.971
    Antall liker
    2.752
    Sted
    Bergen
    Vi får håpe Brexit står frem som det feilsteget det var/er, og at Europa kommer sammen - Starmer ser ut til å flytte seg mot Europa igjen
    Vi håper..
    Men nå er utfordringen med et samlet Europa større;
    - ungarn
    - serbia
    - Slovakia, eller var det Slovenia?
    - østerrike
    - Italia?
    Legg til musk med penger og stålkontroll på (SM) teknologi, og tilgang til us treasury på støttevei til
    - Tyskland AfD
    - Storbritannia Farage et al
    Og sikkert også
    - LePen
    - VOX
    - Nederland

    da gjenstår Norden, Baltikum og Polen som relativt sikkert mht dette temaet

    ikke akkurat lystig og oppløftende
     

    tjua

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    19.08.2012
    Innlegg
    3.971
    Antall liker
    2.752
    Sted
    Bergen
    Go plan, med mindre trumpern tar en trump mot Australia (f.eks. et lite ubåt prosjekt, men felles fiende Kina så kanskje ikke), Japan og SørK. Begge også til dels, om ikke helt, avhengig av us marines…

    og når man ser slik på det så kan man jo undres hvor mye mer Great us kan bli, spesielt med trumpkjøret. Det er en spesiell sekt…
     

    parafinoksen 2.0

    Overivrig entusiast
    Ble medlem
    29.04.2024
    Innlegg
    1.147
    Antall liker
    3.413
    Sted
    Polen
    OK, så Gaza var ikke en del av Israles gudegitte landeområder likevel? Interessant. Gad vite hva kristenfundamentalistene i USA mener om dette. Disse som stemmer mot sitt eget beste på grunn av noen få verdispørsmål og ikke skjønner at de bare er nyttige idioter.
     

    Tweedjakke

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    29.01.2008
    Innlegg
    5.050
    Antall liker
    5.291
    Sted
    Sunnmøre
    FN sier det ikke er levbare forhold på Gaza.....så jeg vil ikke kalle det en deportasjon. Normalt sett er jeg for å hjeple folk der de er, men etter 77år så er det bare å innse..de arabiske landene MÅ bidra.
    Eg kjenner meg ganske sikker på at befolkninga på Gaza vil rekna det som ein deportasjon. Ein kvar palestinar som bur i Gaza og Vestbreidden veit at det at dei bur der, er med på å halda moglegheita for ein palestinsk stat ved like. Dette er deportasjon og fordriving, lærebokeksempel.
     

    tjua

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    19.08.2012
    Innlegg
    3.971
    Antall liker
    2.752
    Sted
    Bergen
    Sjuke, sjuke menneske.
    Så spørs det om vi, resten av verden, da er sjuke sjuke sjuke som finner oss idet og lever vår liv i fredelighet med både venner, venner som ikke vil oss vel, og fiender,,,

    Den nye normalen
     

    tjua

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    19.08.2012
    Innlegg
    3.971
    Antall liker
    2.752
    Sted
    Bergen
    Denne kunne egentlig vært plassert i russerkrigtråden, men den passer godt her
    Litt å tygge på,,,
    Kjent mønster
     

    defacto

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    04.05.2016
    Innlegg
    5.849
    Antall liker
    3.307
    Sted
    Liten by
    Denne kunne egentlig vært plassert i russerkrigtråden, men den passer godt her
    Litt å tygge på,,,
    Kjent mønster
    Bare vent, den kommer. Trump har åpnet Pandoras boks og det er ingen vei tilbake til normalen nå...
     

    Espen R

    Æresmedlem
    Ble medlem
    25.03.2002
    Innlegg
    10.999
    Antall liker
    3.543
    Jeg så «Julius Cæsar» på Nrk Tv i går. Den parallel du i dag ser mot Trump som bygger eneveldsmakt, river ned demokratiske institusjoner og forfølger dem som er imot deg, den er slående vs Cæsar.
    Vi kan aldri si «vi ikke visste, eller vi ikke skjønte». Da har vi selv valgt å ikke ville se.

     

    tjua

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    19.08.2012
    Innlegg
    3.971
    Antall liker
    2.752
    Sted
    Bergen
    Vi er i full gang, USA melder seg ut av alle internasjonale institusjoner på lik linje med russerne. Det neste er vel Seal teams drar inn i andre land og henter ut folk som har vist motstand mot trump slik israeljødene gjorde på Lillehammer.
    Når russerne ser dette følger de etter..
     

