Arne Strand, politisk redaktør i dagsavisen, kommenterer:
http://www.dagsavisen.no/innenriks/article436344.ece
Se opp for Erna
Det er ikke lenger utenkelig at Erna Solberg blir statsminister etter valget. Lars Sponheim har en plan for å få det til.
I går dro Venstre-leder Lars Sponheim til igjen. I Dagens Næringsliv ba han Høyre-leder Erna Solberg slutte å bruke tid på Frp. I stedet bør hun bruke tida på det eneste mulige regjeringsalternativet på borgerlig side: En regjering av Høyre, KrF og Venstre. Med Erna Solberg som statsminister.
Det er et godt råd og en riktig analyse av situasjonen på borgerlig side. Får Høyre, KrF og Venstre Bondevik-partiene til sammen flere stortingsrepresentanter enn Frp, vil de gjøre et forsøk på å danne regjering hvis det rødgrønne flertallet glipper. Lars Sponheim vil sørge for det.
Etter det jeg forstår vil Sponheim allerede valgnatta gi folket beskjed om at han vil sette seg ned med KrF-leder Dagfinn Høybråten og Høyre-leder Erna Solberg dagen etter for å framforhandle en regjeringsplattform. Dermed kommer han Stoltenberg i forkjøpet. Statsministeren har ikke da noe annet valg enn å avvente situasjonen: Han får ikke Sponheims støtte til å fortsette alene hvis Bondevik-partiene blir større enn Frp.
Solberg og Høybråten vil samtidig ta kontakt med Siv Jensen for å få hennes støtte til regjeringsplattformen. Det får de garantert ikke. Siv Jensen står urokkelig fast på at hun ikke kommer til å støtte en regjering der Frp ikke er med.
Sponheim vil likevel møte regjeringen med et mistillitsforslag allerede under trontaledebatten. Dermed tvinger han Siv Jensen til å velge side. Stemmer Frp for Venstres mistillitsforslag, som vil få Høyres og KrFs støtte, må regjeringen Stoltenberg gå av. Da blir det dannet en regjering av Høyre, KrF og Venstre med Erna Solberg som statsminister fordi disse utgjør største blokk i opposisjonen. Hvis ikke Frp stemmer for mistilliten, eventuelt fremmer sitt eget mistillitsforslag, blir den rødgrønne regjeringen derimot sittende, nå i mindretall.
Gitt at regjeringen overlever trontaledebatten, blir statsbudsjettet neste dramatiske korsvei. Forutsetningen for å få Venstres støtte til statsbudsjettet er at SV forlater regjeringen. Det har Sponheim allerede forklart Stoltenberg. Da må Stoltenberg velge mellom å lede en mindretallsregjering av Ap eller gå ned med mann og mus på statsbudsjettet. Det blir med andre ord en svært dramatisk høst i Stortinget hvis det rødgrønne flertallet går tapt ved valget.
Hadde det vært valg i morgen viser alle meningsmålinger at regjeringen ville mistet flertallet. På vår måling i dag er det et solid borgerlig flertall. Det var også borgerlig flertall hos TV 2 og NRK i går kveld.
Det er Ap som må gjøre jobben på den rødgrønne siden. Partiet ser ut til å ha frosset fast på valgresultatet for fire år siden. Ap må varme opp før innspurten. Partiet kjører for så vidt trygt på styringsdyktighet og velkjente velferdssaker. Men partiet må få opp farta og komme med noe nytt hvis det skal gå veien for de rødgrønne på valgdagen.
På borgerlig side mister Frp oppslutning. Valgvinden blåser ikke Siv Jensens vei. På målingen her i avisen faller Frp med hele 4,9 prosentpoeng. På NRK-målingen går Jensen tilbake med 2,3 prosentpoeng, mens hun ligger i ro på målingen i TV 2. Ting tyder på at Siv Jensen kan oppleve Carl I. Hagens mareritt, nemlig at partiet snubler i valgkampen.
Erna er derimot i siget. Det går riktig nok ikke veldig fort. Det er mer som en skilpadde i medvind enn som en løve i fullt firsprang. Hadde det vært valg neste år, hadde Høyre med denne farten gjort et bra valg. Selv om det går smått, vil valgresultatet sannsynligvis bli bedre for Erna Solberg enn det var for fire år siden. Det skulle også bare mangle. Resultatet i 2005 var det dårligste i Høyres 125-årige historie. En del av forklaringen var at partiet ble slitt helt ned av å sitte i regjering.
Erna Solberg klarte det kunststykke å legge seg ut med samtlige av landets ordførere. Regjeringen pinte og plaget kommunene i fire år med sitt mas om å bruke færre penger. Til slutt gjorde ordførerne opprør.
Etter fire år i opposisjon burde Høyre ha klart å reise kjerringa. Det har ikke skjedd. Nå skjer det derimot positive ting for Høyre. Siv Jensens statsministerkandidatur blekner. Erna Solbergs kandidatur får farge. Se opp for Erna.