Ja, men «håndboken» som trumps økonomiske «tenker» publiserte er egnet til å skremme f..n på flatmark. På den ene siden jatter han med sjefen og sier at tollene vil bli betalt av motparten. Argumentet for det er at handelsbalansen vil endre seg og at valutakursene vil følge etter, sånn at dollaren stiger vs euro, yen, yuan eller hva det enn er på den andre siden, og at prisene i USD for amerikanske forbrukere blir netto omtrent uendret, men utenlandske forbrukere taper tilsvarende kjøpekraft. Vakker tanke, men det forutsetter at motparten ikke gjengjelder med tilsvarende toller. I virkeligheten gjengjelder de, øyeblikkelig, og da blir tollene en ekstraskatt og et netto velferdstap for begge lands forbrukere.
På den andre siden skriver han at målsettingen er å svekke USD for å styrke egen eksportindustri og å kvitte seg med «kostnaden» for å være verdens ledende reservevaluta, Det går ikke i hop med mekanismen for å «la motparten betale tollene» gjennom styrket USD. Svekket valuta betyr enda høyere pris på importerte varer enn av tollsatsene alene, «Vanlige folk» som handler på Walmart og Target vil få det nokså tøft, mens innenlandske produsenter av varer som nå ikke er konkurransedyktige med importerte på pris og/eller kvalitet vil få mer volum.
Altså kan man gå ut fra at USA vil få en kraftig økt inflasjon. Det skjer samtidig med at titusener sies opp fra offentlig sektor og at alle som skal produsere noe vil holde tilbake på investeringer når rammebetingelsene endrer seg uforutsigbart fra dag til dag. Dvs økonomisk stagnasjon samtidig med høy inflasjon. Ordet stagflation vil snart bli høyaktuelt igjen.
Jeg har ca 12 % aksjer pr nå, 85 % fast eiendom, ca halvparten i Norge, 5,5 % belåning. Står han av, uansett.