    Asbjørn

    Rubinmedlem
    Ble medlem
    26.03.2006
    Innlegg
    39.527
    Antall liker
    41.284
    Sted
    Vingulmǫrk
    Torget vurderinger
    2
    Vi er i full gang, USA melder seg ut av alle internasjonale institusjoner på lik linje med russerne. Det neste er vel Seal teams drar inn i andre land og henter ut folk som har vist motstand mot trump slik israeljødene gjorde på Lillehammer.
    Når russerne ser dette følger de etter..
    «Sanksjoner» (dvs hevnaksjon) mot ICC-ansatte er absurd, men dessverre ikke uventet. Han forsøkte også sist. USA har aldri ratifisert ICC, så han kunne ikke melde seg ut. Jeg vet ikke helt hva «arabs for trump» mener om dette, men jeg vet hva jeg mener om dem: Suckers. I beste fall.

    Det neste vil formodentlig være utmelding av WTO så snart de får en eller annen kjennelse mot seg for det vanvittige tollopplegget sitt. Hva som deretter skjer med internasjonal handel må fåglarna vite, men for Norge som liten og åpen økonomi utenfor handelsblokkene er det ikke en God Ting, det heller.
     

    Asbjørn

    Rubinmedlem
    Ble medlem
    26.03.2006
    Innlegg
    39.527
    Antall liker
    41.284
    Sted
    Vingulmǫrk
    Torget vurderinger
    2
    In other news: Å motvirke rasisme og diskriminering på arbeidsplassen blir nå kriminalisert.
    One astonishing memo, seen by Slate, puts the DOJ at the center of President Donald Trump’s widespread efforts to destroy any traces of initiatives that would create inclusive and diverse workspaces, otherwise known as DEIA. The new memo claims that it will target private-sector diversity, equity, inclusion, and accessibility initiatives for potential “criminal investigation.”
    Weird shit.
     

    noruego

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    10.06.2003
    Innlegg
    6.857
    Antall liker
    8.032
    Neppe en god idé. Palestinere er den mest kriminelt belastede minoriteten i Norge etter somaliere og som Pew Research har vist av de mest religiøst radikale befolkningene i verden med nesten 90% støtte for Sharialover. Dessverre er nok realiteten at palestinere har svært dårlige forutsetninger for å leve i fred noe sted i verden, hvilket naboland som Egypt og Jordan også vet og som gjør dem veldig lite interesserte i å ta i mot store mengder flyktninger fra Gaza. Denne idéen til Trump (eller Kushner) er for feberfantasier å regne, som så mye annet fra den kanten.
    At palestinere eventuelt skulle være overrepresentert blant kriminelle eller religiøst radikaliserte har aldri vært hovedgrunn til at Egypt, Jordan eller andre arabiske land har motsatt seg å ta i mot flere, for ikke å snakke om alle palestinere fra Gaza.

    Tror dette stikker langt dypere enn som så, både historisk, politisk og religiøst.

    Palestinernes lidelseshistorie har i mange tiår fungert som den desidert viktigste mobiliseringsfaktor blant muslimer generelt og arabere spesielt, og da særlig etter det forsmedelige tapet i seksdagerskrigen (altså dobbelt så lang som den spesielle folkemordsoperasjonen i Ukraina), hvor Israel ikke bare forsvarte seg men endte opp som okkupasjonsmakt over tidligere arabisk-kontrollerte territorier.

    Så kan man kaste inn i den historiske sausen alt fra korsfarertiden frem til vestlig kolonisering, det osmanske rikes fall og med det kalifatet, over hva som regnes som hellig land med Jerusalem som tredje helligste by.

    Ingenlunde noen ekspert på Midtøstens historie eller politikk, men mener å kunne nok til å forstå hvor lite jeg kan, og derav også generelt skeptisk til alle som forfekter en enkel forklaringsmodell forårsak eller løsning.

    Tror allikevel ovenforstående er relevant for å forstå i det minste den politisk-religiøse sprengkraft i palestiner spørsmålet.

    Og hvorfor dette igjen kan bidra til å forklare også hvorfor dette spørsmålet har blitt brukt som lynavleder for regionens autoritære regimer for å forsvare seg selv.

    Eller hvorfor Kinas langt mer autoritære behandling av sine uighurske befolkning av muslimer knapt har blitt møtt med et ‘meh’ i store deler av den muslimske verden men langt på vei blitt frontet fra vestlig menneskerettighetsbasert hold.
     
  • Laster inn…

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • Laster inn…
Topp Bunn